Oční jóga uleví vašim očím

oci e1616152482973

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Až osmdesát procent informací získává člověk prostřednictvím zraku. Proto je nutné si oči nejen chránit, ale také jim dopřát potřebné živiny a cviky. Mezi metody, které pomáhají udržet oči v kondici nebo dokonce zlepšit zrak, patří i oční jóga.

Oční jógu by do své pravidelné péče měly zařadit nejen všechny ženy, které procházejí obdobím hormonálních změn, a lidé s očními vadami, ale i všichni, kteří trpí hypertenzí, astmatici, diabetici či lidé s poruchou imunitního systému. Rovněž užívání léků, například antidepresiv, s sebou nese oční komplikace. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Oko se vlastními svaly promasíruje a tím se zlepší metabolismus, látková výměna v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak.

Očím svědčí mrkev i kurkumin

Vedle cvičení pomáhá očím i zdravé stravování. Asi nejznámější potravinou, která prospívá zraku, je mrkev, která pozitivní účinky na zrak skutečně má. Méně známá je ale například kurkuma. Ta je velmi populární třeba v Indii a je prokázáno, že v koření přítomný kurkumin má kromě velmi pozitivního vlivu na zrak také výrazný protinádorový efekt.

Také je dobré jíst často ovoce a zeleninu, obsahující řadu látek, které mají ochranný vliv na sítnici oka. Vhodné je upřednostnit například olivový olej před živočišnými tuky. Naopak zraku neprospívá časté pojídání tučného masa. Škodlivé látky se totiž usazují v celém organismu, tedy také v cévách oka, zejména v oční sítnici. To může vést k jejímu závažnému poškození.

Alternativní metody pro zlepšení zraku doporučují někteří specialisté doplnit vhodnými doplňky stravy, jídelníček zase obohatit bylinkami. Blahodárné účinky má například kozlík lékařský nebo květ chryzantémy. Pro dobrý zrak je podstatná látka zvaná lutein, kterou obsahuje například obilí, ovoce a zelenina nebo vaječný žloutek. Na správné fungování enzymů v oku má také velký vliv zinek – proto je důležité konzumovat i dost potravin bohatých na tento minerál. Zdrojem zinku jsou krevety, ústřice, ryby, dýňová semínka nebo třeba pivní kvasnice.

Návod na cvičení oční jógy:

Na začátku cvičení si pohodlně sedněte a zavřete oči. Kývejte hlavou nejdříve zepředu dozadu, ze strany na stranu a kolem dokola. Pravidelně dýchejte. Tím si uvolníte ztuhlou krční páteř a necháte oči odpočinout. Cvičení opakujte alespoň 15krát v každém směru.

  • Pohybujte očima zleva doprava. Hlavu mějte pořád v klidné přímé poloze. Na každou stranu se dívejte až tak daleko, jak je to možné. Opakujte desetkrát.
  • Očima pohybujte pomalu nahoru, pohled k nebi, a dolů, pohled k zemi. Zopakujte desetkrát.
  • Opisujte očima co největší kruhy – nejdříve po směru hodinových ručiček, poté obráceně. Zopakujte dvě sady po pěti krouženích na každou stranu.
  • Střídavě co nejvíce otvírejte a zavírejte oči. Zopakujte 15krát.
  • Dívejte se úhlopříčně – tj. nejdříve pohybujte očima z levého dolního rohu do pravého horního rohu, poté naopak. Opakujte desetkrát.
  • Zaostřujte na prst před sebou natažené ruky. Dívejte se na špičku prstu a ruku pomalu přibližujte a oddalujte. Pořád mějte zaostřeno. Opakujte desetkrát.

Na závěr celého cvičení nezapomeňte oči opět uvolnit. Přiložte na ně dlaně tak, aby je úplně zakrývaly, ale nedotýkaly se jich. Snažte se myslet na pozitivní události a maximálně se uvolnit. Celé cvičení by mělo trvat alespoň tři minuty.

Redakce Joalis