Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Olše lepkavá

12.10.2014
Olše lepkavá
Olše lepkavá (latinsky Betula či někdy Angula Glutinosa) patří do čeledi břízovitých (Betulaceae). Je k nepřehlédnutí, neboť se jedná o listnatý opadavý strom, který může dorůst až výšky 30 metrů. Je to dlouhověký strom, dožívá se věku až 100 let, některé prameny uvádějí dokonce 200 let.

Jeho koruna je vejčitě podlouhlá, dřevo sytě žlutočervené a jejím plodem jsou šištice, které dozrají do tmavohnědé barvy. Olší je celkem asi 25 druhů, které můžeme nalézt hlavně v mírném pásu severní polokoule, některé druhy ale i v horských oblastech Střední a Jižní Ameriky. Její semenné nažky jsou leskle hnědé, stejnobarevné a ploché. Olše lepkavá bývá často vysazována na březích řek, aby zpevňovala břehy.

 

V lidovém léčitelství se používají hlavně listy, ale také kůra. Tyto části obsahují třísloviny, atrachinony, fytosteroly, flavonoidy a látky triterpenové a fenolové. Dnes se už příliš nepoužívá, ale v tradičním léčitelství se užívaly přípravky z ní při řadě nemocí.

 

Jako rostlinná droga působí coby fytoncidum (zastavuje růst mikroorganismu, lidově také jako rostlinné antibiotikum – což je například látka alicin v česneku) a svíravě (díky obsahu tříslovin). Ve formě kloktadla se používala při zánětu mandlí. Podávala se také ve formě odvaru při průjmech či zánětech střev.

 

Tinktura z kůry nacházela v lidovém léčitelství uplatnění jako prostředek například proti některým bakteriím. Některé zdroje uvádějí její použití proti Escherichia coli, stafylokokům či Bacillu subtilis. Odvar z listí se také používal při nachlazení či vysoké teplotě. Staří léčitelé používali rozmačkané čerstvé listy na vředy.

 

Zevně se také olše lepkavá používala na léčbu špatně se hojících ran. V případě revmatismu se připravovala koupel tak, že se do lázně vléval čerstvě připravený odvar. Je zajímavé, že odvar se někdy připravoval i z olšových větévek zbavených listů. Dokonce se radilo nemocným, aby v případě revmatismu spali na olšovém listí. Vážek z olše můžeme najít jako součást přípravku PM Chlamydil.

 

Jako zajímavost na konec lze uvést, že kůra z olše lepkavé se používala k vyčinění kůží. A pro akvaristy můžeme uvést jednu nalezenou informaci a to sice, že olšové šištice se používají k úpravě vody v akváriu.


Související články:
Lípa srdčitá (Tilia cordata)
Jedlé rostliny – podrobný přehled
Bříza bělokorá (Betula pendula)


12.10.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS