Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Paradentóza

13.01.2005
Jedná se o poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. Vedle zubního kazu je paradentóza nejčastější formou postižení chrupu. Z výzkumů vyplynulo, že od 30. roku věku je paradentózou postiženo 80 - 90% populace a že vysoké procento zánětu dásní se vyskytuje dokonce již u školáků.

Příčinou je stejně jako u zubního kazu plak, ve kterém se nacházejí bakterie, a ty se usadí i na dásních. Bakterie vylučují při své činnosti sirné kyseliny, rozpouštějící tvrdou vápníkovou a fosfátovou minerální matrici zubní skloviny. Dochází také k produkci metabolických enzymů, rozkládajících pojivové tkáně, a proto pak dáseň reaguje zánětem. Při něm dáseň zduří a má sklon krvácet. Čištění zubů se proto také stává dost často bolestivou procedurou. Nemocná dáseň je většinou tmavší než zdravá. Při nedostatečné hygieně zasahuje plak až do dásňového žlábku, tam uvolňuje závěsný aparát a vede ke vzniku tzv. chobotů. Často zahnívají, což způsobuje nepříjemný pach z úst. Může dále dojít k vápenatění a tvorbě zubního kamene. Na hrubém povrchu kamene se snadno zachytí další bakterie a zánět se prohlubuje.

 

Nemoc probíhá obvykle několik let bez bolestí, a proto také nebývá v prvních stadiích ošetřena. Prvním varovným příznakem je krvácení dásní při čištění zubů nebo při jídle. V pokročilém stadiu vznikají mezi zuby mezery a zuby se uvolňují a odhalují i krčky zubů.

 

Na vzniku zánětu dásní se mohou podílet další faktory. Jsou to například hormonální procesy během těhotenství, přečnívající okraje výplní a korunek, léky a různá onemocnění.

 

Významnou roli hraje správná výživa. Vhodné jsou celozrnné a mléčné výrobky, syrová zelenina, ovoce. Nevhodný je cukr, živočišné tuky apod. Hlavním nepřítelem zubů je cukr, ze kterého si bakterie vytvářejí plak. Zvlášť důležité je jídlo důkladně žvýkat, a tím posilovat závěsný aparát. Kartáček by se měl vyměnit minimálně 1x za 3 měsíce, když se jeho vlákna začnou třepit, nebo také po nemoci. Pozor na sycené a sladké nápoje: Ulpívají na zubech a mohou být příčinou zubního kazu i paradentózy.

 

Pozornost je třeba věnovat zažívání a látkové výměně, což nejčastěji ovlivňuje stres a úzkostné stavy, neklid při jídle, sledování televize, vnímání krimi zpráv apod.

 

Svou negativní roli sehrává pochopitelně i konzumace alkoholu a samozřejmě kouření.

 

Je jasné, že prevence vzniku paradentózy je snadnější než její léčba. Vždy je důležité správné čištění zubů. Zubní plak by měl být odstraňován nejméně dvakrát denně, ale nejlépe po každém jídle. Nejdůležitější je večerní čistění zubů. A nezapomínejme na prostor mezi zuby: Ty čistíme zubní nití nebo interdentálním kartáčkem. Investovat do zubní hygieny se rozhodně vyplatí. Dentální nit použijeme ještě v době, kdy je zubní pasta v ústech. Tím umožníme, aby aktivní složky pronikly do prostoru mezi zuby, a dostaly se tak do oblastí, které nejsou dosažitelné zubním kartáčkem.

 

GLUCOSAMINE STAR je pomocným prostředkem ke zmírnění zánětů a krvácivých stavů, obsahuje také peruánskou bylinu, (kočičí dráp), která má účinky antibakteriální, antivirové a regenerující pojivovou tkáň. Pro doplnění efektu si ústa ještě vypláchneme. Po čištění deset minut nic nejíme a nepijeme, umožníme tím, aby kasein, glycerofosfát vápenatý a stabilizovaný oxid chlornatý dokončily svou remineralizační a ochrannou roli.

 

Zajímavá je otázka, zda při paradentóze užívat koenzym Q10. Vědci popsali, že lidé, u nichž se paradentóza objevila, měli tohoto koenzymu v krvi málo... Jde o přírodní, tělu vlastní látku, jejíž tvorba s věkem klesá, a tělo si ji není schopno z potravy vytvořit. Víme, že koenzym Q10 příznivě působí nejen na srdce a cévy, ale právě i na paradentózu. Pomáhá totiž zastavit krvácení dásní a může přispět ke zpevnění zubů. Proto je dobré užívat koenzym Q10.

 

Vhodné je posilovat imunitu buď přirozenou cestou, nebo užíváním potravních doplňků.

 

Celková nabídka produktů vhodných při paradentóze.


Související články:
Paradentoza - jak se opravdu uzdravit z této nemoci
Bolesti zubů, dásní a bylinky
Problémy s dásněmi


13.01.2005
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS