Pasívní kouření

Při setkání alergologů se často hovoří o jednom z rizik pro vývoj astmatu – kouření rodičů nebo někoho jiného v rodině. Když s rodiči astmatika analyzuji situaci a společně rozebíráme příčiny astmatu jejich dítěte, také dojdeme k tomuto bodu. Moje otázka je směřována na to, zda se v rodině kouří. Často, bohužel skutečně často odpověď zní: My kouříme, ale doma ne, chodíme na balkón!

Děti kuřáků mají v těle podle jedné švédské studie nadprůměrné množství nikotinu i v případě, že jejich rodiče nekouří doma. Švédové zjistili, že i když rodiče kouří výhradně venku, jejich děti mají v těle dvojnásobek nikotinu oproti dětem nekuřáků. Děti rodičů, kteří kouří v jejich přítomnosti, mají v těle dokonce patnáctinásobné množství nikotinu oproti dětem nekuřáků. Vědci zkoumali 366 dětí kuřáků. Z rodičů si 216 chodilo zapálit ven a dávali pozor, aby k dětem kouř nepronikl dveřmi nebo oknem. Jak lze vysvětlit výsledky průzkumu? Buď se nikotin přenáší v ošacení nebo ve vlasech, dechem, nebo rodiče neuváděli plnou pravdu a nebyli při dodržování pravidel zcela důslední.

Jiná švédská studie prokázala na vzorku 1600 rodičů souvislost mezi pasívním kouřením dětí do dvou let a jejich dýchacími potížemi a vytrvalým kašlem. Do roku 2015 může polovina Evropanů trpět nějakým druhem alergie a je jisté, že to souvisí s tím, jakým způsobem žijeme, a s tím, co jíme, kde žijeme, zda dětem podkuřujeme a vytváříme jim tak podmínky pro alergii, astma a jiné nemoci.

Je jasné, že kuřáctví je návyk a přestat kouřit je nesmírně složité a ne každý to dokáže. Kuřák k tomu, aby přestal kouřit, potřebuje motiv – silný motiv. V praxi vidím, že maminky – kuřačky se o to pokoušejí během těhotenství, ale po ukončení kojení opět začínají. Přicházejí do mé poradny s nemocným dítětem, u kterého začíná astma. Já se jich ptám: Kouříte? Kouříme, ale doma ne, chodíme na balkón. Jakoby chtěli svůj vědomý prohřešek na zdraví svého dítěte zmírnit a odsunout na vedlejší kolej. Ale není to tak, problém se nedá odsunout, týká se to hlavně jich. Je zdraví jejich dětí dostatečným motivem, aby přestali kouřit?

 

Zpět nahoru