Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Pazvonek dangšen (Codonopsis pilosula)

31.12.2018
--

Pazvonek dangšen (nebo pazvonek chloupkatý), latinsky Codonopsis pilosula, patří do čeledi Campanulaceae  (zvonkovité). Jedná se o vytrvalou liánu, která je dlouhá dva až tři metry. Její kořen je vůní i barvou podobný kořenu ženšenu všehoje. Proto je někdy poněkud nepřesně označován jako ženšen pro chudé.

Má tmavě fialový stonek s řídkými chloupky. Jeho listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník se skládá ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, která obsahuje velké množství drobných a lesklých semen.

Její původní vlastí je Čína, Indie, Japonsko, ale také oblast jihovýchodní Asie. Je zajímavé, že je jí možno pěstovat i v našich podmínkách. Jako rostlinná droga se používá sušený kořen.

Je používána v čínské lidové medicíně, kde se používá kromě kořene i nať. Z důležitých přírodních látek (fytochemikálií) obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu dalších.

V tradiční čínské medicíně se používá při léčbě astmatu, horečky, jako afrodisiakum (u sníženého libida i potence), diabetu 2. typu nebo ke zlepšení oběhu v centrálním nervovém systému.

Dá se obecně použít jako tonikum při chronické únavě a vyčerpání organismu. Rovněž zvyšuje nespecifickou imunitu a tím posiluje obranyschopnost organismu

Nať z pazvonku dangšenu se používá ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality. Používá se ve formě lihové tinktury nebo nálevu.

Protože zvyšuje krevní tlak, nesmí ho užívat lidé s vysokým krevním tlakem. Rovněž ho nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

Velmi podobné, až téměř shodné působení má i pazvonek čínský - Codonopsis tangshen, který se v Číně považuje za odrůdu Codonopsis pilosula a při sběru jej často ani zde nerozlišují.


31.12.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)

536,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS