Padají Vám vlasy? To není jenom dědičnost!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Statistika říká: Jenom deset procent případů je dáno dědičností, za zbytek mohou nemoci a civilizační vlivy. Stres a špatné životní prostředí mají totiž velmi nepříznivý vliv na pokožku, ve které jsou uloženy vlasové cibulky. Drobné cévky, které by je měly vyživovat, jsou stažené, takže se k cibulkám dostane málo výživných látek. Vlas neroste, až vypadne.

Příčiny? Stačí, když má člověk mnoho starostí s prací, žena s dětmi, s domácností. Je to pro ni takový nárok na psychiku, že může způsobit řídnutí vlasů, dokonce alopecii. Často je příčinou onemocnění hormonální nerovnováha – u žen je to často stav po porodu a v době klimakteria. Poruchy štítné žlázy, chudokrevnost, dlouhodobá únava, u mladých dívek mentální anorexie, gynekologické záněty, kvasinkové výtoky, ale i záněty v oblasti hlavy, příliš mnoho amalgámových výplní, problémy oční, velmi často je přítomna střevní dysbióza po antibiotické léčbě. Není vzácností, že vypadávání vlasů způsobují syntetické léky, a to nejenom léky proto rakovině, ale třeba jen obyčejný acylpyrin.

Často se hovoří o nedostatku vitamínů a stopových prvků – v náročném životním stylu jich má člověk obrovskou spotřebu – především zinku. Příčinou problémů může být nevhodná chemie, která způsobí, že se vlasy doslova odlomí od pokožky, stejně tak mohou vlasy poškodit různé ozdoby, kovové spony, pevně upletené copánky, drdoly, které působí tah a pomalu vytahují vlasy z kořínků. Zatěžující je dlouhé kulmování, horké vysoušení i špatný šampon. V neposlední řadě i miniaturní cizopasníci, kteří rostou hustě vsazeni kolem vlasové cibulky podobni klínům a vysávají její výživné látky. Ale nejčastější vliv má psychika, málo platné – člověk má tělo a také duši. Podle psychosomatických zákonů se psychický problém projeví na těle a nejčastěji na kůži nebo na vlasech.

A řešení? Ihned si naplánujte dovolenou, vraťte se ke sportu, přestaňte s domácím barvením či „trvalením“. Požádejte kadeřníka o stimulační masáž, věnujte pozornost kartáčování vlasů. Používejte třeba Tea Tree Oil – olej s dezinfekčními účinky a správným pH. V ordinaci dermatologa můžete dostat takzvané „sněžení“, kdy se tekutým dusíkem ochlazují kritická místa. Kůže reaguje tak, že se cévky stáhnou a potom zase roztáhnou, takže se trénuje jejich pružnost a lépe vyživují podkoží. Obdobnou funkci vykoná laser. Na „prokrvování“ vlasové pokožky se zaměřují i různé preparáty, které jsou k dosažení na našem trhu. Nebo jiné produkty využívají ten fakt, že vlasový váček je obklopen kolagenovým pouzdrem, které by mělo být správně vyživující a pružné. Vlivem stresu může kolagen ztuhnout a potom svírá vlas a brání mu růstu.

A konečně pohled celostní medicíny:
Díváme-li se na člověka jako na celek, je problém kožní jen zrcadlem vnitřních poměrů. Takže cokoliv budete dávat na kůži, děláte to jen z kosmetických důvodů. V celostní medicíně nacházíme obvykle problém ve střevu, v játrech, ledvinách, v hormonální dysbalanci, v psychice apod. Ve své praxi vidím často souvislosti s játry asi tak 80 % – alopecie je pak zrcadlem jejich činnosti. Jaterní buňky jakožto detoxikační továrna jsou přetěžovány chemickými prostředky, hormonální antikoncepcí, léky i toxiny, které vznikají ve střevu a které produkuje například kvasinka, dále těžkými kovy z amalgámu, vdechovaným smogem, kouřem. Dost často je ve střevu dysbióza střevní, tj. nesprávné prostředí, zhoršená schopnost vylučovací a v tenkém střevu zase vstřebávaní, vnitřní prostředí je pak překyseleno. Hormonální antikoncepce toto prostředí také negativně ovlivňuje. Když se provede toxikologické vyšetření vlasu, jsme pak překvapeni, co všechno vlasem z těla vychází.

Hormony:
Všechny hormony pracují jako kolektiv, soubor, jsou vzájemně propojeny na ose hypofýza, štítná žláza, nadledvinky… Jeden podáte a druhý bude chybět, nikdo na světě nedokáže vypočítat dávku hormonu, který potřebujete, protože záleží na mnoha faktorech: fyzické a duševní zátěži atd.. Endokrinolog má sice možnost udělat hormonogram, ale stejně do vzájemných vztahů nevidí. Příroda si to udělá po svém a individuálně… Hormony jsou navíc úzce spjaty s psychikou. Regulaci v takovém případě provádíme pomocí fytohormonů – DHEA matečného hormonu.


Ústřední myšlenka je následující:
Do těla dodáváme rostlinný derivát, který si tělo může kdykoliv přetvořit na lidský DHEA a tím zvýší nabídku pro tělo – ono samo si pak vyrobí ten hormon, který potřebuje, v takové dávce, jakou potřebuje, a když ho momentálně nepotřebuje, tak si ho prostě nevyrobí.

Dále se snažíme redukovat faktory, které organismus stresují, posilovat obranný systém, doplňovat do těla vše, co organismus potřebuje (stopové prvky, minerály, enzymy) a to nejdůležitější: „odlehčovat“ detoxikačním orgánům, jako jsou játra a ledviny. Například koloidní roztok – doplněk minerálů, vitamínů, stopových prvků, aminokyselin a enzymů s kyselinou fulvinovou, která ještě více umocňuje vstřebatelnost. Můžeme jej užívat i v těhotenství i při kojení a přitom nezatěžujeme dítě. 2 víčka ráno a 2 víčka večer. (Víčko lahve je zároveň odměrka.)

Dále lokálně: vlasová tonika, která mají proti vypadávání vlasů dezinfekční a čisticí účinek. Podporují látkovou výměnu, prokrvují a brání uvolňování vlasu, podporují pružnost a lesk atd… Mohou obsahovat např. jalovec plod, pačuli, cypřiš, rozmarýn, normální nebo mořskou vodu či sůl a další.