Pazvonek dangšen (Codonopsis pilosula)

Pazvonek dangšen (nebo pazvonek chloupkatý), latinsky Codonopsis pilosula, patří do čeledi Campanulaceae (zvonkovité). Jedná se o vytrvalou liánu, která je dlouhá dva až tři metry. Její kořen je vůní i barvou podobný kořenu ženšenu všehoje. Proto je někdy poněkud nepřesně označován jako „ženšen pro chudé“.

Pazvonek dangšen má tmavě fialový stonek s řídkými chloupky, listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník se skládá ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, která obsahuje velké množství drobných a lesklých semen. Původní vlastí je Čína, Indie, Japonsko, ale také oblast jihovýchodní Asie. Je možné jej pěstovat i v našich podmínkách. Jako rostlinná droga se používá sušený kořen i nať.

Z důležitých přírodních látek (fytochemikálií) obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu dalších.

Pazvonek dangšen

V tradiční čínské medicíně se používá při léčbě astmatu, horečky, diabetu 2. typu, jako afrodisiakum (u sníženého libida i potence), nebo ke zlepšení oběhu v centrálním nervovém systému. Dá se obecně použít jako tonikum při chronické únavě a vyčerpání organismu. Rovněž zvyšuje nespecifickou imunitu a tím posiluje obranyschopnost organismu.

Nať z pazvonku dangšenu se používá ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality. Používá se ve formě lihové tinktury nebo nálevu.

Protože zvyšuje krevní tlak, nesmí ho užívat lidé s vysokým krevním tlakem. Rovněž ho nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

Velmi podobné, až téměř shodné působení má i pazvonek čínský – Codonopsis tangshen, který se v Číně považuje za odrůdu Codonopsis pilosula a při sběru jej často ani nerozlišují.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.