Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

cm penizovka sametonoha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je jedlá zimní houba, která obvykle roste na kmenech tlejících nebo i živých listnatých stromů. Její klobouk může být široký až 8 centimetrů. Barva je medově oranžová. Povrch klobouku je lepkavý a má husté lupeny. Noha je sametová, až tmavě hnědá (u starších plodnic).

Má zajímavou vlastnost (stejně jako hlíva ústřičná nebo jidášovo ucho), za mrazů může zmrznout na kost, ale jakmile se oteplí, pokračuje v růstu.

Penízovka patří k léčivým houbám, protože obsahuje velké množství přírodních látek. Z nich můžeme zmínit glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomannoglukan, izoflavon genistein, flavonoid velutin nebo enokipodiny A–D, látky s antibakteriálními účinky.

Obsažený izoflavon genistein má antioxidační účinky (chrání organismus před působením škodlivých volných radikálů z okolního prostředí). Enokipodiny A, B, C a D jsou antimikrobiální seskviterpeny. V klinických studiích prokázaly účinnost proti antimikrobiální účinnost proti houbám Cladosporium herbarum a grampozitivním bakteriím Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus. Obsaženému flavonoidu velutinu zase studie přisuzují silné protizánětlivé působení.

Využití penízovky sametonohé

V lidovém léčitelství bylo zaznamenáno použití penízovky sametonohé u léčby zánětů, dermatóz, alergie astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému nebo k posílení činnosti slinivky břišní. Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku.

V přírodní medicíně je také penízovka sametonohá doporučována jako regenerační prostředek a pro posílení střevní mikroflóry. Podává se ve formě nálevu či tinktury. Nálev nebo macerát má ale velmi silné aróma, které může pro někoho představovat nepřekonatelnou překážku. Proto se dává kvůli snášenlivosti přednost tinktuře, mimo jiné i kvůli přesnějšímu dávkování.

Penízovka se také používá v tradiční čínské medicíně při onemocněních jater a žaludečních vředech. Její příznivé působení také u žaludečních vředů způsobených Helicobacterem pylori potvrzují některé studie.

Penízovka sametonohá je, pod japonským jménem enoki, oblíbená i v gastronomii. Může se dát jako přísada do rizota, polévek, omáček nebo k pečenému masu. Je možné ji i osmahnout na sádle společně s cibulkou. Nakládá se i do octa, ale jen kloboučky, nohy houby jsou pro toto zpracování příliš tuhé.