Pampeliškové recepty

cm hmozdyr bylinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale) je typickou jarní bylinkou. Její krásné žluté květy tvoří koberce až do kilometrových vzdáleností. Dříve jí lidé nazývali elixírem života. Je totiž léčivá úplně celá od květů až po kořeny. Pampeliška je jedním z nejúčinnějších čističů krve. Má obrovskou schopnost vytahovat toxiny z těla. Už první lístečky začátkem jara je dobré používat do salátů, polévek, pomazánek.

Zahánějí jarní únavu a dodávají organismu účinné látky, které po dlouhé zimě nutně potřebuje. Z krásných žlutých květů si můžeme připravit výborný med. Léčivou drogou je i kořen, který je nejsilnější v podzimním období, ale i začátkem jara. Listy můžeme sbírat během celé sezóny. Jestliže nežijete zrovna v čistém prostředí, listy i kořeny je možné koupit v každé lékárně či bylinkářství. Pampeliškové listy – jsou velmi bohaté na vitamin C a minerály. Odvar z nich léčí nemoci trávicího traktu, posiluje jaterní tkáň, žlučník, ledviny, podporuje růst červených krvinek a tvorbu nové krve, kterou přitom silně čistí. Snižují krevní tlak a podporují cévní oběh, čímž se zlepšuje činnost srdce. Jsou mírně močopudné a pomáhají při redukci váhy.

Pampeliškové kořeny – obsahují inzulin, který je výborný pro diabetiky. Také tonizují játra, žlučník a střeva.

RECEPTY

PAMPELIŠKOVÝ MED
Pětilitrový hrnec naplníme opranými květy pampelišky bez stopek a zalijeme vodou. Vaříme na mírném plameni asi 45 minut, potom odstavíme na hodinu a půl. Tekutinu scedíme, květy důkladně vymačkáme. Zbude nám odvar, který necháme vypařit zhruba na 1 litr, přisypeme k němu 1 kilogram cukru (nejlépe přírodní třtinový) a šťávu ze 3 citronů a jemně povaříme než se cukr rozpustí. Hustou směs nalíváme do sklenic a dobře zavíčkujeme. Pampeliškový med je výborným prostředkem na doslazování nápojů, do mléka či na chleba s máslem.

ČAJ NA ČIŠTĚNÍ KRVE
1 díl listů pampelišky, 1 díl kopřiv, 1 díl měsíčku lékařského. Bylinky smícháme dohromady, 1 polévkovou lžíci zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme dvacet minut vylouhovat. Pak scedíme, odvar nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato kůra by se měla dodržovat pravidelně po dobu čtyř týdnů.

ČAJ NA PODPORU JATER A ŽLUČNÍKU
1 díl kořene pampelišky, 1 díl kořene čekanky, 1 díl meduňky, 1 díl kořene puškvorce, 1 díl řepíku. Všechny tyto přísady smícháme dohromady, 1 polévkovou lžíci přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme dvacet minut vylouhovat. Poté scedíme a nalijeme do termosky, popíjíme po doušcích pravidelně během celého dne. Tato kůra by měla trvat po dobu čtyř týdnů.

ČERSTVĚ ODŠŤAVŇOVANÁ ŠŤÁVA z pampeliškových listů a kopřivy je spolehlivým silně detoxikačním prostředkem. Denně by se měly užívat 2 polévkové lžičky. Tato kůra by měla trvat čtrnáct dní.

POSILUJÍCÍ KOKTEJL
1 hrst nasekaných listů pampelišky, šťáva z 1 pomeranče a 1 nastrouhané jablko, trošku medu, 0,5 litru mléka (nejlépe rostlinného – rýžové, sójové, vločkové). Všechny tyto přísady vložíme do mixéru a ušleháme do pěny. Potom podáváme v ozdobené sklenici.

PAMPELIŠKOVÝ LIKÉR
500 g květů, 160 g kořenů a 100 g listů přelijeme 500 ml převařené vody a 500 ml 70–90% čistého lihu. Dobře uzavřeme a necháme 14 dní stát na teplém místě, denně musíme 3x protřepat. Pak přecedíme, přelijeme do menších skleněných lahví a dobře uzavřeme. Skladujeme na chladném a temném místě. Tento likér užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku po dobu dvou měsíců. Výborně posiluje žlučník a játra.

Smetánka lékařská je jednou z velmi cenných bylinek. Proto by asi neměla chybět v žádné domácí přírodní lékárně.