Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Octan a jeho použití v péči o zdraví

08.03.2017
Lékárnička
Octan hlinitý patří k tradičním a oblíbeným léčebným prostředkům, které již trochu upadly do zapomnění. Nicméně, v současnosti se objevilo na trhu hned několik přípravků s touto látkou, a to je jen dobře, protože octan je užitečný pomocník.

Octan hlinitý

Octan neboli acetát hlinitý je zjednodušený název dioctan hlinitý, jedna z hlinitých solí kyseliny octové. Octanový krém či roztok pro přípravu obkladů býval dlouhá léta součástí lékárniček našich rodičů a prarodičů. Koncem minulého století jejich výroba přestalo kvůli přísnějším předpisům – vzhledem k obsahu olova. Po určité době se přípravky s octanem opět objevily na trhu, tentokrát již bez nepřípustného olova. V současnosti se můžeme setkat krémem, gelem a rozpustným práškem.

 

Přípravky s octanem hlinitým

Krém nebo gel se natřou (v případě gelu spíše vetřou) na postižené místo. Octanový gel mírně chladí a promašťuje a o něco se hůře smývá než krém, který také mírně chladí a promašťuje a také částečně zvlhčuje. Třetí léková forma octanu je rozpustný prášek, který slouží k přípravě obkladů. V balení přípravku jsou dva sáčky – jeden je označený A a druhý B.

 

Do třetiny až půl litru chladné vody se vysype a rozpustí obsah sáčku A. Po rozpuštění se do již vzniklého roztoku vysype obsah druhé sáčku (B) a opět se rozpustí. Vše se důkladně promíchá. Roztok se nalije na kus látky, například kapesník nebo šátek a obklad je hotov. Je důležité si pamatovat, že takto připravený roztok je třeba spotřebovat do 24 hodin.

 

Kde octan pomáhá

Krém, gel i obklad pomáhají při výronech, pohmožděninách, mechanicky způsobených otocích, a dokonce i při štípnutí hmyzem. Při otocích chladí, zklidňuje a zabraňuje narůstání otoku. To je dáno adstringentním (stahujícím) působením octanu a důležitý je i jeho mírně antiseptický účinek (ničí choroboplodné zárodky).

 

Praktické je sebou nosit octanové přípravky na výlety. Pokud dojde k vyvrtnutí kotníku, představuje okamžitě přiložený octanový obklad neocenitelnou první pomoc.

 

V lékárnách se jako surovina používá roztok octanu a vinanu draselného – Burowův roztok, latinsky solutio burowi nebo solutio aluminii aceticotartarici. Jméno dostal po východopruském očním lékaři a chirurgovi Karlu Augustu von Burow (1800-1874). Lidově je také nazýván “kyselá voda”. Další farmaceutickou surovinou je tzv. octanový krém, správně latinsky cremor aluminii aceticotartarici.

 

Obě tyto suroviny z lékáren působí velmi podobně jako octanové přípravky vyráběné v továrnách. Roztok i krém reaguje s bílkovinami povrchové vrstvy tkáně za vzniku membrány působící proti šíření infekce, tlumí exsudaci (tj. stahuje cévy a snižuje vyměšování při jejich zvýšené propustnosti), působí lehce chladivě a staví kapilární krvácení. Působí rovněž antipruriginózně (tlumí svědivé pocity) a má rovněž mírně antiseptické účinky (ničí choroboplodné zárodky). Octanový krém pomáhá i při omrzlinách a po poradě s lékařem se dá aplikovat i u hemoroidů, opruzenin nebo proleženin (dekubitů).

 

Je důležité upozornit, že u dětí do 2 let se dá použít pouze po poradě s lékařem. Jinak u dětí se může použít jen krátce, po nezbytně dlouhou dobu. Léčivá látka obsažená v krému se nesnáší s některými farmaceutickými surovinami při přípravě léků v lékárnách, ale o tom již by měli lékaři i lékárníci před přípravou léku vědět.

 

Přípravky obsahující octan hlinitý naleznete v naší nabídce.


Související články:
Otoky nohou
Dekubity (proleženiny)
Hmyzí bodnutí a kousnutí


08.03.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS