Parkinsonova choroba

cm listi1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jde o nervovou chorobu, která nejčastěji přichází ve stařeckém věku a je charakterizována pozvolně se rozvíjející svalovou ztuhlostí, zpomaleným pohybem a klidovým třesem prstů ruky, který se zmírňuje při mírném pohybu a ve spánku může zcela zmizet.

Onemocnění je způsobeno úbytkem pigmentových buněk v mozkových gangliích. Uvádí se mnoho příčin. Projeví se i za mnoho let po prodělaném virovém zánětu mozku, po otravách manganem, CO, methylalkoholem, po dlouhodobé aplikaci antidepresiv, narkotik, jsou popisovány případy poúrazové, souvislosti s rozvojem aterosklerosy. Jistou souvislost vidíme s nedostatečnou činností jater a pohlavních žláz. V posledních letech byla zjištěna v mozkových gangliích abnormálně nízká koncentrace dopaminu, o němž se předpokládá, že přenáší nervové impulzy.

Rozvíjející se chorobu dále zhoršuje fyzická a duševní únava. Později se přidává i třes dolních končetin, čelisti, jazyka, víček a čela. Pak popisujeme „masku“ na obličeji se ztuhlostí mimického svalstva a ztíženou mluvou. Celkově je pacient málo pohyblivý, pomalý, šourá se a dělá krátké krůčky. Trpí na deprese, má pocit méněcennosti, často pláče.

Klasická léčba spočívá v podávání celé řady léků, které obsahuji dopamin, dále antihistaminika, anticholinergika. Někdy se přistupuje k operaci mozku a transplantaci tkáně dřeně nadledvinek.

Přírodní medicína podává odvar z kozlíku lékařského, česnek, vitaminy skupiny B. Doporučuje se dieta s omezením cholesterolu. Homeopatika, ajurvédské přípravky, nozody, akupunktura a různé způsoby detoxikace.