Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Olše lepkavá

12.10.2014
Olše lepkavá
Olše lepkavá (latinsky Betula či někdy Angula Glutinosa) patří do čeledi břízovitých (Betulaceae). Je k nepřehlédnutí, neboť se jedná o listnatý opadavý strom, který může dorůst až výšky 30 metrů. Je to dlouhověký strom, dožívá se věku až 100 let, některé prameny uvádějí dokonce 200 let.

Jeho koruna je vejčitě podlouhlá, dřevo sytě žlutočervené a jejím plodem jsou šištice, které dozrají do tmavohnědé barvy. Olší je celkem asi 25 druhů, které můžeme nalézt hlavně v mírném pásu severní polokoule, některé druhy ale i v horských oblastech Střední a Jižní Ameriky. Její semenné nažky jsou leskle hnědé, stejnobarevné a ploché. Olše lepkavá bývá často vysazována na březích řek, aby zpevňovala břehy.

 

V lidovém léčitelství se používají hlavně listy, ale také kůra. Tyto části obsahují třísloviny, atrachinony, fytosteroly, flavonoidy a látky triterpenové a fenolové. Dnes se už příliš nepoužívá, ale v tradičním léčitelství se užívaly přípravky z ní při řadě nemocí.

 

Jako rostlinná droga působí coby fytoncidum (zastavuje růst mikroorganismu, lidově také jako rostlinné antibiotikum – což je například látka alicin v česneku) a svíravě (díky obsahu tříslovin). Ve formě kloktadla se používala při zánětu mandlí. Podávala se také ve formě odvaru při průjmech či zánětech střev.

 

Tinktura z kůry nacházela v lidovém léčitelství uplatnění jako prostředek například proti některým bakteriím. Některé zdroje uvádějí její použití proti Escherichia coli, stafylokokům či Bacillu subtilis. Odvar z listí se také používal při nachlazení či vysoké teplotě. Staří léčitelé používali rozmačkané čerstvé listy na vředy.

 

Zevně se také olše lepkavá používala na léčbu špatně se hojících ran. V případě revmatismu se připravovala koupel tak, že se do lázně vléval čerstvě připravený odvar. Je zajímavé, že odvar se někdy připravoval i z olšových větévek zbavených listů. Dokonce se radilo nemocným, aby v případě revmatismu spali na olšovém listí. Vážek z olše můžeme najít jako součást přípravku PM Chlamydil.

 

Jako zajímavost na konec lze uvést, že kůra z olše lepkavé se používala k vyčinění kůží. A pro akvaristy můžeme uvést jednu nalezenou informaci a to sice, že olšové šištice se používají k úpravě vody v akváriu.


Související články:
Lípa srdčitá (Tilia cordata)
Jedlé rostliny – podrobný přehled
Bříza bělokorá (Betula pendula)


12.10.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS