Nová generace potravních doplňků

AdobeStock 308967412 scaled

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Existují dva algoritmy nemoci a léčení:
1. Nemoc – lék zaměřený proti nemoci = potlačení projevu.
2. Nemoc – léčivo, které podporuje organizmus tak, aby se tělo dokázalo s nemocí samo vypořádat.

Ideální by bylo preferovat samozřejmě ten druhý algoritmus, a proto je dobré vyhledávat léčiva přírodní, která nemají vedlejší účinky, nepotlačují projevy nemoci, ale podporují samoléčivou schopnost těla.

Nesmíme zde dle zákona specifikovat a mohu psát jen obecně.

Antioxidanty

Uvedu tedy působení antioxidantů, kterých je celá řada. Mají společnou funkci, že eliminují působení volných radikálů a účastní se tam, kde je přítomen oxidativní stres. Většinou je to tam, kde se nachází zánětlivý stav, otravy, stresové situace a působení tolik rozšířených civilizačních faktorů.

Flavonoidy
O flavonoidech se dá říci, že jsou hitem moderních poznatků. Zjišťují se jejich blahodárné účinky, mají často mnoho společného s uvedeným antioxidanty. Najdeme je v zelených potravinách, ovoci a bylinkách. Brání růstu nádorových buněk, posilují imunitní systém a působí preventivně proti srdečním chorobám. Jako ideální se mi jeví produkty ve formě džemů, dále ve formě smoothie.

Jak na imunitu?
Když je člověk často nemocen, pak logicky vyvodí: „Mám slabou imunitu.“ A hledá prostředek na její posílení. Proto si vybere vitamin C, echinaceu, vilcacoru apod. To se může hodit u nachlazení, při boji s chřipkou apod. Ale u složitějších poruch imunity, jako např. u alergie nebo u autoimunitních nemocí, tento výběr „posilovačů imunity“ efekt mít nebude. U těchto nemocí je jiný mechanismus patologického procesu imunity, který vyžaduje také jiný přístup. Dá se velmi zjednodušeně říci, že v takových případech nejde o posilování imunity, ona je často dobrá, ale jde o neschopnost správně reagovat.

Hloubkový rozbor

Mnohdy mají lidé pocit, že jsou unavení, vyhořelí, všude slýchají, že je třeba do těla dodávat vitaminy, minerály, ale časem po jejich užívání zjistí, že se jejich stav příliš nezměnil. Má totiž nastat hloubkový rozbor jejich životní časové osy, má se uskutečnit rozbor laboratorní, biochemický, stanovit poměr minerálů, cholesterolových veličin, lipidů, aminokyselin, enzymů apod. A když se na základě rozboru zjistí odchylka v hladinách měřených prvků, pak nestačí jen chybějící prvek doplňovat (jak se klasicky děje v ordinacích), ale onen rozbor musí být cíleně rozšířen, aby se zjistilo, proč ten prvek v těle chybí.

Klasický příklad je užívání hořčíku, který je často doporučován. On pomáhá, zlepšuje projevy třeba křečí, ale když se vysadí, pak se ukáže, že se potíže znovu vracejí, a tak si dotyčný raději hořčík kupuje po dlouhá léta z obavy, aby se mu příznaky neprojevovaly. Tím vlastně maskuje podstatu nemoci, která se časem stejně projeví, byť v podobě nemoci jiné.

Superpotraviny

Pro člověka, který není nemocný, ale vnímá, že vzhledem k jeho hektickému životnímu stylu by měl asi užívat něco na doplňování, bych volil produkty ze skupiny superpotravin. To jsou takové, které v přírodní podobě obsahují téměř všechno, co tělo potřebuje např. moringa, maca, chlorella, mladý ječmen atd.

Epigenetika

Dospělo se již k pochopení, že se některé geny zapínají a vypínají v závislosti na souboru faktorů životního prostředí. To tedy znamená, že pokud má někdo dispozici k některé geneticky podmíněné chorobě, nemusí to vždycky znamenat, že jí bude i nutně trpět.

S genem samotným sice nic neuděláte, je už dán, ale existují faktory, které se podílejí na „zapínání do nemoci“, které jistým způsobem může každý sám ovlivňovat. Třeba programováním životního stylu, stravováním a konečně využitím potravinových  doplňků, jež mohou do procesu regulace funkce genů pozitivně přispívat.

Ještě tedy zopakuji, že rozbor se soustředí na to, aby co nejpečlivěji popsal a pojmenoval cestu patologického procesu a mohl doporučit postup, který odpovídá potřebě organizmu a dle filozofie druhého algoritmu podporuje tělo tak, aby se dokázalo s nemocí samo vypořádat.

MUDr. P. Šácha