Pelargonie vonná

Pelargonie vonná, latinsky Pelargonium odorata, je vonná pelargonie, charakteristická kompaktním růstem a výraznou vůní po lískových oříšcích. Je to vytrvalá bylina z čeledi kakostovitých. Oblíbila si stinná až polo-stinná místa. Kvete drobným bílým nebo světle růžovým květem po celé léto, nicméně oblíbená je pro svou typickou vůni listů. Díky nadšeným pěstitelům existují i různé druhy vůní pelargonie – citron, lískový oříšek, růže nebo pomeranč. Právě její vůně zajistila pelargonii vonné místo v přírodním léčitelství. Je to výrazná svěží květinově růžová vůně s kořenitým nádechem.

Patří tam jen ovšem ty vonné pelargonie (celkem je pelargonií asi 200 druhů). Nepatří mezi ně běžný balkónový muškát – pelargonie páskatá (Pelargonium zonale). Pelargonií je kolem 200 druhů. Geraniová silice má bohaté využití především v aroma-terapii. Používá se u žen k lehkým masážím podbřišku při menstruačním napětí. Při problémech se zadržováním moči slouží tato silice k masážím ledvin. Další zdravotní problémy, kde se dá používat, jsou kožní záněty, opary a suchá pokožka.

Geraniová silice je součástí různých aromatických zklidňujících směsí. Celkově silice osvěžuje, uvolňuje a zklidňuje. Používá se i jako součást přírodních deodorantů. Tyto deodoranty jsou šetrné vůči kožní mikroflóře a nejsou agresivní.

V tradičním lidovém léčitelství můžeme narazit i na odvar z listů pelargonie vonné. Byl doporučován pro očištění cév, tlumení kašle či obecně pro protizánětlivé účinky. Byl také používán jako obklad při revmatických nemocech, kožních zánětech nebo oparech. Vzhledem k nedostatku ověřených zkušeností doporučuji probrat pití takového čaje nejprve s lékařem, pokud se pro něj někdo rozhodne.

Pokud se rozhodneme ji přidat do koupele, pak dáváme 4 kapky silice do vody teplé 37 ° C. Tato koupel se doporučuje při nervovém vyčerpání, premenstruačních bolestech, klimakteriu a pro celkové uklidnění.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.