Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Pasívní kouření

04.05.2005
Při setkání alergologů se často hovoří o jednom z rizik pro vývoj astmatu - kouření rodičů nebo někoho jiného v rodině. Když s rodiči astmatika analyzuji situaci a společně rozebíráme příčiny astmatu jejich dítěte, také dojdeme k tomuto bodu. Moje otázka je směřována na to, zda se v rodině kouří. Často, bohužel skutečně často odpověď zní: My kouříme, ale doma ne, chodíme na balkón!

Děti kuřáků mají v těle podle jedné švédské studie nadprůměrné množství nikotinu i v případě, že jejich rodiče nekouří doma. Švédové zjistili, že i když rodiče kouří výhradně venku, jejich děti mají v těle dvojnásobek nikotinu oproti dětem nekuřáků. Děti rodičů, kteří kouří v jejich přítomnosti, mají v těle dokonce patnáctinásobné množství nikotinu oproti dětem nekuřáků. Vědci zkoumali 366 dětí kuřáků. Z rodičů si 216 chodilo zapálit ven a dávali pozor, aby k dětem kouř nepronikl dveřmi nebo oknem. Jak lze vysvětlit výsledky průzkumu? Buď se nikotin přenáší v ošacení nebo ve vlasech, dechem, nebo rodiče neuváděli plnou pravdu a nebyli při dodržování pravidel zcela důslední.


Jiná švédská studie prokázala na vzorku 1600 rodičů souvislost mezi pasívním kouřením dětí do dvou let a jejich dýchacími potížemi a vytrvalým kašlem. Do roku 2015 může polovina Evropanů trpět nějakým druhem alergie a je jisté, že to souvisí s tím, jakým způsobem žijeme, a s tím, co jíme, kde žijeme, zda dětem podkuřujeme a vytváříme jim tak podmínky pro alergii, astma a jiné nemoci.


Je jasné, že kuřáctví je návyk a přestat kouřit je nesmírně složité a ne každý to dokáže. Kuřák k tomu, aby přestal kouřit, potřebuje motiv - silný motiv. V praxi vidím, že maminky - kuřačky se o to pokoušejí během těhotenství, ale po ukončení kojení opět začínají. Přicházejí do mé poradny s nemocným dítětem, u kterého začíná astma. Já se jich ptám: Kouříte? Kouříme, ale doma ne, chodíme na balkón. Jakoby chtěli svůj vědomý prohřešek na zdraví svého dítěte zmírnit a odsunout na vedlejší kolej. Ale není to tak, problém se nedá odsunout, týká se to hlavně jich. Je zdraví jejich dětí dostatečným motivem, aby přestali kouřit?Celková nabídka přípravků k odvykání kouření.


Související články:
Co nevíte o kouření
Žena a kouření
Alkohol a kouření vede k impotenci
Proč mladí lidé kouří cigarety?
Buďte aktivní a fit bez závislostí
Kouření spouští mnohé nemoci


04.05.2005
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS