Parazité v našem těle – hrozba či zbytečné obavy?

cm roupi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velmi diskutovaným tématem jsou parazité v našem těle, zda opravdu představují nebezpečí a jak se jich zbavit. Často se používá termín parazit bez bližší specifikace. Takže se můžeme na ty nebezpečné potvůrky podívat blíže. Odpověď na otázku položenou v názvu článku je možno vyjádřit stručně – ano. A můžeme ještě dodat – často si za to můžeme sami…

Zatím obrátíme svoji pozornost k jednotlivým druhům parazitů, čímž nepřátelé našeho zdraví dostanou svoji podobu. Dá se říci, že tak či onak se dostal do kontaktu s parazitem každý z nás, někteří z nás o tom ovšem nevědí, pokud nedojde k rozvoji nežádoucích symptomů.

Paraziti v lidském těle

K těmto příznakům nejčastěji patří průjmy, bolesti břicha, bolesti hlavy, dýchací potíže či nevysvětlitelné hubnutí (samozřejmě je nutno vyloučit jiné příčiny). Může se ale projevit i dalšími příznaky, jako kožními problémy, alergiemi, anémií či poruchami spánku nebo chronickou únavou. Velmi záleží na našem zdravotním stavu a imunitě. Nejčastějším “domácím” parazitem je prvok s latinským názvem Toxoplasma gondii, který způsobuje onemocnění s názvem toxoplazmóza, které patří mezi nejnebezpečnější.

Nejčastějším přenašečem jsou naši domácí mazlíčci – kočky, v jejichž trusu se tento prvok vyskytuje ve formě tzv. oocyst v trusu koček (může se ale vyskytovat ve formě tkáňových cyst v mase všech druhů zvířat). Pokud se po kontaktu s kočkou pečlivě neumyjeme ruce, může dojít k přenosu ústy. Je zejména nebezpečná pro pacienty s oslabenou imunitou (například po chemoterapii, ozařování, transplantaci orgánů či pro pacienty s infekcí HIV). Kočka

Důležité je, že odborníci uvádějí, že tento prvok, ve své konečné vývojové formě (v našem těle projde několika změnami) bez výraznějších příznaků v nervové tkáni a to až několik měsíců nebo celý život. A zde je jádro, dá se říci tohoto prvoka, protože jak odborníci uvádějí, jeho přítomnost v mozku může vyvolat různé změny v chování člověka, které by nás ani nenapadlo přisuzovat působení nějakého parazita. Jako příklad lze uvést zvýšení sexuální aktivity při snížení sociální a emocionální hloubky vztahu (povrchní vztahy), snížení pudu sebezáchovy, vyšší riziko vzniku dopravní nehody (což je dáno zpomalením reakcí a zvýšením agresivity) či mnoho podobných reakcí, může se podílet i na prohloubení schizofrenie.

Český vědec Jaroslav Flegr v USA v roce 2014 zveřejnil další významný výzkum týkající se toxoplazmózy. Významný vědecký časopis Plose One uvádí, že lidé, kteří jsou nakaženi parazitem Toxoplasma gondi, mohou snadněji onemocnět rakovinou krve či prostaty, hrozí jim častěji infarkt a sexuálně přenosné infekce. Toxoplazmóza se ve většině případů podobá chřipce, po odeznění příznaků akutní infekce, jak již bylo zmíněno, přežívá parazit v člověku ve formě tkáňových cyst hlavně v nervové tkáni někdy až do konce života (někdy ovšem jen několik měsíců), Nebezpečí při oslabení imunity znamená to, že pak parazit „ožije“ (projeví se např. horečkou, zvětšením uzlin, poruchami vidění, křečemi). Při nákaze v těhotenství může toxoplazmóza vyvolat závažné poškození plodu. Toto onemocnění se dá potvrdit pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuk, CT, magnetická rezonance), kdy dojde k objevení abscesu v těle pacienta.

Jsou i další, byť již ne tak nebezpeční, ale dostatečně nepříjemní parazité. Roupi (Enterobius vermicularis) napadají hlavně děti (přenáší se nemytýma rukama a projevují se svěděním v konečníku), na děti se “specializují” i škrkavky (patří mezi hlístice, latinsky Nematoda), ty žijí v tenkém střevě a nakazit se jimi můžete špatně omytou zeleninou. Spíše na dospělé v nedostatečně tepelně upraveném mase číhá tasemnice bezbranná (pozoruhodné jméno, latinsky Taenia saginata), či infikovanou vodou nebo rukama se šíří lamblie čili bičkovec, který se usadí v našem tenkém střevě. Dospělé napadá hlavně také další parazit motolice (trematoda). Je třeba zmínit, že i dítě může napadnout tasemnice, ale jiný druh – tasemnice dětská (Hymenolepis nana). Na samostatný článek by byli exotičtí parazité, nechtěný “suvenýr” z exotické dovolené, kde lze zmínit měchožila zhoubného (Echinococcus granulosus) způsobujícího u nás vzácnou, ale poměrně nebezpečnou echinokokózu nebo jednu z nejrozšířenějších tropických nemocí, malárii. Malárie je způsobena Plasmodií (česky zimničky, parazitickými prvoky kmene Apicomplexa), kterou přenáší na člověka komár druhu Anopheles. Dá se jí předejít preventivním užíváním léků ze skupiny antimalarik.

Trematoda Tasemnice Měchožil zhoubný Roup dětský

Paraziti ve střevech

Někteří parazité se rozvíjejí v oblasti střeva, a proto jsou někdy označováni jako střevní parazité. Převážně se vyskytují v exotických krajích. Patří k nim již zmíněná lamblie (kterou mohou v těchto krajích přenášet i mouchy), dále amebóza zpúsobená měňavkou úplavičnou, kryptosporodióza způsobená parazitem Crytosporodiosum nebo třeba soubor nemocí označovaných jako schistosomózy, způsobených různými druhy motolic.

Jak se tedy zbavit parazitů?

Zásadní léčba spočívá (pokud je to třeba, některé lehčí formy u lidí s plně fungující imunitou odezní bez léčby) v podání léků ze skupiny anthelmintik (antiparazitárních léků), kam patří například mebendazol, metronidazol, pyrantel, albendazol a další. Mohou být širokospektrá, jako například albendazol, který je účinný proti hlísticím, motolicím a tasemnicím, ale úzce specializovaná proti konkrétnímu druhu parazita. Působí různými mechanismy – usmrcují, inaktivují nebo jen paralyzují parazitární helminty (červy) v těle pacienta.

Jak ale proti nim bojovat, pokud nevezmeme do úvahy klasické chemické léky? Jde to vůbec?

Velmi důležitá je prevencevynechat tepelně neupravené maso či maso z podezřelého zdroje, pečlivě věnovat pozornost hygieně a hlavně mytí rukou, zejména po styku s potencionálními přenašeči parazitů jako jsou zmíněné kočky (hlavně ty venkovní), vyhýbat se vodě z podezřelých zdrojů (zejména na dovolené), pečlivě omývat zeleninu a ovoce a rovněž také například poučit děti před odjezdem na letní tábor či podobné akce.

Detoxikace od parazitů

Velmi užitečné je, ať už jako součást probíhající léčby chemickými léky či (a to je hlavní význam), užívat přírodní přípravky obsahující výtažky z různých léčivých rostlin, které různým způsobem působí proti parazitům v našem organismu. Jedná se o detoxikaci organismu od parazitů. Těchto bylinek je celá řada, je možno uvést cibuli kuchyňskou (Allium cepa), tykev obecná (Cucuarbita pepo), zelí hlávkové (Brassica oleandra) – šťáva z něho, česnek kuchyňský (Allium sativum), anýz vonný (pimpinella  anisum), tymián obecný (Thymus vulgaris), kurkuma dlouhá (Curcuma longa), skořicovník ceylonský (Cinnamonum zeylanicum), hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum), kmín kořenný (Carum carvi), ořešák černý (Juglans nigra), lapacho červené (Tabebuia impetiginosa) a další.

Jak jste si asi všimli, velká část z nich spadá mezi koření, více či méně běžně užívané v kuchyni. Takže jak vidíte, i to je možnost prevence proti parazitům – okořenit si jídlo!

Můžete si také zakoupit různé přírodní přípravky, které obsahují výtažky z jedné či více antiparaziticky působících léčivých rostlin.