Olej z konopného semínka

cm lzicka olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Oleje řadíme na seznam běžně používaných surovin, ze kterých denně skládáme svůj jídelníček. V Česku však stále, bohužel, tomuto seznamu vévodí slunečnicový olej. Na zmíněném oleji, ač je k těmto úkonům naprosto nevhodný, velmi často potraviny upravujeme, prohříváme a smažíme. Slunečnicový olej se vyznačuje nízkým bodem zakouření, to znamená, během prudkého zahřátí, kterého docílíme právě smažením, jej velmi rychle znehodnotíme.

Vytrácí se jeho chuťový aspekt, zároveň vznikají nezdravé transmastné kyseliny. Další nevýhodou je, že slunečnicový olej obsahuje vysoké procento pro-zánětlivých omega 6 nenasycených mastných kyselin, oproti omega 3, které zánět tlumí. Podobnými vlastnostmi se pak vyznačuje olej sójový či olej z vlašských ořechů. Osobně bych tyto oleje zařazovala jen výjimečně a nahradila je oleji kvalitnějšími, jako je olej lněný, konopný a do teplé kuchyně pak olej avokádový či v umírněné míře kokosový. Dva posledně zmíněné se vyznačují vyšším bodem zakouření, lze je tedy použít i v teplé kuchyni. Tímto však nenabádám k řízkům a smaženému sýru. Pokud však máme výjimečně chuť, k takovémuto obědu si dopřejme parádní porci čerstvé zeleniny.

Konopný olej

Možná mnohým vyvstane na mysli otázka, konopí a konopný olej, vždyť tady se již pohybujeme na hranici legality, nicméně, netřeba se bát. K výrobě konopného oleje slouží technické konopí, které je prosto THC složky. Olej z konopného semínka patří na seznam toho nejvyváženějšího oleje na trhu. Pamatujme na to, že každý olej je dán kombinací mastných kyselin různého typu. Některé jsou nasycené, jiné mono-nenasycené či polynenasycené. Tyto oleje jsou nejčastěji známé pod svou hlavní mastnou kyselinou, například olivový olej považujeme za mononenasycený tuk, protože právě tímto tukem je převážně tvořen. Konopný olej obsahuje jak omega 6, tak omega 3 NMK. Obě nenasycené mastné kyseliny považujeme za esenciální, neboť si je tělo nedokáže vyrobit a je tedy třeba přijímat je stravou. Jak jsem výše zmínila, problémem dnešního stravování je fakt, že přijímáme nadbytek omega 6 NMK oproti potřebným omega 3. Navíc, většina omega 6 je silně rafinovaná a nepříliš kvalitní. Poměr omega 6 a omega 3 v konopném oleji je nejpříznivější ze všech olejů, poměr kyselin je 3:1, což je opravdu ideální. Nejlépe pak uděláme, hledáme-li jeho nerafinovanou, za studena lisovanou, organickou podobu.

Jonny Bowden, americký nutricionista píše: „Nejlepší je, že část omega 6 v oleji z konopného semínka tvoří GLA, kyselina gama-linolová, důležitá mastná kyselina, které přijímám poskrovnu. GLA, hlavní složka pupalkového a brutnákového oleje, dokáže mírnit předmenstruační syndrom a patří mezi dobré omega 6 NMK.“ V konopném oleji je GLA zastoupena ze 2 %. Dle Jonnyho Bowdena se jedná o jediné semínko obsahující právě tuto kyselinu.

Omega 3 NMK v konopí účinně snižují krevní tlak, přilnavost krevních destiček a hladinu fibrinogenu, což je klíčový ukazatel aterosklerózy. Na každé jedno procento zvýšení obsahu kyseliny alfa-linolové (omega 3), dochází ke snížení systolického, diastolického i průměrného krevního tlaku o 5 mm Hg. Omega 3 jsou dále protizánětlivé a jejich pozitivní vliv na eliminaci deprese a zlepšení nálady je předmětem mnohých dnešních studií.

Konopný olej, stejně jako ten lněný, bychom měli skladovat v lednici, spotřebovat do data vyznačeného na obalu a používat spíše ve studené kuchyni. To znamená do salátů, k jemnému dochucení hotové rýže, jáhel, pohanky, smoothies. Připravit si také můžete výborné máslo, kdy konopný olej smícháme s máslem, půl na půl.

Konopné semínko

Stejnou službu, jako olej, vám udělá také konopné semínko. To lze dostat ve své loupané i neloupané formě. Ona loupaná je velmi lahodná. Tímto semínkem lze posypat salát, přidat je do smoothies, do sladkých dezertů, jakými jsou například chia pudink či oblíbené raw dorty. Lze je i mlsat, například v doprovodu sušeného ovoce, neboť jsou skutečně velmi lahodná. Neloupané semínko můžeme namáčet a následně mixovat v osvěžující a zasycující konopné mléko. Ráda do něj přidávám namočené datle, vanilku a banán. Takové mléko pak vydá za hodnotnou svačinku.

Stejně jako konopný olej, i semínko obsahuje celou řasu prospěšných látek, kterými lze pozvednout nutriční hodnotu stravy. Obsahuje všechny esenciální tuky, z 25 % je tvořeno bílkovinou, proto se tak často používá k výrobě konopného proteinu. 10 – 15 % semínka pak tvoří vláknina a k tomu obsahuje i širokou škálu minerálů, jako je fosfor, vápník, draslík, hořčík, síra.

Konopné mléko s vanilkou

100 g neloupaného konopného semínka

polovina vanilkového lusku

500 ml vody

Semínko namočíme na 4 hodiny do vody, můžeme namáčet i déle. Pokud bychom rádi, konopné semínko lze i naklíčit a následně pak umixovat ve vodě, společně s vnitřkem vanilkového lusku. Jak jsem psala výše, do konopného mléka lze zapracovat také namočené datle či banán a umixovat na hustší, zasycující koktejl.

Barevný zeleninový salát s konopným olejem

Barevný zeleninový salát s konopným olejem
  • 3 rajčata
  • 1 žlutá paprika
  • 2 mrkve
  • 1 menší okurka
  • rukola
  • petrželová nať
  • hrst brusinek slazených jablečnou šťávou
  • dýňové semínko
  • hrst oliv
  • citrónová šťáva
  • lahůdkové droždí
  • konopný olej

Rajčata omyjeme, nakrájíme na menší kousky, vložíme do mísy. Přidáme kousky očištěné, semínek zbavené papriky, okurky, mrkve nastrouhané nahrubo, rukolu. Salát promísíme společně s olivami, brusinkami, dýňovým semínkem, dochucený citrónovou šťávou a lahůdkovým droždím. Na závěr zakapeme konopným olejem a podáváme dozdobený petrželovou natí.