Pálení žáhy – psychosomatika, příznaky, přírodní léčba

paleni zahy reflux

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pálení žáhy, překyselený žaludek, nepříjemné pálení. Někdy se může stát každému. Dlouhodobě však snižuje kvalitu života a může přinést závažní zdravotní obtíže. Víte, jak dlouhodobě předcházet refluxu a pálení žáhy? 

V dnešním článku se dozvíte: 

  • Co je to gastroezofageální reflux a jaké jsou jeho příznaky 
  • Jak souvisí reflux s překyselením žaludku? 
  • Jak předcházet pálení žáhy dlouhodobě? 
  • Jaká je správná dieta při refluxu a čemu se v jídelníčku vyhnout? 
  • Jak si rychle ulevit od pálení žáhy? 

Co je to reflux žaludku? 

Gastroezofageální reflux, zkráceně GER, představuje proniknutí žaludečního obsahu zpět do jícnu. U většiny lidí se čas od času děje běžně. Lékaři varují, že problematickým se stává, pokud k zpětnému pronikání kyselého žaludečního obsahu dochází opakovaně a vyvolává další obtíže, jako časté pálení žáhy (pyrózu) nebo zánětlivé změny, které přináší zvýšené riziko rakoviny jícnu, prekancerózní stavy jícnu (tzv. Barretův jícen/vřed) nebo perforace (proděravění).  

Reflux – příznaky 

  • Pálení žáhy (pyróza), pálení za hrudní kostí 
  • Návrat snědeného jídla zpět do krku a úst 
  • Obtíže s polykáním/bolestivé polykání 
  • Pocit něčeho cizího v krku 
  • Chrapot, kašel, opakovaná respirační infekce 

Překyselení žaludku a reflux 

Klasická medicína vidí za vznikem refluxní choroby jícnu prolomení antirefluxní bariéry žaludku. Tu tvoří zejména neutralizačně působící látky a svalový dolní jícnový svěrač. Tento mechanismus hlídá optimální pH v žaludku a také zabezpečuje, aby se trávenina ze žaludku nedostávala znovu do oblasti jícnu. Na druhé straně stojí žaludeční kyselina, pepsin, soli žlučových kyselin a pankreatické enzymy. Obě strany musí být v rovnováze, jinak vznikají obtíže. 

Překyselení žaludku je stav, kdy dochází k nadměrné produkci žaludeční kyseliny, a tedy vychýlení rovnováhy pH žaludku (pod 1,5). Příčinou překyselení mohou být nevhodné stravovací návyky, jako například nadměrná konzumace kyselinotvorných potravin a nápojů, které uvádíme dále. Právě překyselení žaludku je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj refluxu.  

zaludek

Hiátová kýla

Jednou z příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být tzv. hiátová kýla. Jedná se o stav, kdy se žaludek vysouvá otvorem v bránici podél jícnu vzhůru z břišní dutiny do hrudníku. Kýla je způsobena určitou poruchou vývoje vazivového aparátu. Svoji významnou roli sehrává i nadváha. Samotná přítomnost hiátové kýly ovšem ještě nemusí znamenat současnou přítomnost refluxu.

Co pomáhá na pálení žáhy dlouhodobě? 

To záleží, proč vás žáha pálí. Nabídneme vám několik cest, kterými se můžete pálení žáhy zbavit. Ideálně ale vždy zkombinujte režimová opatření, úpravu stravy a případně vhodné doplňky stravy či byliny. 

Mezi režimová opatření pro prevenci refluxu patří: 

  • Redukce hmotnosti 
  • Omezení kouření 
  • Práce se stresem 
  • Fyzioterapie 
  • Dieta na reflux 

Redukce hmotnosti 

U silnějších lidí hraje hmotnost proti nim a jedním z důsledků může být právě i reflux, nejen proto, že pravděpodobně budou mít vyšší tendenci se přejídat. Statistika ukazuje, že obézní trpí pálením žáhy a refluxem až 3x častěji. 

Omezte kouření 

Kuřáci s oblibou vytahují cigaretu, když potřebují svou chvilku klidu. Jenže během chvilky klidu relaxuje i svěrač mezi žaludkem a jícnem a umožní zpětný tok obsahu žaludku do jícnu. Kouření také ohrožuje samotnou sliznici žaludku. Podporuje tvorbu žaludeční kyseliny, čímž narušuje rovnováhu pH na sliznici, a navíc ještě snižuje produkci ochranných látek sliznice (cytoprotektiva), jako je prostaglandin E. Všechny tyto mechanismy vedou k většímu riziku refluxu.  

Pracujte se stresem 

Stresová reakce cestou aktivace sympatiku tělo ovlivní na několika úrovních: 

  • V žaludku stimuluje nadměrnou tvorbu žaludeční kyseliny, což přispívá k pálení žáhy. 
  • Aktivita stresových hormonů vede k jinému krevnímu průtoku. Omezený průtok a zásobení živinami může snadno vést k nižší produkci ochranných látek a zhoršené regeneraci sliznice. 
  • Dochází ke snížení pohyblivosti žaludku, což zpomaluje trávení a zase přispívá ke vzniku obtíží. 
  • Stres negativně ovlivňuje osídlení celého zažívacího traktu (mikrobiom). 

Zapojte hluboký stabilizační systém 

Svěrač mezi žaludkem a jícnem tvoří vývojově dvě rozdílné části, z nichž jedna je součástí bránice, hlavního nádechového svalu. Bránice představuje nejdůležitější dýchací sval a součást hlubokého stabilizačního systému, který potřebujeme pro stabilitu páteře a celého pohybového aparátu. 

Zadní část bránice tvoří i funkční část jícnového svěrače. Pokud vás tedy mimo pálení žáhy občas trápí i bolest zad nebo únava, není od věci konzultace s fyzioterapeutem. Únava, bolavá záda, překyselení žaludku i pálení žáhy totiž velmi úzce souvisí s dýcháním. 

TIP: Dámám, které pálí žáha, doporučujeme (občas) nenosit podprsenku. Spodní lem totiž vychází přímo předěl mezi jícnem a žaludkem, což jeho funkci určitě nepodporuje. 

Dieta na reflux 

Skladba jídelníčku je pro to správnou činnost žaludku zásadní, proto se při refluxu zaměřujeme na zásadotvorné potraviny, které nezpůsobují překyselení žaludku

  • Zásadité potraviny: mungo, avokádo, hrášek, houby, kvalitní ovoce a zelenina, amarant, pohanka, oves, quinoa, sezamová a slunečnicová semínka, kokosový a avokádový olej, jáhly. 
  • Silně zásadité potraviny: citróny (diskutovaný paradox), celer, petržel, česnek, cibule, mango, papája, brokolice, jedlé byliny (medvědí česnek, pampelišky, jitrocel, bršlice kozí noha), fenykl, nori řasa, zázvor, jablečný ocet. 

Čemu se při refluxu naopak vyhnout?  

Logicky, těm kyselinotvorným potravinám, a pozor – chuť potraviny není rozhodující. Mezi rizikové potraviny řadíme cukr, maso, alkohol. Rozhodně se chceme vyhnout dortům, koláčům (obzvlášť těm teplým), čokoládě, slazeným cereáliím, syceným nápojům, umělým sladidlům, brambůrkům, hranolkům a další průmyslově zpracované potraviny. K pálení žáhy přispívá i uzenina, zrající sýry, mléčné výrobky a některé druhy ovoce, jako kiwi, pomeranče, grepy a ananas. 

Odborníci doporučují vyřadit z jídelníčku chilli, pepř, skořici a muškátový oříšek. 

Psychosomatika pálení žáhy 

Jestliže vás trápí pálení žáhy, dost možná ve svém životě zažíváte pocit nespravedlnosti, nebo jste v situaci, kterou nemůžete, nebo neumíte, přijmout. Cítíte v sobě hněv, frustraci a polykáte svou zlost. Právě tyto potlačené emoce způsobují nepříjemné pálení. Zkuste je ventilovat: na terapii, skrze tělo, tanec, dupání, trhání papíru… 

Psychosomatika považuje pálení žáhy také jako přesycení zážitky, když se neustále vrháme do nových věcí, projektů a aktivit. Podvědomě vám může chybět prostor pro integraci a strávení všech pocitů a dojmů. O to více, pokud se vám nedaří všechny rozběhnuté projekty dokončit. Psychosomatická léčba pálení žáhy v tomto případě pak spočívá ve zklidnění, zpracování všech emocí a návratu k vnitřní harmonii, třeba skrze meditaci nebo mindfullness. 

vztek emoce

Co pomůže na pálení žáhy – byliny a doplňky? 

  1. Probiotika 

Souhrnný přehled z roku 2020 ukázal, že v 79 % případů probiotika mají příznivé účinky na příznaky spojené s refluxem. 

  1. B-komplex 

Výzkumy ukazují, že vitamíny skupiny B mohou mít pozitivní vliv na riziko zánětu jícnu. Vyšší příjem folátu a vitamínu B6 spojují s nižším rizikem rakoviny jícnu i jeho prekancerózním stavem, Barettovým jícnem. 

  1. Melatonin 

Přestože se jedná o hormon primárně zodpovědný za regulaci spánku a bdění, svůj význam může mít i v léčbě refluxu. Nízké hladiny melatoninu totiž studie z roku 2006 spojují s vyšším rizikem zažívacích poruch, mimo jiné i s pálením žáhy. 

  1. Hericium 

Vitální houba (korálovec ježatý) přispívá tělu na několika úrovních. Na žáhu jí doporučuje odborník na houby a specialista tradiční čínské medicíny Milan Schirlo. 

  1. Masticha 

Pryskyřice z Řeckých ostrovů (pistacia lentiscus) se využívá pro lepší trávení celá tisíciletí. Je velmi aromatická a chuťově výrazná, proto má své místo ve středomořské kuchyni. Vyrábí se z ní kapsle i krystaly, které na žáhu doporučuje přední specialistka na funkční medicínu a výživu Mgr. Eva Hájková MPH, MBA. Pryskyřici testovali i vědci a ukázali cytoprotektivní účinky. 

  1. Zázvor 

Podle studií Hu et al. a Jehnagir & Parkman může urychlovat vyprazdňování žaludku, čímž pomůže předejít vzniku obtíží. Je ale potřeba užívat ho v rozumném množství. Nadměrný příjem zázvoru totiž naopak může obtíže vyvolat. 

  1. Betaine HCl a pepsin 

Můžou paradoxně pomoci u lidí, kteří mají sníženou produkci žaludeční kyseliny a enzymu pepsinu. Jak ukazuje odborná literatura, nedostatek kyseliny zpomaluje trávení a může zvýšit riziko vzniku obtíží. 

  1. Antioxidanty 

Vitamíny C, E a A mohou působit jako prevence vzniku refluxu a přidružených obtíží.  

  1. Bylinky 

Sáhnout můžete i po bylinách v podobě kapslí, čaje i olejů – kurkuma, kořen lékořice, andělika zahradní, ostropestřec mariánský, meduňka, kmín či heřmánek pravý. 

  1. Jablečný ocet 

Efekt užívání jablečného octa ve vztahu k pálení žáhy se nepodařilo jasně prokázat. Někomu může pomoci, jinému nikoliv. V zásadě ale podporuje tvorbu žaludeční kyseliny. To pomůže lidem, kteří mají přirozeně sníženou tvorbu. Problémem může být léková interakce, proto by jablečný ocet měli užívat jen lidé bez medikace. 

Co pomůže na žáhu hned? 

Nejlépe vypijte alkalickou minerálku, případně zkuste ve sklenici vody rozpustit lžičku jedlé sody. Některým pomůže i citrónová šťáva nebo jablečný ocet. Jak jste ale pochopili, u každého může pálení žáhy způsobovat něco jiného. Vyzkoušet můžete i volně prodejná léčiva, ale doporučujeme řešit problém komplexně, tedy hledat příčinu a předcházet vzniku obtíží. 

Pomůže na pálení žáhy mléko? Mléko nedoporučujeme, přestože patří mezi časté babské rady. Mléko sice na chvíli pomůže od nepříjemných pocitů, ale kvůli obsahu vápníku znovu navyšuje tvorbu žaludeční kyseliny, a proto po prvotní pomoci znovu pálení zhorší. 

Další tipy: 

  • Vyhněte se přejídání, nebo zmenšete porce. 
  • Najezte se nejpozději dvě hodiny přes spaním. 
  • Zařaďte přírodní žvýkačky. 
  • Nenoste oblečení, které tlačí na oblast žaludku (těsné podprsenky, saka, vestičky, apod.). 

Další zdroje: 

https://www.healthline.com/health/silent-reflux-diet#outlook 
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-acid-reflux 
https://www.healthline.com/health/gerd-herbs-supplements