Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Ozáření v důsledku CT vyšetření způsobuje u Američanů ročně až 29 000 případů rakoviny a 14 500 úmrtí

14.04.2011
Na základě výsledků studie, publikované v časopise the Archives of Internal Medicine, způsobuje počítačová tomografie (computerized tomography – CT) ročně v USA přinejmenším 29 000 případů vzniku rakoviny a 14 500 úmrtí.

I navzdory tomu, jak jsou tato čísla šokující, byly ve stejném čísle časopisu ještě zveřejněny výsledky další studie, prováděné výzkumníky z the University of California-San Francisco. Ty předpokládají, že realita je možná ještě mnohem horší.

CT skenování jsou diagnostickými vyšetřeními, při kterých se využívá rentgenové ozařování, aby se získal obraz orgánů pacienta v příčném průřezu. Za posledních 30 let se tato vyšetření stala mnohem častější – z 3 miliónů ročně, které byly prováděny v roce 1980, se jejich četnost vyšplhala až na dnešních 70 miliónů za rok.

V první zmiňované studii použili vědci z the National Cancer Institute běžné odhady dávky ozáření při CT a z nich vyčíslili riziko následného vzniku rakoviny, vyvolávaného touto procedurou. Vyšlo jim, že při současné četnosti používání CT vyšetření následně zabije asi 15 000 lidí ročně a rakovinu vyvolává asi u dvojnásobného počtu. Rizika se mění podle věku, přičemž u mladších pacientů jsou mnohem vyšší – je totiž k dispozici více času, kdy se rakovina může rozvíjet.

Vědci odhadují, že např. 3letá holčička, která absolvuje CT vyšetření podbřišku, bude mít následně riziko 1:500, že se u ní rozvine rakovina jako přímý důsledek takové procedury. Toto riziko se snižuje na 1:1 000 u 30lété ženy a na 3:10 000 u 70leté pacientky.

Druhá zmiňovaná studie z Kalifornské univerzity však předpokládá, že tato čísla jsou proti skutečnosti příliš nízká. Dnešní odhady celkového rentgenového záření, kterému bývá pacient podroben při CT vyšetřeních, se totiž opírají o staré studie, které vyhodnocovaly ozáření s pomocí neživých objektů vybavených senzory. Jedna z nových studií ale vyhodnotila dávky ozáření, které byly naměřeny přímo u 1 119 pacientů při CT vyšetření ve čtyřech různých nemocnicích v oblasti kolem San Franciska. Výzkumníci zjistili, že skutečné ozáření bylo 4x až 13x vyšší, než byly odhady v předchozích starých studiích!

Vědecká pracovnice Rosaleen Parsons z the Fox-Chase Cancer Center upozorňuje, že pacienti by si měli uchovávat své záznamy o lékařských vyšetřeních, aby tak zabránili jejich zbytečnému opakování.


14.04.2011
autor: David Gutierrez
zdroj: Volně přeloženo z www.naturalnews.com.
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS