Paracetamol může u dětí snížit účinnost očkování

cm maminka dcera listi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čeští vědci zjistili, že léčivo paracetamol snižuje u dětí účinek očkování, když je podán preventivně. ČTK to řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula, který výzkum vedl. Informaci o českém objevu, že paracetamol může v určitém případě snížit účinnost běžného očkování u dětí, otiskl britský vědecký časopis The Lancet a dnes ji zveřejnily zahraniční zpravodajské agentury. Odborníci na základě zjištění vydají doporučení, které podle Prymuly bude mít celosvětový dopad. V Česku se léčivo vyrábí a prodává pod obchodním názvem Paralen. Pokud se podá proti horečce léčebně, hladiny protilátek už ovlivněny nejsou. „Ten efekt naštěstí není poté, kdy se podá to antipyretikum ex post, to znamená, pokud už tam dojde ke zvýšené teplotě,“ vysvětlil Prymula.

Horečka je u dětí po očkování poměrně běžná. Především u kombinovaných vakcín, například při současném podání hexavakcíny a vakcíny proti pneumokokům se vyskytuje u 30 až 40 procent dětí, uvedl. Horečka není závažná, ale bývá kolem 38 stupňů, proto se poměrně často podával preventivně lék proti horečce. Řada výrobců vakcín to dokonce doporučovala, řekl.

Prymula, který je rovněž ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, vedl výzkum na stovkách dětí. Jedna skupina dostávala preventivně paracetamol, druhá ne. Většina dětí z první skupiny neměla po očkování horečku, měla ale o třetinu nižší hladinu protilátek než děti, kterým paracetamol podán nebyl. U dospělých bude podle Prymuly zřejmě fungovat podobný princip. „Pokud to podáme preventivně, tak ta dítka budou mít o třetinu nižší hladinu protilátek,“ řekl Prymula.

Zatím podle něj nelze říct, jestli to bude mít pro dítě význam jako pro jedince, ale zřejmě by to poměrně výrazně ovlivnilo odolnost populace jako celku. Zjištění ověří další vědecké studie, paracetamol by se už neměl doporučovat k podávání proti horečce preventivně, soudí Prymula. Nejsou zatím údaje, zda jiná antipyretika, tedy léky na snižování horečky mají stejný efekt. Paracetamol snižuje horečku a působí i protizánětlivě.

Zjištění podle Prymuly neznamená, že by se paracetamol preventivně vůbec nemohl podat. Lze to zvážit, například, když dítěti hrozí křeče a podobně, uvedl. Co je však trochu alarmující a co studie také prokazuje, je to, že paracetamol sníží nezávažné teplotní reakce. Závažnou horečku a křečové stavy, které vyžadují hospitalizaci, až tolik neovlivňuje, dodal s tím, že příčinu vědci zatím nedovedou vysvětlil.