Penízek rolní

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Penízek rolní, latinsky Thiaspi arvense, patřící do čeledi brukvovitých (Brassicaea) a je řazen mezi plevely, ale přesto si zaslouží naši pozornost. Jedná se o bylinu, dorůstající až 40 centimetrů. Její listy jsou přízemní a vykrajované ve smyslu zubaté a řapíkaté.

Rozmnožuje se semeny. Květy jsou bílé a tvoří bohaté květenství. Plody, po kterých má bylinka svůj český název, jsou široce eliptické až téměř okrouhlé šešulky. Mají hnědočernou až fialově černou barvu. Roste všude – na polích, loukách či úhorech. Tato bylina je, dá se říci, nepřítelem kulturních plodin, tedy píce pro dobytek. Jednak nepřímo, protože hostí četné škůdce (přenášející choroby) a jednak přímo, že pící znehodnocuje, protože ta má po rozemletí charakteristický česnekový zápach a zvířata takovou potravu odmítají konzumovat.

Dá se tedy penízek využít?

Ano, můžeme v tradičním léčitelství najít poznámky o využití této rostlinky. Uvádí se, že působí jako přírodní antibakteriální prostředek, dále snižuje teplotu, působí protizánětlivě, podporuje vykašlávání, má močopudné působení či také proti zánětům či na menstruační potíže. Zevně býval v léčitelství doporučován proti hnisavým zánětům kůže či nežitům a furunklům.

Nicméně je třeba podotknout, že je toxický pro savce, tedy hlavně pro dobytek a domácí zvířata (jedovatost závisela na množství zkonzumovaného sena). U lidí může vyvolat koliku a potraty u těhotných žen. Jako poměrně kuriózní je fakt, že bylo v minulosti používáno jako koření. Protože slupka semen má nahořklou chuť, je semeno této slupky zbaveno a používalo se jako koření. Také se sbíraly listy mladých rostlin a dávaly se do špenátů či salátů.