Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Onemocnění horních cest dýchacích

19.11.2012

V dnešní podzimní době se stává aktuálním tématem onemocnění horních cest dýchacích:

jak přispět užíváním přírodních přípravků k jejich vyléčení a jak jim pomocí těchto přípravků předcházet.

 

Do horních cest dýchacích zahrnujeme dutinu nosní, vedlejší nosní dutiny a hltan. Vše co je pod hltanem, počínajíc hrtanem, se již označuje jako dolní cesty dýchací. Základní charakteristikou je onemocnění sliznice v nose a nosohltanu, ale i dalších míst v této oblasti. Nejčastějšími původci onemocnění mohou být viry, občas i baktérie, pak je průběh onemocnění vážnější. Mohou se vyskytovat i záněty neinfekční, kdy sliznici podráždí cizorodá látka. Ošetřující lékař musí v každém případě odlišit virový zánět od bakteriálního, aby nedošlo ke zbytečnému nasazení antibiotik, jak se s tím poměrně často můžeme setkat. Celkově se projevuje neprůchodností nosu, zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy a svalů, dráždivým kašlem, bolestmi v krku, rýmou a někdy i zánětem spojivek (pokud se infekce při smrkání zanese do očí). Někdy bolest vystřeluje při polykání až do uší, což je dáno obrannou reakcí lymfatické tkáně.

 

Lze shrnout, že průběh zánětu horních cest dýchacích je zpravidla krátkodobý, provázený hojnou vodnatou až hlenovou sekrecí z nosu (virová fáze), která může přecházet v sekreci hlenohnisavou (fáze bakteriální). Toto onemocnění není, až na výjimky, závažné, ale přesto dokáže výrazně znepříjemnit život a oslabit celkově naší imunitu. Horší je, pokud se včas nevyléčí, potom může dojít ke komplikacím. Obávanou komplikací tohoto onemocnění je zánět vedlejších nosních dutin. To se projevuje bolestí v čele a okolo očí, jednostranným hnisavým až krvavým výtokem z nosu. Další komplikací může být zánět středního ucha, průdušek nebo plic.

 

Onemocnění horních cest dýchacích je souhrnný název, nemoci se nazývají podle místa, kde zasáhnou. Pokud zánět přestoupí z dutiny nosní do vedlejších dutin, jedná se rhinosinusitidu.

 

Samotný název nosních dutin se nazývá sinusitidou. Toto onemocnění se častěji vyskytne v dětském věku, ale může postihnout i dospělé. Nejdříve je nosní sliznice infikována viry, které do dutin přestoupí z nosní sliznice. Tím dojde k jejímu oslabení a může dojít k infekci bakteriemi a projeví se to hnisavou rýmou. Může rovněž dojít k zánětu nosohltanu. Při zánětu nosohltanu provázeném bolestí hrdla a nehnisavou sekrecí se doporučuje zvýšená ústní hygiena, to znamená kloktání a vyplachování úst. Zde lze doporučit přípravek Baktevir, který je složen z rostlin a éterických olejů a pomáhá uvolňovat zahleněné dutiny a pomáhá i u rýmy jako takové a při příznacích nachlazení obecně. K příznakům patří rýma, která přechází z vodové do infekční, celková únava, nechutenství, bolesti svalů a hlavy, pálení či bolest v krku a ztráta čichu. Při zánětu nosohltanu (ale i nosních dutin) lze použít k propláchnutí přípravek Rivolus, určený k proplachování Do onemocnění horních cest dýchacích patří i obyčejná rýma, odborně rinitida.

 

Ta je většinou virového původu, může být i alergická. Je to rovněž projev zánětu dutiny nosní, ale často souvisí i se zánětem vedlejších nosních dutin. Projevuje se výtokem z nosu, nos je pálí a svědí. Pokud nedojde k jejímu doléčení, může přejít v chronický zánět dutiny nosní. Dojde k poškození sliznice. Chronický zánět se může projevit i hyperplastickou formou, kdy dochází k tvorbě vaziva a i k tvorbě nosních polypů. Nosní polypy se projevují tím, že dochází ke zhoršení nosní průchodnosti, nemocnému se tak špatně dýchá nosem a musí častěji dýchat ústy, což je velmi nepříjemné. Zde lze doporučit Aloe Vera nosní sprej ke zlepšení průchodnosti nosních dutin. Pokud dojde k postižení hltanu, nazývá se tato infekce faryngytida. Při onemocnění hltanu i nosohltanu lze doporučit ke zlepšení obranných sil organismu přípravek z výtažků léčivých rostlin vhodných při tomto onemocnění, jako jsou například bez černý, lišejník islandský nebo česnek. Při zánětu dutin (stejně jako při zánětu hrtanu, astmatu, bronchitidě) lze použít přístroj Salin S2 pro čištění vzduchu. Tento přístroj pracuje na stejném principu jako solná jeskyně, čistí vzduch, odstraňuje kouř, prach, zápachy a podobně.

 

Ke vzniku infekce může přispět řada rizikových faktorů, jako je celkové oslabení organismu, stres, alergie, kouření, špatná životospráva a podobně. Důležitá je rovněž prevence - užívání vitamínů a dalších přírodních přípravků, otužování, sportování a podobně. Rovněž je významné se v době infekcí vyhýbat místům, kde se shromažďuje větší množství osob. U některých nemocí pomůže odstranění překážek v nose - u dětí jsou to nosní mandle, u dospělých polypy.

 

Na podporu obranyschopnosti lze užívat osvědčené přípravky, jako je Beta Glukan nebo Immunity Star.


Související články:
Bylinky a kašel
Rýma
Nachlazení
Od babských receptur po informační medicínu
Zánět v dutinách
Bedrník anýz (Pimpinella anisum)


19.11.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS