Pelyněk kozalec (Artemisia dracunculus)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pelyněk kozalec, nebo také pelyněk estragon (Artemisia dracunculus), je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až jednoho a půl metru. Jeho listy jsou kopinatého tvaru a drobné květy jsou bílé až lehce načervenalé. Plodem jsou nažky. Patří do čeledi hvězdnicovité. Používá se již od starověku jako léčivá rostlina i jako koření.

Účinky a použití pelyňku kozalce

Pelyněk kozalec podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Uvádí se i působení antisklerotické (působí proti usazování cholesterolu na stěně cév) a tonizační (posiluje organismus). Rovněž některé zdroje zmiňují, že pomáhá tlumit křečové bolesti při nadýmání a podobných poruchách trávení. V lidovém léčitelství se využíval na podporu odstranění střevních parazitů z těla – jako jsou například roupi nebo škrkavky. Obsažené silice mají antibakteriální účinek. Jako rostlinná droga se využívá i ve farmaceutickém průmyslu.

Pelyněk kozalec

Používá se v čerstvém i sušeném stavu. Listy estragonu mají jemnou, hořkosladkou, kořeněnou chuť a jsou nedílnou součástí francouzské kuchyně. Je důležitou přísadou do známé dijonské hořčice a omáčky Béarnaise, která se používá na vejce a chřest. Rovněž se používá k přípravě kuřete na estragonu, do omelet, salátů, polévek a zálivek.

Lékař a botanik Ibn Baithar, který žil ve 13. století ve Španělsku, zmiňoval, že čerstvé výhonky estragonu byly vařeny v zelenině a šťáva z estragonu byla užívána k ochucování nápojů.

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že druhový název dracunculus znamená latinsky malý drak, saň nebo had, zřejmě pro čárkovité listy ve tvaru jazyka, kdežto název Artemisia pochází asi od řecké bohyně Artemis, ochránkyně panen, protože některé druhy tohoto rodu mají abortivní účinek – mohou vyvolat potrat.