Octan a jeho použití v péči o zdraví

cm lekarnicka 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Octan hlinitý patří k tradičním a oblíbeným léčebným prostředkům, které již trochu upadly do zapomnění. Nicméně, v současnosti se objevilo na trhu hned několik přípravků s touto látkou, a to je jen dobře, protože octan je užitečný pomocník.

Octan hlinitý

Octan neboli acetát hlinitý je zjednodušený název dioctan hlinitý, jedna z hlinitých solí kyseliny octové. Octanový krém či roztok pro přípravu obkladů býval dlouhá léta součástí lékárniček našich rodičů a prarodičů. Koncem minulého století jejich výroba přestalo kvůli přísnějším předpisům – vzhledem k obsahu olova. Po určité době se přípravky s octanem opět objevily na trhu, tentokrát již bez nepřípustného olova. V současnosti se můžeme setkat krémem, gelem a rozpustným práškem.

Přípravky s octanem hlinitým

Krém nebo gel se natřou (v případě gelu spíše vetřou) na postižené místo. Octanový gel mírně chladí a promašťuje a o něco se hůře smývá než krém, který také mírně chladí a promašťuje a také částečně zvlhčuje. Třetí léková forma octanu je rozpustný prášek, který slouží k přípravě obkladů. V balení přípravku jsou dva sáčky – jeden je označený A a druhý B.

Do třetiny až půl litru chladné vody se vysype a rozpustí obsah sáčku A. Po rozpuštění se do již vzniklého roztoku vysype obsah druhé sáčku (B) a opět se rozpustí. Vše se důkladně promíchá. Roztok se nalije na kus látky, například kapesník nebo šátek a obklad je hotov. Je důležité si pamatovat, že takto připravený roztok je třeba spotřebovat do 24 hodin.

Kde octan pomáhá

Krém, gel i obklad pomáhají při výronech, pohmožděninách, mechanicky způsobených otocích, a dokonce i při štípnutí hmyzem. Při otocích chladí, zklidňuje a zabraňuje narůstání otoku. To je dáno adstringentním (stahujícím) působením octanu a důležitý je i jeho mírně antiseptický účinek (ničí choroboplodné zárodky).

Praktické je sebou nosit octanové přípravky na výlety. Pokud dojde k vyvrtnutí kotníku, představuje okamžitě přiložený octanový obklad neocenitelnou první pomoc.

V lékárnách se jako surovina používá roztok octanu a vinanu draselného – Burowův roztok, latinsky solutio burowi nebo solutio aluminii aceticotartarici. Jméno dostal po východopruském očním lékaři a chirurgovi Karlu Augustu von Burow (1800-1874). Lidově je také nazýván “kyselá voda”. Další farmaceutickou surovinou je tzv. octanový krém, správně latinsky cremor aluminii aceticotartarici.

Obě tyto suroviny z lékáren působí velmi podobně jako octanové přípravky vyráběné v továrnách. Roztok i krém reaguje s bílkovinami povrchové vrstvy tkáně za vzniku membrány působící proti šíření infekce, tlumí exsudaci (tj. stahuje cévy a snižuje vyměšování při jejich zvýšené propustnosti), působí lehce chladivě a staví kapilární krvácení. Působí rovněž antipruriginózně (tlumí svědivé pocity) a má rovněž mírně antiseptické účinky (ničí choroboplodné zárodky). Octanový krém pomáhá i při omrzlinách a po poradě s lékařem se dá aplikovat i u hemoroidů, opruzenin nebo proleženin (dekubitů).

Je důležité upozornit, že u dětí do 2 let se dá použít pouze po poradě s lékařem. Jinak u dětí se může použít jen krátce, po nezbytně dlouhou dobu. Léčivá látka obsažená v krému se nesnáší s některými farmaceutickými surovinami při přípravě léků v lékárnách, ale o tom již by měli lékaři i lékárníci před přípravou léku vědět.