Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


O přírodních produktech trochu jinak - 1. část: Co se v mládí naučíš…

03.09.2012

Občas (naštěstí jen výjimečně) se v naší internetové poradně setkávám s podivnými puritány, kteří odmítají přijímat vitaminy a minerály jinak než v rámci zdravé výživy. Obhajují svůj postoj argumenty o moudrosti přírody. Někdy straší rizikem jakéhosi zchoulostivění organismu při užívání vitaminů a minerálů v podobě potravinových produktů - tělo je pak ÚDAJNĚ líné pracně vydobýt vitaminy z přírodních zdrojů. Rád jim na to odpovídám v tomto smyslu:

 

Ano, také si vážím přírodních souvislostí, kterým i já rád říkám "moudrost přírody". Může to být opravdu tak, že běžný jídelníček nepodporovaný různými potravinovými doplňky stačí z hlediska "moudré matky přírody" k tomu, abychom se narodili, dospěli, zrodili a podporovali své potomstvo, dokud se neosamostatní. Potom již z hlediska samotné "moudré přírody" začínáme překážet mladší a perspektivnější generaci. Abychom nezabírali životní prostor, je třeba se nás zbavit „přírodním způsobem“ – tj. skrze choroby. Pokud usilujeme o dosažení zdravé dlouhověkosti, musíme tedy jít proti „moudré přírodě“ – pokud něco takového existuje, protože skutečná MOUDROST je zřejmě ještě o dost výše, než jsou jen hmotné přírodní mechanismy.

 

Co se týká užívání vitamínových i jiných přírodních detoxikačních a regeneračních produktů, tvrdím, že samotné potraviny z hlediska zdravé dlouhověkosti rozhodně nestačí - mimo jiné i na základě osobních zkušeností plynoucích z péče o své vlastní zdraví. Již na střední škole mne zajímala problematika vitamínů.

 

Zkušenost s chronickým nedostatkem vitaminů skupiny B jsem získal již v mládí, kdy mi často praskaly koutky úst. Stačilo pár tablet B-komplexu forte a bylo po problému. Když jsem vitaminové tablety zkoušel nahradit zvýšeným příjmem potravin, které měly vitamíny řady B v dostatečné míře obsahovat, nebylo to nic platné – koutky znovu začaly praskat. Nakonec jsem se smířil s tím, že chci-li mít koutky trvale zdravé, budu občas B-komplex forte používat – a zřejmě doživotně (ale kdo ví, čemu jinému jsem tím předešel).

 

Tím rozhodně netvrdím, že každému kdo B-komplex v tabletách neužívá, musí koutky také praskat. Takhle jednoduše tu nefunguje. Jsou totiž i četné jiné zdravotní potíže nebo jen nenápadné oslabení organismu, vyvolané chronickým nedostatkem této skupiny vitamínů, které mohou být mnohem hůře diagnostikovatelné (mimo jiné i proto, že se na žádnou avitaminózu nepomyslí).

 

To samé bylo s krvácením z dásní a příjmem tabletového vitamínu C. Nebylo mi nic platné, že jsem se narodil a vyrůstal v rodině provozující zelinářské zahradnictví a proti tehdejším zvyklostem jsme měli té nejčerstvější zeleniny i domácího ovoce z vlastní zahrady opravdu nadprůměrně – bez pravidelného podávání Celaskonu mi dásně neustále drobně krvácely.

 

Tyto dvě zkušenosti z mládí vytvořily první základy mého současného postoje, že ani sebelepší zdravá strava (které se společně s manželkou – léčitelkou a senzibilem - oba věnujeme) nedokáže zcela nahradit to, co dnes označujeme souhrnně jako potravinové doplňky.

 

Závažné a někdy i masivně se vyskytující nemoci způsobené chronickým nedostatkem vitamínů (jako například kurděje či beri-beri) jsou v moderní civilizaci naštěstí již dávnou minulostí, ale pro jistotu opakuji - mírnější projevy avitaminóz nejsou nikterak vzácné. Jen se obtížně diagnostikují, především proto, že nemusí být nikterak nápadné, a navíc se nevyskytují izolovaně, ale většinou jakou součást nežádoucích projevů celého sebezničujícího životního stylu.

 

Zájemcům o podrobnější informace doporučuji zadat do vyhledávače Google toto spojení slov "nedostatek vitamínu B".

 

 

Celková nabídka vitamínů a minerálů.


Související články:
Příroda pomáhá
Doplňky stravy - uzdravení i prevence
Proč používat výživové doplňky
O přírodních produktech trochu jinak - 2. část
Jak se svépomocně uzdravit z Crohnovy choroby


03.09.2012
autor: MUDr. Ladislav Šafránek
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

570,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS