Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

O přírodních produktech trochu jinak - 2. část

20.12.2012
Vitamín C – nejdůležitější potravinový doplněk
Hned zkraje prosím nevnímejte (postaru) vitamín C jako cosi na prevenci chřipky či jiné virózy. Mohli byste být zklamáni, protože v tomto ohledu jsou daleko účinnější jiné produkty přírodní medicíny.

 

Jeho skutečný význam je v tom, že v lidském organismu jde o naprosto nejzákladnější antioxidant. Jak se stále více jeví - vitamin C je pro lidské tělo kvantitativně nejdůležitější vitamin - jiná zvířátka si jej vyrábějí v těle sama, proto pro ně není žádným vitamínem (neboli látkou nezbytně nutnou přijímat v potravě)!! Stále se neví, proč vlastně my lidé máme tuto metabolickou odchylku – dalo by se říci genetickou závadu - na rozdíl od většiny ostatních živočišných druhů. Stejně tak se dá jen těžko odhadnout, kolik vitamínu C by vlastně mělo být pro nás optimální denní dávkou. Jedno je jisté – rozhodně to není oněch 80 miligramů DDD (doporučované denní dávky), jak praví jakási oficiální vyhláška.

 

Stále více informačních zdrojů upozorňuje, že ani v tom nejčerstvějším ovoci a zelenině (jak se dnes z oblibou píše „z babiččiny zahrádky“) nedokážeme zkonzumovat tolik vitamínu C, kolik by odpovídalo potřebám zdravé dlouhověkosti. Jinak řečeno, samotné přírodní zdroje v žádném sebelepším jídelníčku samy o sobě naprosto nestačí, jak se mezi lidmi stále traduje. Ale současně bylo dostatečně prokázáno, že samotné tablety vitaminů a minerálů nenahradí čerstvé ovoce a zeleninu. Je naopak ideální kombinovat tyto potravinové doplňky s ovocem a zeleninou, protože tyto životně důležité potraviny tělu dodávají (kromě vitamínů a minerálů) i další nezbytné přirodní látky, výrazně zvyšující účinnost vitamínu C z potravinových doplňků.

 

Vitaminu C je potřeba v těle neobyčejně velké množství mimo jiné i pro to, že chrání jiné, pro organismus vzácnější antioxidanty, které mají úlohy vitaminem C nezastupitelné - například chrání naším tělem syntetizovaný koenzym Q10 tak, aby nebyl zbytečně vyplýtván na běžné antioxidační procesy.

 

Údaje o tom, kolik gramů vitamínu C by bylo ideální denně přijímat, se stále velice různí, stále častěji se uvádí i několik gramů denně. To proto, že jiné živočišné druhy, které si vitamín C vytváří samy, si jej tvoří opravdu v neobyčejně velkém množství.

 

Nedostatečný vliv samotného(!) vitamínu C na zvýšení imunity

U některých příznivců přírodní medicíny se stále ještě přetrvává starší názor, že samotné užívání vitamínu C by mělo ochránit se před chřipkovým onemocněním. Mnohaletá praxe mne poučila o tom, že pro velkou část lidí platí, že ani samostatný vitamín C ani komplexní multivitaminové tablety se samy o sobě nepostarají o dostatečně účinné zlepšení imunity.

 

Jsem rád, že tato moje letitá zkušenost má nyní oporu i ve vědeckém výzkumu. Kdo sleduje různé odborné informace, určitě už se také setkal s tím, že výsledky studií sledujících vliv vitamínu C na infekce způsobující nachlazení vůbec nejsou jednoznačné. Podobně si protiřečí i výsledky sledování vlivu samotného vitamínu C při léčbě onkologických nemocí. Nejspíše je to tím, že nedostatečná obranyschopnost proti nachlazení i proti rakovinným buňkám vůbec nesouvisí jen s nedostatkem vitamínu C, ale mimo jiné souvisí i s velmi častým nedostatkem vitamínu D (viz informace a odkaz na článek níže).

 

To je totiž problém mnoha takzvaných „vědeckých“ výzkumů – že odtrhávají jednotlivé jevy v lidském organismu, přičemž i sedlák Jíra bez vědeckých titulů ví, že „všechno souvisí se vším“. Například to může fungovat tak, že když někdo nejí dostatek ovoce a zeleniny (= trpí nedostatkem vitamínu C) tak dost často nechodí ani dostatečně do přírody (aby si vytvořil dostatek vlastního vitamínu D) a současně páchá na sobě i jiné prohřešky proti zdraví - a pak není divu, že mu „vědecky“ podávaný a sledovaný příjem samotného vitamínu C nemůže příliš pomoci.

 

A tak – opět na základě mnohaletých vlastních zkušeností podložených referencemi mnoha klientů - jako nejlepší prevenci i léčbu tzv. nemocí z nachlazení doporučuji prastarou klasiku - pravý ženšen (panax ginseng). Lze jej užívat samostatně, ale ještě účinnější proti různým infekcím je jeho kombinace s echinaceou. ( Pozor - některé prameny uvádí, že echinacea je dostatečně účinná, jen pokud její denní dávka pro dospělého člověka není menší než jeden gram.)

 

Kombinace pravého žen-šenu (panax ginseng) s echinaceou je (při dostatečném dávkování a dostatečně dlouhé době trvající několik měsíců) jsem opakovaně zažil i vyléčení z oficiální medicínou nevyléčitelné a zastaralých infekcí – například boreliozy či chlamydiemi.

Borelioza - zkušenosti klientů s úspěšnou léčbou

 

Obsah vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině stále klesá

Jeden z dalších významných argumentů proti odpůrcům jakýchkoliv potravinových produktů - na internetu lze vypátrat výsledky studií srovnávacích měření obsahu vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině v odstupu několika posledních desetiletí. Výsledky ukazují alarmující pokles obsahu vitamínů i minerálů, jichž byly zelenina a ovoce kdysi jediným dostupným zdrojem. To samozřejmě není žádným důvodem se od konzumace zeleniny odvrátit – jde o to nespoléhat se jen na ni…

 

Vitamin C a komplex vitaminů B patří mezi vitaminy ve vodě rozpustné a po jejich přijetí z potravy se aktuálně nemetabolizovaný přebytek bohužel rychle z těla vytrácí = tělo je nedokáže skladovat. Proto je jejich PRAVIDELNÝ příjem tak důležitý a proto se často vyskytují jejich hypovitaminózy, i když nejsou již tak razantní jako v dřívějších dobách, kdy o racionálnosti jídelníčku nikdo neuvažoval.

 

Poznámka na závěr: své krásné dětství jsem trávil v prostředí dědečkova zelinářského zahradnictví. Velkou část současné inkarnace žiji jako laktovegetarián, ovoce a zelenina v jakékoliv podobě tvoří podstatnou část mého jídelníčku. Rozhodně mne tedy nelze podezřívat z nějaké averze proti ní….

 

 

Celková nabídka produktů Vitamín C.


Související články:
O přírodních produktech trochu jinak - 1. část: Co se v mládí naučíš…
Vitamin C
Vitamín C ve vysokých dávkách je účinný při léčbě mnohých nemocí


20.12.2012
autor: MUDr. Ladislav Šafránek
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

210,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS