Pelyněk brotan, pelyněk s vůní coca-coly

pelyněk e1591362465192

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte-li svou bylinkovou zahrádku, zcela jistě v ní, kromě bazalky a estragonu, jablečníku, máty, tymiánu, dobromysle, měsíčku lékařského, šanty kočičí, vrbovky a proskurníku, třapatky nachové, lichořeřišnice, tužebníku a heřmánku, roste taktéž pelyněk brotan, neboli boží dřevec, pelyněk s vůní coca-coly. Utrhnete-li drobné šedozelené listy, které pak promnete mezi prsty, ucítíte vůni oblíbeného nápoje.

Pelyněk brotan, na rozdíl od ostatních druhů pelyňků dřevnatí a proto, patří mezi polokeře. Z kořene vyhání vícero lodyh, které tvoří hustě rozvětvené trsy o výšce 60-100 cm. Šedozelené listy jsou kratičce řapíkaté, na líci lysé a na rubu plstnaté, drobné a husté s čárkovitými úkrojky. Květy se skládají do polokulovitých květních úborů ve tvaru malých terčíků žlutozelené barvy. Kvetou v červenci až září, často i říjnu. Plodem je válcovitá nažka bez chmýru.

Pelyněk není náročný, pro svůj odpovídající růst vyžaduje pouze slunnou, chráněnou plochu a dobře propustnou půdu. Jakmile se tento polokeř rozkošatí, trsy rostliny seřezáváme, na zimu odstraňujeme staré větve. Na jaře se pak pelyněk opět rozroste, s o to větší vervou, chutí a radostí z života.

Výskyt léčivky

Pelyněk brotan má své kořeny pravděpodobně v Přední Asii a na jihu Evropy, kde roste planě. Už od pradávna býval ceněn jako léčivka i koření, proto se jeho pěstování praktikovalo již ve starém Egyptě, antickém Římě. Ve středověku jej dokonce abatyše Hildegarda zařazovala mezi nejúčinnější byliny. Dnes se pro užitek i krásu pěstuje v omezeném množství v Evropě, Asii, Africe, Severní Americe. Daří se mu také u nás, v prostředí české zahrádky.

Sběr pelyňku brotanu

Sklízíme zelenou část natě, těsně před rozkvětem, zhruba 5 cm nad zdřevnatělými částmi lodyh. Sušíme běžným způsobem ve stínu, následně můžeme strhnout list. Z čerstvé natě chystáme lihové tinktury, pelyňková vína a likéry, které jsou oblíbenou a nejúčinnější formou užívání pelyňku brotanu. Listy jsou velmi aromatické, jak jsme si již pověděli, s onou pověstnou vůní perlivého nápoje, chuť je však nahořklá, stejně jako u ostatních druhů pelyňků. Bylinu lze využít jako koření, které upotřebíme k dochucení tučnějšího masa, příjemně rozvoní koláč, tvaroh, majonézu a salát.

Nutno však mýti na paměti, že u brotanu je třeba dodržet doporučenou denní dávku léčivky, která by neměla překročit 3 g sušené byliny za den. Jednorázově pak 1 g. V těhotenství (působí abortivně) v průběhu kojení, od pelyňku upouštíme, stejně jako při nejrůznějších ledvinových onemocněních. Důvodem je thujon, který je ve vyšších dávkách toxický a negativně se podepisuje na stavu našich jater a nervové soustavy.

Pelyněk brotan v lidovém léčitelství

Tento druh pelyňku se odedávna využíval při léčbě poruch zažívání, ať už žaludečních katarech, střevních kolikách, nechutenství, žlučníkových potížích, jako účinný prostředek proti roupům a škrkavkám. V ženském lékařství sloužil k úpravě menstruačního cyklu, bohužel však také býval zneužíván jako prostředek k vyvolání potratu.

Lze jej použít k omývání těžko se hojících ran, vředů a plísňových onemocnění. V bylinářích se můžeme často dočíst, že popel ze spálené byliny zamezuje padání vlasů a mytí hlavy odvarem z brotanu pomáhá proti znění v uších a proti závrati. V minulosti se boží dřevec běžně ukládal mezi šaty, kdy chránil přírodní materiál před moly, pod peřinou pak zaháněl blechy a štěnice.

Jak si z pelyňku brotanu uchystat posilující koupel?

Co budeme potřebovat?

  • ½ kg čerstvého pelyňku brotanu
  • 2 l vody

Pelyněk přelijeme vařící vodou a necháme pod pokličkou 2 hodiny louhovat. Poté přidáme do teplé vodní lázně, ve které poležíme alespoň 20 minut. Koupel prokrvuje pokožku, má protizánětlivý a desinfekční účinek, likviduje plísňová onemocnění. Koupel provádějme zhruba 2 x týdně, ne častěji.

Sirup z božího dřevce

  • 25 g mladých listů pelyňku
  • 2 bio citróny
  • 500 g cukru
  • 900 ml vody

Pelyněk nasekáme keramickým nožem, promísíme s plátky citrónu. Připravenou směs přelijeme vroucí vodou, ve které jsme rozpustili cukr. Uzavřeme, vložíme do lednice, kde necháme tři dny odpočívat. Následně přecedíme, budoucí sirup zahřejeme na bod varu, nalijeme do čistých lahví a dobře uzavřeme. Lze aplikovat při poruchách zažívání, kdy pijeme po doušcích.

Ať už si z pelyňku uchystáte čaj, případně sirup, užívejte jej s mírou, dle výše zmíněných doporučení. Za mne palec nahoru, zvláště, pokud nám stávkuje trávení a potřebujeme být opět brzy fit. Nicméně, vždy se snažme pátrat po příčině, která nás přivedla k tomuto bolavému stavu. Hledání příčiny je totiž základ, je jako pravdou, jednoduchou léčivou esencí, od které se odvíjí další, rozvětvený příběh.

Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.

 

V článku jsou použity informace z knihy:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.s