Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

19.05.2018
Penízovka sametonohá
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je jedlá zimní houba, která obvykle roste na kmenech tlejících nebo i živých listnatých stromů. Její klobouk může být široký až 8 centimetrů. Barva je medově oranžová. Povrch klobouku je lepkavý a má husté lupeny. Noha je sametová, až tmavě hnědá (u starších plodnic).

Má zajímavou vlastnost (stejně jako hlíva ústřičná nebo jidášovo ucho), za mrazů může zmrznout na kost, ale jakmile se oteplí, pokračuje v růstu.

 

Penízovka patří k léčivým houbám, protože obsahuje velké množství přírodních látek. Z nich můžeme zmínit glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomannoglukan, izoflavon genistein, flavonoid velutin nebo enokipodiny A–D, látky s antibakteriálními účinky.

 

Obsažený izoflavon genistein má antioxidační účinky (chrání organismus před působením škodlivých volných radikálů z okolního prostředí). Enokipodiny A, B, C a D jsou antimikrobiální seskviterpeny. V klinických studiích prokázaly účinnost proti antimikrobiální účinnost proti houbám Cladosporium herbarum a grampozitivním bakteriím Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus. Obsaženému flavonoidu velutinu zase studie přisuzují silné protizánětlivé působení.

 

Využití penízovky sametonohé

V lidovém léčitelství bylo zaznamenáno použití penízovky sametonohé u léčby zánětů, dermatóz, alergie astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému nebo k posílení činnosti slinivky břišní. Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku.

 

V přírodní medicíně je také penízovka sametonohá doporučována jako regenerační prostředek a pro posílení střevní mikroflóry. Podává se ve formě nálevu či tinktury. Nálev nebo macerát má ale velmi silné aróma, které může pro někoho představovat nepřekonatelnou překážku. Proto se dává kvůli snášenlivosti přednost tinktuře, mimo jiné i kvůli přesnějšímu dávkování.

 

Penízovka se také používá v tradiční čínské medicíně při onemocněních jater a žaludečních vředech. Její příznivé působení také u žaludečních vředů způsobených Helicobacterem pylori potvrzují některé studie.

 

Penízovka sametonohá je, pod japonským jménem enoki, oblíbená i v gastronomii. Může se dát jako přísada do rizota, polévek, omáček nebo k pečenému masu. Je možné ji i osmahnout na sádle společně s cibulkou. Nakládá se i do octa, ale jen kloboučky, nohy houby jsou pro toto zpracování příliš tuhé.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Penízovku sametonohou.


Související články:
Hlíva ústřičná
Čaga neboli rezavec šikmý (Innonotus obliquus)
Cordyceps, himalájský klenot zdraví
Medicinální houby


19.05.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

690,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS