Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum)

Pelyněk hořký znají milovníci léčivých rostlin dobře. Ale méně známý je už jeho příbuzný, pelyněk brotan. Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) je vytrvalý polokeř z čeledi hvězdnicovité. Lidově se mu krásně říká boží dřevec.

Jeho původní vlastí je oblast Středozemí. Je považován za kulturní formu druhu Artemisia peniculata, který roste v pásmu od jihovýchodní Evropy do přední Asie.

Je pěstován často jako okrasná, kořeninová či léčivá rostlina. Jako koření se používají čerstvé nebo sušené mladé aromatické listy, které voní po citrónu a mají hořkou chuť. Proto se používají jen v malém množství ke kořenění tučného vepřového a skopového masa, pečené husy a kachny, ale také k ochucení koláčů, tvarohu, majonéz a salátů. Jako koření se používal již v dávném Egyptě.

Zatímco dnes je pelyněk brotan málo známý, u středověkých bylinářů byl velmi populární. Popel z ní smíchaný z oleje se používal k obnově růstu vlasů a sloužila k vykuřování obytných prostor, aby byli vyhnání hadi (a vidíte, dnes si stěžujeme na mravence!).

Velmi populární je jeho využití na odpuzování šatních molů a dalšího hmyzu, zejména ve Francii. V lidovém léčitelství se používá na podporu zažívání stejně jako jiné druhy pelyňku. Nálev připravený z pelyňku brotanu se v něm používá pro svůj antibakteriální účinek k omývání těžko se hojících ran a vředů i jako kloktadlo. Rovněž se uplatňuje jako prostředek močopudný, podporující vylučování žluče a žaludečních šťáv. Je třeba zdůraznit, že léčitelé upozorňují na to, že nálev se musí pečlivě dávkovat, protože hrozí předávkování. Z dalších oblastí, kde ho přírodní medicína zmiňuje, lze uvést vypuzování parazitů z těla, nepravidelná menstruace a snižování horečky. Byl připravován i ve formě lihové tinktury či medicinální vína nebo likéru.

Jako zajímavost lze uvést, že jeho vůně připomíná vůni Coca-coly.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.