Onemocnění močových cest v těhotenství

tehotenstvi e1607345354606

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Onemocnění močových cest v těhotenstvích představuje pro ženu problém zdravotní, jednak problém tím, že má vzhledem ke svému stavu omezený výběr prostředků, jak se vůči infekci bránit. Příčinou zánětu je většinou bakteriální infekce – většinou ji způsobuje bakterie Escherichia coli (sídlí v zažívacím traktu).

Escherichia coli je za obvyklých okolností pro nás prospěšná a vlastně, dá se říct i nezbytná bakterie, která má na starosti, aby ve střevech nedošlo k přemnožení nebezpečných bakterií. Ovšem při infekci se tyto bakterie do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici, což může být zhoršeno i tím, pokud žena nepije dostatečné množství tekutin a nedochází tak k propláchnutí močových cest. V tom případě dojde k tomu, že bakterie se zde usídlí a množí se. Pokud nedojde k včasné léčbě, infekce může prostoupit až do oblasti ledvin. Tato bakterie může vyvolat až čtyři pětiny infekcí močového traktu.

Zánět se může objevit jako náhlý, akutní, spoustu žen ovšem postihuje opakovaně ve své chronické formě. K příznakům patří pálení při močení a častější (bezdůvodná) potřeba močit. Pokud potíže neprovází horečka, je možné vyléčit přírodními prostředky.

V období těhotenství dochází k tomuto onemocnění mezi ženami dvakrát častěji než v běžné ženské populaci. Je to dáno tím, že sníženou obranyschopností organismu v tomto období, která je důsledkem zvýšené kapacity močových cest a zvětšené dělohy, která utlačuje močový měchýř a snižuje tak jejich funkci.  Nebezpečí pro těhotné ženy představuje okolnost, že až 40 % infekcí může proběhnout bez příznaků a takto neléčené mohou “tiše” přejít až v akutní zánět ledvin. Ten se vyznačuje rychlým nástupem, horečkou doprovázenou zimnicí a třesavkou, pacientka cítí tupou bolest v zádech, někdy dochází k nevolnosti až zvracení nebo průjmu. Následkem prodělaného akutního zánětu ledvin u nastávající maminky může být pak nízká porodní váha novorozence. Při vyšetření v těhotenské poradně se z těchto důvodů preventivně používají k chemické analýze moči diagnostické proužky.

Těhotná žena by měla dojít k lékaři v každém případě, pokud má podezření na infekci v oblasti močových cest, aby ta nezasáhla ledviny. K varovným příznakům patří zejména horečka, bolesti zad a krev v moči.

Lékař obvykle předepisuje antibiotika, které se mohou užívat během těhotenství. K tlumení bolestí může žena použít volně prodejné léky s paracetamolem (jen jednorázově) nebo pokud nezabere a není v třetím trimestru může opět jednorázově použít lék s obsahem ibuprofenu (ten se nesmí v třetím trimestru užívat!). Ovšem u ibuprofenu je třeba, aby jeho užívání nejprve schválil ošetřující lékař.

Lze také užívat, ať už k prevenci nebo jako doplněk celkové léčby přírodní látky v doplňcích stravy?

Ano, je to možné. Je dobře si ale vždy ověřit, že vybraný doplněk stravy je označen výrobcem jako vhodný pro těhotné ženy. V případě nejistoty je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem nebo třeba i v naší poradně.

Vhodné jsou tedy doplňky stravy s obsahem kanadských brusinek, d-manózy a probiotik. Brusinky jsou bohaté na obsah bioflavonoidů a dalších přírodních látek s prospěšným, věky osvědčeným dopadem na močové ústrojí. Obsahují totiž látku proantokyanidin, která je známá pro svoje účinky při ochraně organismu proti bakteriím. Dají se kombinovat i s D-manosou. Ta je masivně vylučována do moči. Tam na sebe „váže” bakterie, které pak ztrácejí svoji schopnost uchycení ke sliznici močového měchýře.

Probiotika příznivě ovlivňují střevní a poševní mikroflóru. Tím, že je v pořádku přirozená mikroflóra na sliznicích v těchto oblastech, jsou sliznice lépe chráněny před možným osídlením choroboplodnými bakteriemi, což je rizikovým faktorem pro vznik infekcí močových cest. Přípravky lze užívat spolu s antibiotiky i dlouhodobě.

Velmi důležitá je prevence. Žena by měla dbát na pečlivé dodržování hygienických návyků, nosit neprodyšné spodní prádlo, vyhnout se kořeněné, kyselé a příliš solené stravě, kyselým nápojům, na koupalištích vířivkám a jiným druhům pěnových koupelí, nezadržovat moč a dodržovat dostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku.

Důležité je také používat vaginální mycí gely, které odpovídají pH v intimních oblastech.

Důležité je se vyvarovat pití urologických čajů, protože mohou obsahovat léčivé rostliny nevhodné v těhotenství. Může se jednat o bylinná diuretika, která zvyšují tvorbu moči (například bříza, kopřiva, zlatobýl, jehlice) nebo některých léčivých rostlin s protizánětlivým působením (jako je například medvědice lékařská), které jsou v těhotenství nevhodné. Jejich vyšší dávky mohou způsobit překrvení a podráždění malé pánve, tím i dělohy a některé mohou ve vysokých dávkách vyvolat také potrat (to se týká i petržele zahradní).