Ostružiník maliník (Rubus idaeus)

maliník e1590578549738

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento keř patří do čeledi Růžovité (Rosaceae), což je čeleď s více jak 350 druhy. Tento keř dokáže vyrůst až výšky 2 metrů a můžeme jej nalézt v kopcovitých oblastech a na místech na úpatích hor. Ale najdete jej vysázený i v každé zahrádce, zahradě nebo i v sadech. Poznáte jej podle vzpřímeného, dřevitého a jemně ostnatého stonku. Listy jsou typicky zoubkované s barvou na vrchní straně temně zelenou, zespodu bělavou. Kvést začíná tento keř v období květen až červen, seskupuje se do střapců a kvete bíle. Plody dozrávají pozvolna přes léto až na podzim, rané pěstované odrůdy už během léta, kdy se sbírají výborné šťavnaté červeno-růžové plody. Maliny jsou velmi ceněny spotřebiteli drobného ovoce, především z důvodu jejich chuti.

Nejsou však populární u pěstitelů ovoce, protože nejsou produktivní ve všech lokalitách. Některá onemocnění, která napadají maliník, je obtížné ohlídat a dochází k trvalému poškození. Keře nejsou silně produktivní a investice do sklizně jsou nemalé. Maliny nesnášejí moc dobře přepravu, takže je těžké zvládnout přepravu bez značného poškození a velkých ztrát.

Plody jsou nejvhodnější k rychlé konzumaci, na zamrazení, na dřeně, nebo džemy. Mohou se připravovat se zrníčky, jak je asi nejčastěji najdeme i v obchodech, ale existují i přípravy džemů, které zvládnou odzrnit dužinu a vytvořit tak hladký džem bez zrníček. Velice oblíbené jsou i domácí sirupy z malin a kdo by neznal horké maliny se zmrzlinou.

Tento keř má původ ve střední Evropě a v Malé Asii, ale nyní je hojně rozšířen přes Severní Ameriku i sever Evropy. Sběr listů probíhá ještě před květem a je dobré je sušit ve stínu na papírové podložce, ne na novinách – kvůli inkoustu. Listy je po sběru možno používat do bylinných nálevů zevně i vnitřně. Mají účinky dezinfekční, stahující, působí jako digestivum a díky vitaminům mají i posilující účinky.

Proč se na ně nevydat právě nyní, ještě než keře začnou kvést?

Pro vnitřní užití se listy užívají skvěle v posledním trimestru těhotenství pro posílení svalstva, nejen děložního. Nálev se může použít i na zmírnění svědění po komářím bodnutí, při neštovicích, spalničkách nebo i dalších onemocněních, které doprovázejí vyrážky. Čistý zápar z listů pomáhá zmírnit průběh průjmových onemocnění.

Plod díky vysokému obsahu vitaminu C působí i na dobré trávení, avšak opatrně by s ním měli zacházet ti, co mají problémy se zánětem žaludku, refluxy, pálení žáhy a mají vředy na žaludku nebo dvanáctníku. A rovněž i ti, co mají problémy se žlučníkem, se střevy nebo i slinivkou, protože jemná zrníčka dokáží někdy citlivé trávení podráždit. Plody, šťáva a další výrobky z nich, jsou zejména pro obsah antioxidantů cenné i při snížené imunitě, při horečnatých a zánětlivých onemocněních (zánět průdušek, revma), zlepšují zdravotní stav kuřáků a alkoholiků.

Zevně se bylinný nálev nebo zápar používá na výplach dutiny ústní při specifických lokálních problémech. Zápar listů lze použít i na unavené a zarudlé oči. V obchodech můžete sehnat i sušené nebo lyofilizované maliny. Sušené maliny jsou někdy sušeny stejným způsobem, jako jsou sušené ostružiny, ale taková praxe není rentabilní. Maliny ztratí příliš velkou váhu při vysušení.

Pro obsah vitaminů, ale i další vlastnosti, byla vyvinuta bylinná směs pro dobrou činnost lymfatického systému s Moringou olejodárnou, jejž je list ostružiník maliníku součástí pro zlepšení a posílení funkce dalších bylinek.

Pro koho jsou výrobky s Moringou vhodné?

Je vhodná úplně pro všechny. Moringa je známa pod termíny „zázračný strom“ nebo „strom života“. Představuje zdroj neuvěřitelných 90 živin a 46 antioxidantů. V jedinečné formě nabízí moringa tělu vše potřebné v dokonalé rovnováze, kterou lidské tělo může nejlépe využít a vstřebat.

A je vhodná především tam, kde je potřeba zvýšený přísun živin, pro sportovce, seniory, vegetariány a vegany, děti v růstu, či pro ty, kteří mají velmi fyzicky či duševně náročné povolání.

Přeji Vám mnoho zdraví