Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Patogeneze polinózy II.

09.05.2007
V první části jsme si popsali proces senzibilizace alergenem, v případě polinózy je to pylové zrníčko. Následně pak vznikne alergická reakce I. typu zprostředkovaná IgE protilátkami proti vyvolávajícímu alergenu. Reakci podporuje podskupina T lymfocytů označovaná Th2 a je indukována cytokiny, zejména IL 4- týkající se tvorby IgE, IL 3 a 5 - týkající se dělení žírných buněk a eozinofilů.

První setkání s alergenem
1. Pylový alergen při vstupu do organizmu je zpracován speciálními makrofágy. Tyto buňky mají speciální úkol a nazývají se "buňky, které nabízejí antigen" (APC - antigen presenting cells). Představte si je jako uvaděče, kteří uvedou hosty (alergeny) před komisi revizorů, kteří rozhodnou o jejich dalším osudu. Buď jej budou tolerovat nebo proti němu spustí obranný mechanizmus. Makrofág je bílá krvinka, která nabídne antigenu zvláštní místo na svém povrchu - toto místo se nazývá MHC - II (histokompatibilní komplex). Takto je antigen připraven k dalšímu kroku. Je umístěn do zvláštního vazebného místa (receptoru) na povrchu makrofágu.


Senzibilizace - aktivace - tvorba IgE
2. Uvedený zpracovaný antigen je nejprve nabídnut tzv. pomocným buňkám T (Th) (helper), které rozhodnou, co se bude s antigenem dít dále. Když rozhodnou, že vetřelec má být zničen, aktivují proti němu tvorbu protilátek. "Senzory" atopika na to přímo čekají, jejich aktivace dovede být velmi prudká a neadekvátní.


Signálem k této aktivaci je spojení buňky nabízející antigen (APC) a pomocné buňky Th a druhým signálem je uvolnění bílkoviny - interleukinu (IL-1). Spojení obou buněk se děje pomocí receptorů - první z nich je již výše uvedený MHC na povrchu makrofágu (APC), jež má na sobě antigen, a druhý receptor je na pomocné buňce Th a jmenuje se TCR (receptor pro antigen na buňce T). Sledovaný antigen se tak dostane mezi ně, do rýhy mezi oba receptory. Uvedené spojení ACP a pomocné buňky způsobí aktivaci B buněk, které se pak dělí v plazmatické buňky, a ty potom tvoří protilátky.


3. Opakovaný kontakt s alergenem
Predisponovaný jedinec (atopik) reaguje zvýšenou tvorbou specifických protilátek typu Ig E, které se váží na Fce receptory na povrchu žírných buněk a bazofilů. Zde na rozhraní žírných buněk a cirkulujících bazofilů dojde k interakci alergenu se specifickými IgE protilátkami, a to tak, že vždy dvě sousední molekuly IgE jsou přemostěny antigenem, způsobí modifikaci Fc receptorů, které aktivují celou buňku. Dojde k degranulaci žírných buněk. Jejich stěna praskne a z buňky se uvolní farmakologické mediátory zánětu.


4. Uvolnění mediátorů
Okamžité přecitlivělé reakce způsobené následující interakcí alergenu se specifickou IgE protilátkou na rozhraní žírných buněk a cirkulujících bazofilů. To vede k degranulaci žírných buněk a k uvolnění farmakologických mediátorů zánětu - např. histamin, tryptáza, bradykinin, ECF - eozinofilní chemotaktický faktor a následně mediátorů protizánětlivých (produkty metabolizmu kyseliny arachidonové: Leukotrieny - LTB4, LTC4, LTD4, LTE4, prostaglandiny - PGD2, faktor aktivující destičky - PAF).


5. Alergický zánět
Uvolněné mediátory působí na různé tkáně a jejich buňky (slizniční výstelku, hladké svaly, žlázy). Jejich působení vyvolá stažení svalů průdušek, rozšíření cév = překrvení, zvýšení cévní propustnosti. Následkem je otok sliznice se zvýšenou tvorbou a sekrecí hlenu. Jiné mediátory mobilizují další nástroje obrany - způsobují chemotaxi buněk do místa alergického zánětu (eozinofilů, nutrofilů, trombocytů a dalších buněk zánětu).


V další části budu psát o klinických příznacích polinózy.Celková nabídka přípravků na alergii.


Související články:
Polinóza I.
Klinické příznaky polinózy III.
Terapie polinózy IV.


09.05.2007
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

485,- Kč

532,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS