Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Onemocnění dolních cest dýchacích

28.11.2012
Onemocnění dolních cest dýchacích patří mezi běžná onemocnění, ale jejich průběh může být závažnější a horší jsou i rizika komplikací než u onemocnění horních cest dýchacích.

 

Do dolních cest dýchacích patří hrtan, průdušnice, průdušky a plíce. Tyto orgány jsou pro náš život velmi důležité. Jejich význam spočívá v tom, že umožňují výměnu plynů mezi vnějším prostředím a krví. Tyto cesty začínají hrtanem a pokračují přes průdušnice do obou větví průdušek, které končí v levé a pravé plíci. V plicích se větví v bronchiální strom, který vytvářejí stále menší bronchioly, česky průdušinky.

 

Průdušinky ústí do plicních sklípků, kde dochází k vlastní výměně plynů při dýchání.

 

Řasinky, které tvoří výstelku průdušek, pomáhají svým pohybem plicím se zbavovat nadýchaných prachů a mikroorganismů. Pokud ovšem dojde k zánětu, sliznice zduří a hlen, který se vytváří, pokrývá epitel a brání řasinkám v jejich funkci. K uvolnění a ochraně dýchacích cest je možno užívat přípravek Baktevir, který je složen z léčivých rostlin a éterických olejů.

 

Plíce se snaží zabránit záchvatům dráždivého kašle, při kterých se snaží nežádoucího hlenu zbavit.

 

Ke zředění hlenu a k usnadnění jeho vykašlávání (je zdrojem infekce) můžeme užívat i přírodní expektorancia, tedy látky, které toto umožňují. K takovým bylinkám patří divizna v Diviznové směsi nebo jitrocel, tymián či mateřídouška.

 

K nejzávažnějším nemocem patří rakovina plic, dále některé vývojové vady a dědičné choroby, kam patří cystická fibróza.

 

V našem okolí se můžeme běžněji setkávat hlavně se zánětlivými onemocněními. Ty se dělí na záněty dýchacích cest, společné záněty hrtanu a průdušnice (laryngotracheitidy) a záněty průdušek (bronchitidy).

 

Zánět průdušek, bronchitida, patří mezi často se vyskytující se nemoci. K základním příznakům patří kašel, nejprve suchý a potom produktivní. Dále se objevuje horečka. Pokud ta přetrvává několik dní, může se jednat o zánět plic. Rovněž se objevuje únava, bolesti svalů a kloubů.

 

Lékaři často předepisují antibiotika, ale základ problému s jejich předepisováním je v tom, že si lékař musí být jistý, že se jedná o bakteriální zánět, nikoliv virový, kde antibiotika nepomáhají. Potom dokonce může dojít ke zhoršení stavu díky chybné metodě léčby. Z přírodní léčby, které lze použít, máme několik možností. Dají se používat masti určené k zahřívajícím zábalům, například Jezevčí mast nebo mast Psí sádlo. Uvolňují se z nich éterické silice z léčivých rostlin, které působí na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest. Dále lze cucat pastilky obsahující přírodní látky, které působí antisepticky a umožňují vykašlávání, například Herbalmed pastilky Dr.Weiss. Léčbu lze doplnit i sirupy nebo čaji z léčivých rostlin, které podporují vykašlávání a chrání dýchací cesty. Například PM Medový sirup s propolisem.

 

Přírodní přípravky lze užívat i na podporu obranyschopnosti - vitamin C, echinacea a další.

 

Inhalace rostlinných olejů, jako je čajovníkový nebo eukalyptový, usnadňuje dýchání. Rovněž při bronchitidě lze použít přístroj Salin S2 pro čištění vzduchu. Tento přístroj pracuje na stejném principu jako solná jeskyně, čistí vzduch, odstraňuje kouř, prach, zápachy a podobně.

 

Záněty dýchacích cest mohou být virové, bakteriální nebo jiného původu (alergické, chemické).

 

Co se týče zánětu průdušek, bronchitidy, tak ta může přecházet v chronický zánět, zejména u kuřáků. Potom může dojít i ke vzniku plicní rozedmy (emfyzém). Potom dochází ke vzniku nemoci známé pod zkratkou CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

 

Pokud jsou tyto cesty přecitlivělé na látky vyskytující se v okolním prostředí, může dojít k rozvoji bronchiálního astmatu.

 

Co se týče vlastních plic, nejčastější jsou infekční záněty plic, kam patří pneumonie, bronchopneumonie a také obávaná plicní tuberkulóza. K méně častým patří sarkoidóza a podobné nemoci, kdy dochází k přestavbě vaziva plicní tkáně. Pracovníci pracující v rizikovém prostředí, mohou mít poškozenou plicní tkáň vlivem škodlivého okolního prostředí, k nimž například patří silkóza nebo azbestóza. Zvláštním onemocněním je zánět pohrudnice.

 

Nejzávažnější jsou již zmíněná nádorová onemocnění plic, která jsou většinou spojená s kouřením.

 

U všech nemocí lze obecně na podporu obranyschopnosti užívat osvědčené přípravky, jako je Beta Glukan nebo Immunity Star.

 

Celková nabídka přípravků při onemocnění dýchacích cest.

Doporučujeme produkt Echinacea s vitamínem C.


Související články:
Jak zvládat běžné infekční nemoci
Viry bez šancí
Plíce, střevo, kůže - co mají společného?
Astma může být projevem alergie na mléko a případně i na jiné mléčné výrobky
Od babských receptur po informační medicínu
CHOPN
Zánět v dutinách
Chlamydiové zápaly plic mohou být zákeřné


28.11.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS