Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Osteoporóza - komplexní pohled na uzdravení a prevenci

09.10.2009
Osteoporóza patří k tzv. civilizačním chorobám a představuje jedno z  nejzávaž-nějších onemocnění s plošným dopadem na populaci. Ve vyspělých zemích postihuje asi 8 % obyvatelstva a její léčba včetně komplikací odčerpává významnou část z rozpočtu zdravotnictví. Rozvoj osteoporózy probíhá často bezpříznakově a projeví se až jejími závažnými komplikacemi, mezi které patří kompresní zlomeniny obratlů, krčku stehenní kosti a předloktí. Proto také bývá nazývána “tichý zloděj kostí”. V tomto smyslu se osteoporóza podobá takovým onemocněním, jako je např. hyperchole-sterolémie či hypertenze. Zlomeniny postihují nejčastěji populaci 60letých a starších, s dalším stárnutím obyvatelstva bude případů přibývat. Až 20 % pacientů umírá během prvního roku po příhodě a až 50 % je v dalším životě pohybově hendikepováno či přímo odkázáno na sociální služby.

Faktory, které ovlivňují osteoporotický proces, můžeme rozdělit jednak na neovlivnitelné – sem patří genetická dispozice, vyšší věk, ženské pohlaví a bílá rasa – jednak ovlivnitelné, které působí na zdravý vývoj kostí v mládí a časné dospělosti a udržují rovnováhu kostního metabolismu v dalších etapách života. Mezi nejdůležitější faktory, které sami můžeme ovlivnit, patří správně kaloricky i nutričně sestavená výživa, dostatečný přísun kalcia a vitaminu D po celý život. Důraz by měl být kladen na období dětství, gravidity, kojení, při aktivním způsobu života s přiměřeným pohybovým režimem a období po přechodu (což znamená celoživotně). Velmi důležité je i nekuřáctví, omezená konzumace kávy, alkoholu a fosfátů v nápojích a stravě.Jak osteoporózu dělíme?
Osteoporózu dělíme z medicínského hlediska na primární (mnohem častější u žen a souvisí se ztrátou ochranné funkce estrogenů po přechodu a u mužů s přicházejícím věkem) a sekundární, související s některými chorobami či užíváním léků. Mezi choroby, které nepříznivě ovlivňují kostní metabolismus, patří hyperfunkce štítné žlázy a příštitných tělísek, chronická onemocnění jater a ledvin, některé krevní choroby, revmatoidní artritida, předčasná menopauza a stavy spojené s nízkými hladinami estrogenů, jako jsou poruchy menstruačního cyklu s vysokou hladinou prolaktinu, a v neposlední řadě onemocnění omezující hybnost pacienta. Mezi rizikové léky patří hlavně kortikoidy (prednison, dexametazon…), léky snižující krevní srážlivost (heparin, warfarin), léky s imunosupresivním účinkem, dlouhodobá léčba thyroxinem a některé antikoncepční preparáty navozující hypoestrogenní stav, obzvláště jsou-li podávány v době vývoje kostry.Jak osteoporózu léčíme?
Základem klasické léčby je přísun kalcia v dávce 500 až 1 000 mg denně (kalcium karbonát nebo citrát). Problémem je jeho s věkem se snižující vstřebatelnost a někdy též špatná snášenlivost z hlediska trávicích orgánů.Dalším opatřením je přísun vitaminu D v denní dávce 400 - 800 mezinárodních jednotek. U žen po menopauze, kde je příčinou procesu řídnutí kostí pokles estrogenů, se pak používá hormonální substituční terapie estrogeny, která bývá dobře účinná, ale má i svá rizika. Z novějších látek se využívají tzv. selektivní modulátory estrogenních receptorů, bisfosfonáty a hormon kalcitonin. Stimulační vliv na hustotu kostí má i parathormon v anabolické dávce, soli stroncia a také růstový hormon. Tyto látky jsou zatím ve výzkumu a jsou určeny pro osteologická centra, která se zabývají léčbou těžkých a komplikovaných případů osteoporózy.Osteoporóza a alternativní medicína
Šetrnou alternativou ke klasické medicíně jsou přípravky Energy, které snižují rizika někdy i závažných nežádoucích účinků léků. Využívají principů bioinformace a biorezonance, díky čemuž vykazují mnohem lepší účinnost než jen prosté suplementy.Základem léčby, mající vliv na kostní přestavbu, je harmonizační působení na ledviny. Klíčovým preparátem je proto:

  • Renol – bylinný koncentrát pro posílení a regeneraci ledvin a také tkání, které spadají pod jejich vliv (kosti, zuby, vlasy). Jelikož se u osteopenie či osteoporózy jedná o věkově starší pacienty, je nutno u tohoto preparátu volit počáteční dávkování opatrně (vzhledem k možnosti reverzní reakce) a začínat někdy i 1 kapkou 3x denně s postupným zvyšováním. Naprostou nezbytností je dodržování pitného režimu. Pije se jen čistá voda, žádné nápoje sycené CO2 či chemicky upravované. Abychom ještě zvýšili regenerační efekt přípravku, je vhodná i aplikace Artrinu – bylinného bioinformačního krému – na akupunkturní dráhu ledvin a močového měchýře. V oblasti kolem kotníků stimuluje činnost ledvin, kolem páteře pak ulevuje bolestem.

 

Jako náhradu kalcia (ale i jiných prvků, majících význam pro kostní metabolismus) použijeme:

  • Fytomineral – koloidní roztok prvků se vstřebatelností dosahující až 98 %, což představuje ohromný potenciál pro rychlé a účinné působení, obzvlášť pak u starších pacientů se sníženou činností enzymatických transportních systémů.
  • Skeletin – bioinformační přípravek s obsahem sépiové kosti, kolagenu, manganu, rybího oleje, kopřivy a šípkového extraktu. Dodává kostem vápník i další prvky v biologicky dostupné formě, dále vitamin D a také kolagen, působící blahodárně na kloubní chrupavky. Proto pomáhá i při artróze kloubů, která často osteoporózu doprovází. Je vhodný k trvalejšímu užívání.

 

Jelikož víme, že kůží se látky nejen vylučují, ale také dobře vstřebávají, je možno tohoto fenoménu využít k dodávání minerálů pomocí léčivých koupelí. Vhodné přípravky jsou:

  • Biotermal – šetrným technologickým postupem získaná sůl z vřídla Podhájska, která má obdobné složení jako voda z Mrtvého moře.
  • Balneol – humátová koupel s výborným relaxačním a protibolestivým účinkem.

 

O ústní zdraví, pevnost zubů a kvalitu čelistních kostí se postaráme používáním zubních past:

  • Bílý Diamant, Balsamio a Silix – bioinformační přípravky ústní hygieny s obsahem solí z Podhájské a bylinnými extrakty.

 

U sekundárních forem osteoporózy je nutno ovlivňovat rovněž základní onemocnění pomocí preparátů Pentagramu®: např. Gynex u chorob štítné žlázy a příštítných tělísek, Regalen u chorob jaterních, Vironal u chorob plicních.Součástí účinné prevence osteoporózy je vedle harmonizačních a suplementačních preparátů Energy i pohybová aktivita, která má zásadní vliv na mikroarchitekturu kosti a přestavbu kosti v zátěžových predilekčních místech. Významná jsou také opatření k posílení “pohybové gramotnosti”, která je prevencí pádů. Klinickými studiemi ověřenou metodou v tomto směru je např. cvičení tai-či. Celostní pohled na metabolická civilizační onemocnění, mezi něž patří i osteoporóza, nám umožňuje účinnou prevenci a kauzální léčbu individuálně šitou na míru každému z nás. Tím je dána vyšší účinnost a současně snížení výskytu nežádoucích účinků léčby oproti plošně aplikovaným farmakologickým doporučením. Přípravky Energy představují možnost reálného naplnění tohoto komplexního přístupu.Závěrem lze říci, že osteoporóza je natolik častým a svými zdravotními důsledky závažným onemocněním, že aplikace preventivních opatření, počínaje obdobím růstu a konče pozdním stářím, se každému z nás vyplatí. Odměnou za vynaložené úsilí nám bude reálná šance aktivního života s vysokou kvalitou až do pozdního stáří.

 

Celková nabídka přípravků na klouby, kosti a pro detoxikaci organismu.


Související články:
Osteoporóza a přírodní medicína
Rostlinnou výživou s trochou sluníčka zatočíme s osteoporózou…!
Osteoporóza - léčba úspěšně vyřešena!
Co je to osteoporóza?
Osteoporóza - tichá epidemie 21. století
Kdy nám chybí vápník?
Vápník
Bolestivé stavy kostí u dětí
Pevnější kosti - bez chemických léků (část druhá)


09.10.2009
autor: MUDr. Bohdan Haltmar
zdroj: Magazín Vitae
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS