O pohance… Recept na pohankové muffiny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ten, kdo se zajímá o pestrost svého jídelníčku, už se s pohankou musel setkat pravděpodobně v nejedné formě. Abych řekla pravdu, moje cesta k tomu, abych si pohanku oblíbila, trvala trochu déle. Ale někteří lidé tvrdí, že aby nám daná potravina zachutnala, když nám zprvu nechutná, musíme ji okusit minimálně sedmkrát. U mě to tolikrát nebylo, ale zpočátku mi pohanka příliš nelahodila chuti kvůli její specifické výrazné vůni, pro kterou ji ale dnes mám ráda a považuji si ji. Všeobecně jsme totiž zvyklí na chuť umělých ochucovadel a přesolených jídel, a když se nad tím člověk zamyslí, dojde k závěru, že již pak neoceníme jednoduché chutě přirozených potravin. Pohanka je toho příkladem. Má tak specifickou chuť, že ji mnoho lidí zavrhne, neboť nechutná jako „běžné“ potraviny, na které jsou zvyklí. Pojďme si ale pohanku představit a něco se o ní dozvědět…

Pohanka

Pohanku bychom zařadili do tzv. pseudoobilovin, protože je to dvouděložná rostlina, nepatří do skupiny klasických obilovin. Výhodou pohanky je, že je to bezlepková potravina a obsahuje pomalu vstřebatelné cukry, proto je vhodná i pro lidi redukující hmotnost či pro diabetiky. Co je ale největším přínosem a unikátem pohanky je to, že je bohatá na přírodní látku zvanou rutin. Rutin prokazatelně posiluje stěny cév (kapiláry) a zlepšuje krevní oběh, to znamená, že se v běžné terapii stravou používá například u lidí s křečovými žilami (= varixy), při vysokém krevním tlaku a proti zanášení cév (například cholesterolem). Krom rutinu pohanka obsahuje i množství rozpustné i nerozpustné vlákniny, vitamínu skupiny B, vápník, hořčík, draslík, zinek… zkrátka výživově se jedná o velmi hodnotnou potravinu významnou pro zdravotní kondici.

Pohanka není jen místní záležitostí, setkat se s ní můžete například i v japonské kuchyni, kde jsou oblíbené pohankové nudle, tzv. „soba“ nebo v ruské kuchyni, kde z pohankové mouky připravují tradiční ruské palačinky zvané „bliny“.

Výhodou pohanky jsou i její další příznivé vlastnosti:

  • je cenově velmi dostupná a najdete ji v obchodech nejen se zdravou výživou, ale i v každém větším marketu s potravinami
  • využívat ji můžeme v mnoha formách – jako celou surovinu, ale i jako pohankové vločky, pohankové müsli, pohankovou mouku, pohankovou loupanou lámanku (nalámaná pohanka zbavená obalové vrstvy), pohankové křupky, kroupy, těstoviny
  • je rychle tepelně upravená (stačí jí pár minut)

Pozor však na dvě věci:

tím, že pohanková mouka neobsahuje lepek, je obtížnější z ní připravovat těsta  – těsto není tak soudržné a nadýchané. Pokud ji vaříte ve vodě a získáte přebytečnou vodu, tak ji určitě nevylévejte, naopak ji doporučuji použít například do polévky, neboť cenný rutin se do vody vylouhuje, a tak by byla škoda vodu s rutinem vylít.

V kuchyni pohanku můžete zakomponovat do mnoha pokrmů. Dá se použít samostatně nebo ji namíchat s rýží či těstovinami a servírovat jako přílohu kořeněnou bylinkami. Z pohankové mouky si upečte zdravé palačinky či buchtu, použijte jako zavářku do polévky, zahustěte s ní karbanátky pečené v troubě; udělejte z pohankových vloček sní-daňovou kaši nebo je jen tak zamíchejte do jogurtu s ovocem.

Nakonec bych Vám ještě chtěla předat recept na pohankové muffiny. Tyto muffiny neobsahují přidaný cukr a já si je dávám ke svačině.

Pohankové muffiny (12 menších kusů):

  • 1 bílý jogurt (200g)
  • 1 vejce
  • 40g oleje
  • 80g pohankové mouky
  • 2 zralé banány
  • 1 mrkev
  • 1 jablko
  • ½ prášku do pečiva
  • lžíce hořkého kakaa

Jogurt smícháme s vejcem, olejem, moukou, nastrouhaným banánem, jablkem, mrkví a práškem do pečiva. Polovinu těsta vléváme do formy na muffiny, kdy do každého otvoru formy ještě vložím papírovou formičku na muffiny. Poté do druhé poloviny těsta vmícháme lžíci hořkého kakaa a vlijeme do forem na světlou vrstvu. Pečeme při 180° asi 10 minut. Dobrou chuť a…

Chcete-li pomoct cévám a dát jejich nemocím vale,

používejte pohanku rádi a v různých formách neustále.