Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Ostropestřec mariánský – přírodní detoxikační prostředek

26.04.2018
Ostropestřec mariánský Ostropestřec mariánský je bodlák, jež má krásné, jasně růžové květy. Je řazen mezi význačné léčivé byliny. I díky svému vzhledu je využíván nejen jako léčivý prostředek, ale i jako okrasná rostlina. Ostropestřec je jednoletá či dvouletá rostlina, které se nejvíce bude dařit na slunných místech, například v oblasti středomoří, a v největším rozkvětu bývá mezi měsíci červenec a září. Pěstovat ho lze i u nás v České republice, jen bude potřeba mu zajistit teplotu přinejmenším dosahující 25°C.

Pojďme se ale zaměřit především na to, proč ostropestřce oslavovat v souvislosti se zdravím a využitím v kuchyni. Síla ostropestřce spočívá v obsahu léčivé látky, tzv. sylimarinu, a jako léčivý prostředek se využívají semena této rostliny.

 

Sylimarin oplývá antioxidačními účinky, ale tato látka má i silný detoxikační účinek působící hlavně v oblasti jater.  Například ve formě olejů, kapslí, tinktur, tablet nebo čajové formě ho lze využívat jako preventivní očistu jater a potažmo celého organismu nebo jako doplňkovou léčbu při onemocnění jater – zánětech (hepatitidách), infekční mononukleóze, cirhóze či při jaterních lézích. Je to vhodný bojovník například i s negativními vlivy, které mají na játra léky, škodliviny ve stravě nebo nadbytek tuků přijímaných potravou. Například při jaterní steatóze, což je jednoduše řečeno „ztukovatění“ jater, pomáhá obnovovat jaterní tkáň do normálního stavu. Steatóza je běžnější u lidí, kteří trpí nadváhou či obezitou, s nevhodnými stravovacími návyky. Dobrou zprávou je, že jaterní steatóza je často reverzibilní stav, tedy zvratný a je možné pomocí změn v životosprávě navracet játrům původní „kondici“. Stejně tak je vhodný jako očistný prostředek po jaterních otravách (například po požití jedovatých hub) nebo po lékové, drogové či alkoholové intoxikaci.

 

Mezi jeho další oblasti působení patří žlučník, kdy podporuje trávení po požití tučné stravy, protože stimuluje tvorbu a distribuci žluči, jejíž žlučové kyseliny pomáhají v tenkém střevě trávit požité tuky, nebo je možné ho využít i při nevolnostech neznámého původu.

 

Aby ostropestřec dostál správného efektu svých léčivých dopadů, měl by se užívat po dobu několika týdnů 2-3x do roka. Stejně tak je ale důležité zmínit, že když kúru absolvujete, je nutné vyvarovat se alkoholu a stravě bohaté na tuky, a to především na ty živočišné a ztužené. Tuky ze stravy ale nevylučujte zcela (není-li jinak doporučeno lékařem), ale zaměňte je za tuky rostlinného původu (kvalitní rostlinné oleje, ořechy, semínka, avokádo) a tuky z ryb. Poté i v této otázce myslete na cestu středu - tedy střídmost nejen v příjmu tuků, ale ve stravováním celkově jako takovém.

 

Ostropestřec Vám doporučím primárně jako prevenci na očistu jater, neboť i přesto, že žádnou formou onemocnění jater netrpíte, tak z povahy jater, které jsou jakousi „čističkou“ našeho organismu, je vhodné tuto „čističku“ také čistit. Podpoříte si tak nejen trávení, ale i imunitu.


Související články:
Smoothie a freshe s moringou
Bylinky a koření pro naše zdraví a výtečnou kuchyni
Proč je himalájská sůl lepší než běžná kuchyňská sůl?
Šalvěj lékařská – bojovník za naše zdraví i krásu
Zázrak zvaný ostropestřec


26.04.2018
autor: Bc. Martina Korejčková, DiS.
zdroj: www.herbandme.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

106,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS