Opora nemocného za přítomnosti blízkých 

pece o nemocneho

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pro zdraví a nemoc je důležité, aby měl člověk dobré vztahy s lidmi kolem sebe. Nemyslím tím jen příslušníky rodiny, ale i přátele, spolužáky, spolupracovníky, také svého lékaře a zdravotní sestru, kteří se stávají oporou hlavně v době nemoci.

Někdy stačí, když od ostatních cítíte oporu. A to je někdy problém. Třeba žije-li člověk na samotě, má daleko k lidem, a tak si pořídí zbraň, má pocit, že bude ve větším bezpečí, že bude mít větší šanci se ubránit před případným útokem vetřelce, v jeho podvědomí je přítomen strach; když necítí oporu od lidí, vybaví se alespoň zbraní.

Stres snižuje odolnost

V článku „Psychika a biologické reakce“ jsem popisoval na onkologickém případu, jak stres snižuje odolnost a vznikají při něm podmínky pro patologické procesy v těle. A mezi takové stavy můžeme počítat i zánětlivé nemoci.

Vztahové těžkosti, pocit osamocení, zvláště pokud je stav chronický, spouštějí stresovou reakci, uvolňuje se hormon noradrenalin (byl vědci při studii měřen a sledován), ten ovlivňuje imunitu a chronický zánět.

Ve stručnosti popíši zjednodušený algoritmus.

Noradrenalin a buněčný receptor (ADRB) – zámek a klíč. Klíč pronikne dovnitř a spustí reakci. Uvolní zánět podporující faktor NF- kappa B, a ten ovlivní prostaglandiny PTG52 /PTGES podporující zánět – PGE2, tím dojde ke stimulaci chronického zánětu.

Je zde tedy popsána cesta od chronického stresu k biologické reakci chronického zánětu.

Sounáležitost je podstatná

U lidí, kteří mají pevný pocit bezpečí a sounáležitosti ve vztazích, prokazují lékaři badatelé vyšší hladiny dopaminových receptorů v mozku.

Dopamin a serotonin jsou látky, které se uvolňují při příjemných činnostech, když vykonáváte aktivitu, která vás těší, uspokojuje, při níž máte pocit, že jste prospěšní, že děláte radost jiným apod.

O serotoninu máme na serveru nový článek:

Serotonin – jak ovlivňuje naši náladu? https://www.celostnimedicina.cz/serotonin-2.htm

Dopamin působí přes receptory D2 a způsobuje potlačování receptorů podporujících tvorbu cév, jak jsem popsal ve zmíněném článku „Psychika a biologické reakce“.

Studie ukázaly, že u nemocného s podporou blízkých, jenž situaci dobře zvládá, se mění úroveň i biologické reakce nemocného.

V nemocnicích je dnes hospitalizována spolu s dítětem i matka a důvod je více než jasný.

U starších lidí to bývá někdy mnohem komplikovanější, ale důvod, proč mít u sebe svého blízkého, je stejný. Díky společnému prožívání starostí lze ovlivňovat biologické procesy.

Pozoruhodný výsledek

Zaujala mne studie, která sledovala jedince prožívající stresový prožitek a následně hladinu látek, jež podporují zánět nebo rakovinný proces. A výsledek byl jasný, jejich hladiny byly vyšší.

Vedle toho vědci sledovali blízké lidi, kteří se svým nemocným prožívali jeho stresovou situaci, s tím rozdílem, že oni byli optimističtí a nemocného povzbuzovali. Také u nich byly sledovány hladiny stejných látek – a hladiny byly nižší. Pozoruhodnost spočívá v tom, že další kontrolní hodnoty sledovaných markerů se snížily také u nemocného. Takže někdy stačí, když nemocný alespoň pociťuje oporu od svého blízkého, který tu situaci dobře zvládá.

Zlomit vnitřní hradby

Jenže také můžete pozorovat, že byste rádi někomu dávali oporu, ale pro dotyčného není jednoduché si o tu oporu říci nebo ji přijmout. Bojuje vnitřně s odporem, nenávistí, má v sobě pocit ukřivděnosti, není schopen odpustit, má v sobě hněv a zlost. Žel, existuje souvislost mezi potlačovaným hněvem a nižší bojeschopností imunitních buněk. (Penedo, Miami) a také existuje souvislost mezi hněvem a rozvojem chronického zánětu v těle (resp. zvýšení produkce IL-6) (Barlow, Kanada).

Je nejlepší, když se podaří najít cestu, jak ten hněv vyjádřit a uvolnit, a to vyžaduje jemný přístup blízkých lidí a záměrné vytváření situací, v nichž se může v obličeji dotyčného rozzářit úsměv.

Jako hormon lásky

V biologii se učíme o hormonu oxytocinu – hormonu lásky. Nejvíce jej známe z oboru gynekologie, kde má svou úlohu při porodu a kojení, ale oxytocin se uplatňuje i při fungování dalších orgánů těla. Jeho produkce vyvolává pocit blízkosti našich milovaných, vedoucí k dotykům, mazlení… Uvolněný oxytocin tlumí účinky stresu včetně útlumu stresového kortizolu a stimuluje imunitní systém.

Odpustit a jít do náruče svého blízkého, spustit pláč, jenž může pro trápené tělo účinkovat očistně i ozdravně: nervově uklidnit, uvolnit endorfiny, zmírnit prožívané napětí a stres, přinést pocit uvolnění, posílit se z opory blízkých…

Pokud je váženému čtenáři zřejmá zde popsaná psychosomatická souvislost, je tu i možnost obrátit se na odborníky z oblasti funkční medicíny a výživy. (https://ifmv.cz/)

MUDr. P. Šácha