OPC – důležitý doplněk jídelníčku

hroznova jadra e1625210216127

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Moučka z hroznových jadérek se snadno používá, přidává se jako přísada do těsta na chléb, pečivo, koláče, fantazii se meze nekladou. Moučku jako samotný prášek můžeme použít také jako přídavek do jogurtu nebo müsli ..

Má vzhled kakaa nebo karobu, spíše červenohnědé barvy, neobsahuje lepek ani laktózu. Je velice bohatá na vlákninu a přírodní antioxidanty, jako jsou katechin a epikatechin, a především OPC, tj. procyanidin.

OPC je zkratka pro „oligomerický proanthocyanidin“. Je to přirozená látka, vyskytující se v mnoha rostlinách, ale většinou ve slupce, jádrech nebo v pecce, tedy v částech, které odhazujeme, takže navzdory tomu, že konzumujeme ovoce, které obsahuje OPC, máme této látky nedostatek.

Je kofaktorem

Naše tělo má samo-léčící systém a k této funkci potřebuje látky, jako je OPC. Ten je kofaktorem pro vitamin C, nemůže jej nahradit, ale oba se navzájem potencují a dokáží být neporazitelným týmem. Pokud má tělo jmenované látky k dispozici, může se nejen samo léčit, ale i udržovat ve zdraví a vitalitě. Kombinace vitamínu C a OPC je skutečným elixírem mládí pro naše tělo.

Je hodně časté, že díky civilizačním faktorům probíhá v našem těle oxidativní stres a vznikají volné radikály, ty mají nejen velký podíl na vzniku určitých chorob, ale jsou v první řadě zodpovědné za proces stárnutí, kterému všichni podléháme. Nechceme ale stárnout předčasně.

Výše jsem uvedl na příkladech použití, že antioxidant OPC můžeme každý den do těla snadno dodávat.

Jak pomáhá

  • OPC zabraňuje, aby se krevní destičky spojovaly, nebo aby se zachycovaly na stěny žil. Síla a neporušenost kapilárních cév jsou hlavním faktorem pro naše zdraví… I při křečových žilách to může být zásadní pomoc.
  • Odstraňuje edémy a otoky a
  • zpomaluje stárnutí pokožky. OPC
  • ochraňuje i před slunečním zářením, protože zabraňuje působení jím uvolněných volných radikálů.
  • Výrazně zlepšuje mozkové funkce,
  • pomáhá při senné (alergické) rýmě a stresu.
  • Optimalizuje zrak a
  • obzvlášť nepostradatelný je pro kuřáky, protože kouření znásobuje tvorbu volných radikálů se všemi škodlivými následky.

Červené víno

Jistě každý zná mnohé historky z Francie o tom, jak oni se drží při dobrém zdraví, protože popíjejí červené víno.

OPC je obsaženo ve vysoké koncentraci zejména v červeném víně, protože červené víno na rozdíl od bílého kvasí se slupkami, zrnky a stopkami, a tak přijímá OPC.

  • V roce 1979 ukazuje St. Leger ve vědeckém časopise The Lancet na grafech koeficient úmrtnosti mužů ve věku 55 až 64 let v různých zemích světa v souvislosti s konzumací vína.

Pro dlouhověkost ve zdraví

Objev působení OPC by mohl znamenat zajištění výrazně delšího života ve zdraví. Při vyšším obsahu OPC má naše krev podstatně méně fibrinogenu, bílkoviny podporující srážlivost, protože OPC rozpouští sraženiny. Kromě toho působí odlehčeně na cévy a rozšiřuje je, a tím snižuje krevní tlak. U žen OPC podněcuje zvýšenou tvorbu estrogenu.

Tipy či recepty

„Moučku z hroznových jadérek můžeme použít také k pomoučnění masa nebo ryb před smažením. Místo trojobalu z mouky, vajec a strouhanky, která nasákne tukem, maso obalíme v této moučce, nebo moučkou maso jen poprášíme a opečeme poté na oleji z hroznových jader, lisovaném zastudena. Pečeně zůstává zvlášť šťavnatá a je pěkně křupavá“, říká kuchařka, která tento postup praktikuje a se kterou jsem se mohl osobně setkat při přechodu jarní Pálavy.


OPC lze sehnat v různých formách, již existuje mnoho výrobců a distributorů této vzácné suroviny, a to je dobře. Prevence hraje důležitou roli jak u osmnáctiletých, tak u osmdesátiletých.

A když si obstaráte moučku z hroznových jader, ochuťte si své ranní

 „Ovocné kakao“:


Do čtvrtlitrového hrnku nasypeme 3 vrchovaté lžičky pohankového nápoje v prášku, 3 lžičky syrovátky nebo sójového mléka (vše sypké), 1 lžičku moučky z hroznových jader, 1 lžičku medu a 1/2 lžičky skořice. Zalíváme malým množstvím teplé vody a po promíchání v hustou kašičku dolijeme horkou vodou. Díky ingrediencím je „mléko“ příjemné chuti. (Recept mé manželky.)

Dobrou chuť a zdravé cévy přejí Šáchovi

MUDr. P. Šácha