Ořešák popelavý (Juglans cinerea)

juglans

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ořešák popelavý (Juglans cinerea) je strom z čeledi ořešákovité. Ořešák popelavý dorůstá výšky až 30 metrů a šířky až 25 metrů. Má zelené, až 70 centimetrů dlouhé listy. Jeho plody, ořechy, mohou mít až v průměru 8 centimetrů. Jeho kůra je šedá a strom má zelené květy.

Celkem v čeledi ořešákovitých je kolem různých 25 druhů ořešáku. Nejznámější je asi ořešák královský, ale jsou i další, například ořešák popelavý, ořešák japonský, ořešák mandžuský, ořechovec vejčitý nebo ořechovec pekan. Všechny rostou jak v Evropě, tak i ve východní Asii a Severní Americe.

Ořešák popelavý (i další druhy) jsou užitečné ve více ohledech. Již jejich plody, ořechy, jsou zásobárnou přírodních látek. Zralé ořechy jsou významným zdrojem vitaminů skupiny B, které jsou důležité např. pro správnou činnost mozku, našeho nervového systému, ale i pro kůži a optimální fungování našich vnitřních orgánů. Rovněž obsahují důležité nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu tzv. škodlivého (LDL) cholesterolu v krvi, jsou tedy dobrou prevencí cévních onemocnění a infarktu. Ze zralých ořechů můžeme lisováním získávat velmi kvalitní rostlinný olej, který je možno používat nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.

V tradičním lidovém léčitelství se používají i listy a kůra ořešáku, ze kterých se připravují lihové tinktury, likéry (ořechovka) a ořechová vína. Používají se zejména jako prostředek proti bakteriální či parazitární infekci, dále na zlepšení činnosti trávícího traktu (například na zlepšení chuti k jídlu), nervové soustavy či na podporu obranyschopnosti organismu (posílení imunitního systému). Odvary z listů ořešáku se používaly i při kožních infekcích, parazitárních nebo plísňových.

Jako zajímavost lze uvést, že slupky ořechů používaly dříve k barvení látek, dokonce i k barvení vlasů. I samotný ořešák je jinak zajímavá dřevina. Například jeho listy obsahují látky, které se během dešťů uvolňují a stékají s vodou do půdy pod stromem, aby omezily růst jiných rostlin.