Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Patologické hráčství - gambling

22.08.2012

Patologické hráčství se řadí mezi tzv. návykové a impulzivní poruchy, protože vyvolávají u jedince silný návyk na předmět svojí závislosti, avšak jde o závislost nelátkovou (v porovnání s látkovými závislostmi na psychoaktivních látkách, jako je např. alkohol, tabák, opiáty apod.). Hlavním rysem patologického hráčství jsou trvale se opakující epizody hráčství, které dominují v životě jedince, pokračují určitou dobu a často se stupňují navzdory jejich nepříznivým sociálním důsledkům, či jiných materiálních, rodinných nebo pracovních komplikací.

 

Lidé trpící patologickým hráčstvím pociťují silnou touhu nebo nutkání (proto je v názvu termín impulzivní) k hazardnímu hraní, ztrácejí schopnost kontrolovat začátek, trvání resp. intenzitu hraní. Neboli nedovedou odolat nutkání hrát, nebo nutkání zajít do herního zařízení. Vlastní seberegulativní nařízení typu „Dám si jenom jednu hru“, „Vždyť můžu přestat, kdykoli budu chtít“ také nedokážou dodržet a pokračují v hraní i přes narůstající finanční ztráty. Podobně jako je tomu u závislostí na psychoaktivních látkách, kde např. jedinec se závislostí na heroinu musí po čase dávku drogy zvyšovat, i u gamblingu můžeme pozorovat postupně narůstající toleranci, kdy jedinec zvyšuje frekvenci hazardního hraní nebo zvyšuje finanční obnos a stávky. Jedinec je hraním zaujatý a gambling přetrvává i navzdory zjevným škodlivým důsledkům (finanční potíže, rodinné a vztahové problémy, potíže v zaměstnání, příp. kriminalita apod.). Abstinenční příznaky typické pro látkové závislosti se zde projevují silným vnitřním, psychickým nutkáním, kdy je jedinci určitou dobu zamezeno hraní.

 

Typické projevy a varovné signály:

  • Zaujatost hraním a aktivity související s hraním jsou nepřehlédnutelným symptomem potíží s patologickým hráčstvím. Jedinec značnou část dne a denních aktivit věnuje hraní (herní automaty, PC hry, apod.) a podřizuje tomu ostatní denní povinnosti a aktivity.
  • K dosažení pocitu příjemného napětí a vzrušení ze hry musí postupem času zvyšovat stávky nebo tráví u hraní pořád delší a delší časovou dotaci.
  • Jedinec může pociťovat výrazný neklid až podráždění, když hraní musí přerušit nebo mu je hraní zamezeno (jakési „abstinenční příznaky“).
  • Hraní je pro něj způsobem odreagování se od problémů a každodenní pro něj nepříjemné reality, nebo mu pomáhá zmírňovat mrzutou, depresivní náladu či jiné nelibé pocity, které se nashromáždily během dne.
  • Typicky se vlivem životního stylu přidružují vztahové, rodinné a sociální potíže, klamání rodinným příslušníkům, manželovi, partnerovi či jiným osobám, které jsou zainteresované do jeho problému s hraním; zanedbává školu, práci, rodinu, přátele;
  • Přestává se věnovat péči o sebe, svým zájmům ve prospěch hraní;
  • Dochází ke ztrátě přátel, sociálních kontaktů a pracovních problémů - potíže v zaměstnání, s kolegy, s nadřízenými, ztráta zaměstnání, přetrhnutí pracovních kontaktů.
  • U látkových závislostí hraje finanční faktor svoji roli (shánění peněz na obstarání dávky, krádeže, kriminalita apod.), u patologického hráčství může být finanční ztráta častokrát i mnohem vyšší a může ve značné míře rovněž ovlivnit i ostatní členy domácnosti (exekuce, dluhy, opakující se překlenovací půjčky), přičemž jedinec přenáší zodpovědnost za vyrovnávání dluhů na jiných. Můžou se přidružovat nežádoucí projevy chování, jako je lhaní, podvádění, krádeže (menších částek z peněženky, nebo větších částek z účtu na vyrovnávání dluhů apod.)

Související články:
Workaholismus - sociálně akceptovaná závislost
Shopaholismus
Zákonitosti peněz
Buďte aktivní a fit bez závislostí


22.08.2012
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Hemofilové nákazy
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Červený čaj neboli Pu-Erh
Není losos jako losos
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Význam železa ve stravě
Zdravé vánoční cukroví
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Laktóza - skrytý problém
Byliny světa - zázvor
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Na 100 % účinné enzymy, miliardy bakterií a všestranné „céčko“

234,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS