Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Papája obecná (Carica papaya)

18.07.2015
Papája

V současnosti vzrůstá obliba různých exotických plodů. Jedním z nich je i papája. Papája je vlastně název rostliny, ale vžil se i pro plody. Sama papája, latinsky Carica papaya, je zajímavá tím, že je to jediný druh v čeledi Papájovité. Patří mezi teplomilné rostliny, což je už dáno oblastí původu, svoji vlast měla původně ve Střední Americe. Z ní se rozšířila do oblastí, které odborníci pojmenovali jako paleotropické. Paleotropická oblast se rozkládá na převážné části Afriky (s výjimkou severních a nejjižnějších okrajů), Indie, jižní Asie a Indonésie.

Papáju můžeme charakterizovat jako mohutnou bylinu s dřevnatějící lodyhou. Vzhledem k tomu, že může dosáhnout výšky až deseti metrů, připomíná strom, ale jeho skořicově zbarvený kmen neobsahuje dřevo, je dutý. Zajímavé je, že rostlina je také zdrojem latexu. Je prostoupena tzv. mléčnicemi, a pokud nařízneme kůru, vytéká latex. Latex se může získat i naříznutím nezralého plodu, což je také využíváno pro průmyslový sběr latexu z papáji. Je obsažený v pletivu téměř celé rostliny. Vrcholek rostliny je ozdoben růžicí opadavých žlutozelených listů.

 

Jejím plodem jsou velké bobule. Mohou mít různý tvar a velikost, mohou dosáhnout váhy až 10 kg. Vzhledově připomínají tykev. Uvnitř bobule je sladká a šťavnatá dužnina oranžové až červené barvy. Ve středu dužniny můžeme najít množství drobných kulatých šedočerných semen o průměru asi 5 mm, která jsou obalena průsvitným rosolovitým, jak označují botanici, míškem (arilem) sladkokyselé chuti. Sama o sobě mají semena palčivou až pepřovitou chuť a v bobuli se jich může nacházet až 1500. Nejvýznačnějšími obsaženými látkami jsou proteolytické enzymy, z nichž nejznámější je papain (dále je možno zmiňovat chymopapain). Tyto enzymy jsou obsaženy jak ve vytékajícím latexu, tak i ve zralých plodech. Tento enzym podporuje trávení a působí i protizánětlivě.

 

Papain je často v přípravcích kombinován s dalším proteolytickým enzymem, bromelainem, který se vyskytuje v ananasu. Kromě protizánětlivého působení mají i stimulační účinek na imunitu, pomáhají hojit rány, působí proti otokům a pomáhají zmírňovat bolest. Proto je můžeme najít i ve vícesložkovém volně prodejném léku Wobenzym. Jinak vzhledem k tomu, že se jedná o enzymy proteolytické a tudíž štěpící bílkoviny v potravě, pomáhají při velké škále trávicích potíží - špatném trávení, plynatosti, průjmu, zvracení a dalších. Je doporučován i jako doplněk léčby revmatismu.

 

Z ostatních přírodních látek lze uvést vitamín C, vitamín B6 (pyridoxin), beta karoten, riboflavin (B2), niacin (PP) a další. Plody obsahují kromě papainu ještě i další enzymy. Listy papáji obsahují například alkaloidy, glukozinoláty, saponiny nebo kyanogenní glykozidy.

 

Některé zdroje uvádějí, že podporuje také činnost slinivky, ale není to zatím jednoznačně ověřené. Semena papáji se používají v lidovém léčitelství k odčervování, ale mohou i těhotným ženám přivodit potrat (abortivní působení), proto by papáju neměly užívat těhotné ženy (ani ale kojící). Rovněž ji nesmějí konzumovat ani užívat ve formě přírodních přípravků pacienti s poruchou srážlivosti krve (užívající Xarelto, Warfarin a další podobné léky). U citlivých osob nelze vyloučit vznik alergické reakce.

 

Celková nabídka přípravků obsahující výtažky z papáji.


Související články:
Mango (Mangifera)
Ananas
Banány


18.07.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

490,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS