O přírodních produktech trochu jinak – 2. část

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vitamín C – nejdůležitější potravinový doplněk
Hned zkraje prosím nevnímejte (postaru) vitamín C jako cosi na prevenci chřipky či jiné virózy. Mohli byste být zklamáni, protože v tomto ohledu jsou daleko účinnější jiné produkty přírodní medicíny.

Jeho skutečný význam je v tom, že v lidském organismu jde o naprosto nejzákladnější antioxidant. Jak se stále více jeví – vitamin C je pro lidské tělo kvantitativně nejdůležitější vitamin – jiná zvířátka si jej vyrábějí v těle sama, proto pro ně není žádným vitamínem (neboli látkou nezbytně nutnou přijímat v potravě)!! Stále se neví, proč vlastně my lidé máme tuto metabolickou odchylku – dalo by se říci genetickou závadu – na rozdíl od většiny ostatních živočišných druhů. Stejně tak se dá jen těžko odhadnout, kolik vitamínu C by vlastně mělo být pro nás optimální denní dávkou. Jedno je jisté – rozhodně to není oněch 80 miligramů DDD (doporučované denní dávky), jak praví jakási oficiální vyhláška.

Stále více informačních zdrojů upozorňuje, že ani v tom nejčerstvějším ovoci a zelenině (jak se dnes z oblibou píše „z babiččiny zahrádky“) nedokážeme zkonzumovat tolik vitamínu C, kolik by odpovídalo potřebám zdravé dlouhověkosti. Jinak řečeno, samotné přírodní zdroje v žádném sebelepším jídelníčku samy o sobě naprosto nestačí, jak se mezi lidmi stále traduje. Ale současně bylo dostatečně prokázáno, že samotné tablety vitaminů a minerálů nenahradí čerstvé ovoce a zeleninu. Je naopak ideální kombinovat tyto potravinové doplňky s ovocem a zeleninou, protože tyto životně důležité potraviny tělu dodávají (kromě vitamínů a minerálů) i další nezbytné přírodní látky, výrazně zvyšující účinnost vitamínu C z potravinových doplňků.

Vitaminu C je potřeba v těle neobyčejně velké množství mimo jiné i pro to, že chrání jiné, pro organismus vzácnější antioxidanty, které mají úlohy vitaminem C nezastupitelné – například chrání naším tělem syntetizovaný koenzym Q10 tak, aby nebyl zbytečně vyplýtván na běžné antioxidační procesy.

Údaje o tom, kolik gramů vitamínu C by bylo ideální denně přijímat, se stále velice různí, stále častěji se uvádí i několik gramů denně. To proto, že jiné živočišné druhy, které si vitamín C vytváří samy, si jej tvoří opravdu v neobyčejně velkém množství.

Nedostatečný vliv samotného(!) vitamínu C na zvýšení imunity

U některých příznivců přírodní medicíny se stále ještě přetrvává starší názor, že samotné užívání vitamínu C by mělo ochránit se před chřipkovým onemocněním. Mnohaletá praxe mne poučila o tom, že pro velkou část lidí platí, že ani samostatný vitamín C ani komplexní multivitaminové tablety se samy o sobě nepostarají o dostatečně účinné zlepšení imunity.

Jsem rád, že tato moje letitá zkušenost má nyní oporu i ve vědeckém výzkumu. Kdo sleduje různé odborné informace, určitě už se také setkal s tím, že výsledky studií sledujících vliv vitamínu C na infekce způsobující nachlazení vůbec nejsou jednoznačné. Podobně si protiřečí i výsledky sledování vlivu samotného vitamínu C při léčbě onkologických nemocí. Nejspíše je to tím, že nedostatečná obranyschopnost proti nachlazení i proti rakovinným buňkám vůbec nesouvisí jen s nedostatkem vitamínu C, ale mimo jiné souvisí i s velmi častým nedostatkem vitamínu D (viz informace a odkaz na článek níže).

To je totiž problém mnoha takzvaných „vědeckých“ výzkumů – že odtrhávají jednotlivé jevy v lidském organismu, přičemž i sedlák Jíra bez vědeckých titulů ví, že „všechno souvisí se vším“. Například to může fungovat tak, že když někdo nejí dostatek ovoce a zeleniny (= trpí nedostatkem vitamínu C) tak dost často nechodí ani dostatečně do přírody (aby si vytvořil dostatek vlastního vitamínu D) a současně páchá na sobě i jiné prohřešky proti zdraví – a pak není divu, že mu „vědecky“ podávaný a sledovaný příjem samotného vitamínu C nemůže příliš pomoci.

A tak – opět na základě mnohaletých vlastních zkušeností podložených referencemi mnoha klientů – jako nejlepší prevenci i léčbu tzv. nemocí z nachlazení doporučuji prastarou klasiku – pravý ženšen (panax ginseng). Lze jej užívat samostatně, ale ještě účinnější proti různým infekcím je jeho kombinace s echinaceou. ( Pozor – některé prameny uvádí, že echinacea je dostatečně účinná, jen pokud její denní dávka pro dospělého člověka není menší než jeden gram.)

Kombinace pravého žen-šenu (panax ginseng) s echinaceou je (při dostatečném dávkování a dostatečně dlouhé době trvající několik měsíců) jsem opakovaně zažil i vyléčení z oficiální medicínou nevyléčitelné a zastaralých infekcí – například boreliozy či chlamydiemi.

Borelioza – zkušenosti klientů s úspěšnou léčbou

Obsah vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině stále klesá

Jeden z dalších významných argumentů proti odpůrcům jakýchkoliv potravinových produktů – na internetu lze vypátrat výsledky studií srovnávacích měření obsahu vitamínů a minerálů v ovoci a zelenině v odstupu několika posledních desetiletí. Výsledky ukazují alarmující pokles obsahu vitamínů i minerálů, jichž byly zelenina a ovoce kdysi jediným dostupným zdrojem. To samozřejmě není žádným důvodem se od konzumace zeleniny odvrátit – jde o to nespoléhat se jen na ni…

Vitamin C a komplex vitaminů B patří mezi vitaminy ve vodě rozpustné a po jejich přijetí z potravy se aktuálně nemetabolizovatelný přebytek bohužel rychle z těla vytrácí = tělo je nedokáže skladovat. Proto je jejich PRAVIDELNÝ příjem tak důležitý a proto se často vyskytují jejich hypovitaminózy, i když nejsou již tak razantní jako v dřívějších dobách, kdy o racionálnosti jídelníčku nikdo neuvažoval.

Poznámka na závěr: své krásné dětství jsem trávil v prostředí dědečkova zelinářského zahradnictví. Velkou část současné inkarnace žiji jako laktovegetarián, ovoce a zelenina v jakékoliv podobě tvoří podstatnou část mého jídelníčku. Rozhodně mne tedy nelze podezřívat z nějaké averze proti ní….