Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


O lásce a pozdní lítosti

08.10.2010
Aadil Palkhivala:
Jestliže chceme naučit naše žáky tu největší lekci života - o tom, že jen láska je podstatná - musíme začít tím, že se naučíme milovat svou práci.

V jednom průzkumu byly dotazovány tisíce lidí v rámci rozsáhlé celosvětové studie. Dotazovaní pocházeli z různých kultur, ras, náboženství, názorů, povolání a věkových skupin. Přesto všichni společně byli v podobné situaci: věděli, že do jednoho nebo dvou týdnů zemřou. Tito lidé - někteří už na smrtelném lůžku, dostali následující otázky: "Co byste si přáli ještě vykonat v životě? Čeho je vám líto?"Statistici očekávali různorodost odpovědí. Byli proto překvapení zjištěním, že se mýlili. Téměř všechny odpovědi napříč zkoumaným spektrem dotazovaných byly stejného druhu, lišily se pouze v drobnostech. Nejčastěji se vyskytovala odpověď: "Přál bych si dávat více lásky."Někteří umírající říkali: "Měl jsem více milovat svou ženu" nebo "Měl jsem více milovat své děti." Také se vyskytovaly odpovědi. "Měl jsem mít více rád sám sebe" nebo "Měl jsem mít více rád svého Boha." Ať už se jakkoliv odpovědi odlišovaly, vycházely z přání: "Měl jsem žít více svým srdcem než hlavou." Když přichází zúčtování, když jsou váženy životní události skutečně do hloubky a s upřímností, všechna naše lítost se točí kolem společného: nemilovali jsme dostatečně.Nenašel se nikdo, kdo by prohlásil "Kéž bych více cvičil tu či onu jógovou pozici." Nikdo také neřekl: "Kéž bych si koupil větší auto." Nikdo nelitoval, že neměl více hraček pro své koníčky nebo se nestal presidentem nějakého sdružení.Jinými slovy řečeno, věci, které považujeme za důležité v našem životě, jsou naprosto bezcenné, když se život chýlí ke konci. Tváří v tvář smrti už je jedinou důležitou věcí jen to, jak mnoho milujeme.Možná, že největší službou, kterou můžeme prokázat našim žákům, je připomenout jim zřetelným i jemným způsobem, aby objevili svůj vnitřní hlas a poskytnout jim prostředky, které jim pomohou na jejich pouti.Znám-li toto předurčení, nemám již žádnou jinou volbu - jen milovat žáky a svou práci. Pak už vyučování není pouhým zaměstnáním, ale naplňující způsob sebe-vyjádření, které mi dovolí vyjádřit svou lásku, pro kterou žiji. To je cesta šíření radosti a míru obsažených v józe a k vytváření vnitřní rovnováhy, která poskytne dokonalé štěstí. Když to mohu cítit, žiji svou dharmu. Jsem naplněn.Když milujeme své žáky a odhalíme tajemství jejich vnitřního vývoje, naše výuka bude doplněna nenadálým kouzlem.


Související články:
Jóga - způsob očišťování a otevírání těla
Meditace - Bdělost, Ticho, Citlivost, Láska, Soucit, Samota
Tajemství štěstí a úspěchu
Vztahy - učení se lásce
Proč se mít rád?
Malý návod na Cestě do sebe
Etické vztahy – podmínka přežití na Zemi (příspěvek přednesený na mezinárodní konferenci Výchova ke zdraví a kvalita života II.)


08.10.2010
autor: Aadil Palkhivala
zdroj: Volně přeloženo podle Aadila Palkhivaly (právník, terapeut a propagátor jógy).
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS