Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Ovesné vločky, energie sbalená na cesty

03.11.2014
Ovesné vločky

Doslova je miluji, protože jsou báječné, nejen pro svou božskou chuť, ale také proto, že se jedná o gejzír vitamínů a minerálních látek, látek, jež jsou protizánětlivé, hezkého zdroje vlákniny, pomalejších sacharidů, kvalitního tuku, bílkovin atd. Máte-li vůči nim nějaké předsudky, o to víc se vynasnažím, abyste jim nyní konečně přišli na chuť.

Jonny Bowden, americký nutricionista, kterého mám snad ještě raději, než ony vločky, o nich napsal: Jsou takovým Muhammadem Alim mezi všemi potravinami. Rovněž i já je pokládám za jedny z největších siláků, o jakých si můžeme vůbec nechat zdát. A pokud stále pochybujete, kdy tento obilný výrobek máte za něco velmi podezřelého, následující řádky vás dozajista přesvědčí o opaku.

 

Ovesné vločky nechybí v jídelníčku mých diabetických pacientů. Nejen, že zvolíme-li kvalitnější verzi, dokážou udržet stabilnější hladinu glykémie, ale také proto, že se s nimi dá hezky pracovat, jejich příprava je celkově nenáročná a vůbec, kdyby se jen vědělo, jak moc jsou užitečné, jejich tržní hodnota by byla mnohem vyšší. V současné době na trhu existuje nepřeberné množství balených ovesných vloček, my se však nenechme zlákat pozlátkovým obalem. Příjemné dozajista bude, koupíme-li vločky, které jsou umístěny v papírovém obalu, za vděk však vezměme i těm z klasického pytlíku, kdy si pamatujme, že vybíráme jejich nejméně opracovanou variantu. Jemné ovesné vločky ponechme dětem, jejichž střeva jsou citlivá na větší množství vlákniny, stejně tak těm, kteří již z nějakého důvodu dodržují šetřicí dietu. My ostatní, zvláště diabetikové a lidé na redukční dietě, sáhněme po těch nejobyčejnějších ovesných vločkách.

 

Ano, křupavé müsli je sice chutné a fajn, vybírání oříšků, sušeného banánu a rozinek nás také po ránu příjemně zaměstná, ovšem, uvědomme si, že taková snídaňová směs vypovídá minimální užitnou hodnotou. Už pro vyšší obsah sacharózy, cukru, kterým si mnozí stále ještě přislazují, konzervantů, barviv a dalších, dalších aditiv, která tu nemají vůbec žádný smysl. Kdyby si to příroda přála, zajisté by nám zde nějaká aditiva nechala. Je však natolik moudrá, že počítala s čerstvostí. A tak nám tu vymyslela jablíčka a hrušky, švestky a meruňky, které je možno utrhnout přímo z větví košatých stromů, stejně jako obilí, které tu dozrálo za horkých letních dnů.

 

Jak jsem výše zmínila, oves je skutečně velmi dobrým zdrojem vlákniny, kdy obsahuje 55 % vlákniny rozpustné a její nerozpustné formy pak 45 %. Rozpustnou vlákninu v ovesných vločkách označujeme pojmem beta glukan. Tyto dlouhé řady molekul glukózy, tyto polysacharidy, pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu a předcházet vzniku kardiovaskulárních chorob. Tímto však výčet pozitiv beta glukanů nekončí. Jejich dalším benefitem je stimulace imunitního systému, díky čemuž mnohem snáze odoláváme jakékoli bakteriální infekci. Beta glukany si můžeme představit jako vozky, co pobízejí koně, přesně tak totiž fungují i tyto výše zmíněné polysacharidy, které pobízejí druh bílých krvinek, tzv. makrofágy, které pak absorbují nezvané hosty. Jen si vzpomeňme na onu krásnou pohádku, Byl jednou jeden život. Ano, přesně tak to celé funguje.

 

Ovesné vločky jsou jediným zdrojem tzv. avenathramidu, jistého antioxidantu, jenž se vyznačuje protizánětlivým účinkem a nemalým vlivem na naše srdce. Další přínosnou informací bude dozajista fakt, že ovesné vločky obsahují mnohem vyšší obsah bílkovin, než jakákoli jiná obilnina. 2/3 hrnečku ovesných vloček obsahuje 8,5 g bílkovin.

 

Na vločky však pozor u celiakie, nesnášenlivosti lepku, ale také při dně a ledvinových kamenech. Obsahují totiž vyšší množství purinů, látek, štěpících se v kyselinu močovou, která výše zmíněné, bohužel, podporuje. Nicméně, je-li váš jídelníček vyvážený, obsahuje dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, co nejčistších surovin, rovněž i zde si ovesné vločky můžete svátečně dopřát.

 

Ovesná kaše s jablkem

  • 70 g ovesné vločky
  • 150 g jablko
  • 10 g rozinky + Goji
  • 5 g kokos
  • 2 g vanilka
  • 5 g med
    5 g karob

Ovesné vločky na pět minut namočíme do horké vody. Posléze, jakmile změknou, přimísíme jablíčko nakrájené na malé kousky. Posypeme vanilkou, karobem, dosladíme medem. Dozdobíme rozinkami a Goji.

 

Ovesné sušenky

 

Chia semínka namočíme na 5 minut do vlažné vody. Stejně tak rozinky a kustovnici. Jakmile semínka vytvoří gel a rozinky s kustovnicí mírně změknou, přendáme vše do mísy, přidáme mouku, ovesné vločky, vanilku, med a vodu. Vypracujeme vláčné těsto, ze kterého po rozválení tvořítkem vykrajujeme různé tvary. Přendáme na pečicí papír a pečeme, dokud sušenky nezezlátnou.

 

V článku jsou použity informace z knihy 150 nejzdravějších potravin od Jonnyho Bowdena


Související články:
Hypertenze - ovesné vločky pomáhají snižovat vysoký krevní tlak
Ovesné vločky
Oves bezpluchý
Nepečené ovesné sušenky s malinovým krémem
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Obsahují všechny ovesné vločky lepek?
Vločkové kopečky
Oves setý


03.11.2014
autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.
další články v rubrice: Výživa


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS