Osteoporóza – tichá epidemie 21. století

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Osteoporóza je onemocnění, u kterého dochází k prořídnutí kostí a v důsledku úbytku kostní hmoty se zvyšuje náchylnost kostí ke zlomeninám. V České republice postihuje osteoporóza asi 30 % žen a 10 % mužů ve věku nad 50 let.

Úbytek kostní hmoty se však může projevit vznikem zlomeniny až po pádu na bok nebo na ruce. Mohou se tak objevit zlomeniny krčku stehenní kosti nebo zlomeniny dolního předloktí. Někdy mají postižené osoby jen bolesti v zádech různé intenzity, které se objevují zejména u deformačních zlomenin obratlových těl. Zevně můžeme pozorovat nadměrný předklon, zvýrazněný ohyb páteře a tzv. „kulacení zad“, případně se věkem významně snižuje tělesná výška.

Je nesmírně důležité osteoporóze předcházet, čím dříve, tím lépe.

Nejčastější a nejzávažnější zlomeninou bývá fraktura krčku stehenní kosti. U nás ročně postihne asi 12 000 žen. Kolem 25 % žen umírá během hospitalizace a do 1 roku po příhodě. Další polovina žen má trvalé následky, velmi často se jedná o invaliditu.

Nezbytnost doplňování vápníku ve formě doplňku stravy je naprosto zřejmá. Avšak stejně nezbytná je přítomnost dalších minerálů. Zejména hořčík, draslík, zinek ale i další stopové prvky je velmi problematické dostat do organismu v požadovaném množství jen běžnou stravou. Jednotlivé minerály vstupují do vzájemných interakcí, vzájemně se ovlivňují ve svém působení na kost a na celý organismus.

Hořčík zlepšuje vstřebávání vápníku ve střevě. Snížená hladina draslíku v organismu zvyšuje křehkost kostí (náchylnost ke zlomeninám) i v situacích, kdy je množství vápníku v kostech na optimální úrovni. Zinek je stopovým prvkem, který má roli v zesílení, zmnožení kostní hmoty. Další nezbytnou složkou všech kvalitních doplňků stravy pro prevenci osteoporózy je vitamin D. Role vitamínu D je nezastupitelná při vstřebávání vápníku, fosforu a hořčíku ve střevě. Jeho přítomnost zlepšuje vstup minerálů do kosti, snižuje se odbourávání kosti, zvyšuje se zpětné vstřebávání již vyloučených minerálů do moči v ledvinách. Velmi podstatnou úlohou je zlepšení nervově-svalových funkcí, protože se tím zamezí častým pádům, které společně s poroticky postiženou kostí mohou za vysoký výskyt zlomenin.

Pro podporu regenerace kostí si dnes můžete vybrat doplněk stravy, který společně s dostatečnou fyzickou aktivitou aerobní povahy (běh, plavání, cyklistika, rychlejší chůze) zabezpečí optimální zdravý stav vašich kostí a zubů.

https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xosteo11m.jpg