Nopál – Opuntia ficus indica

cm opuncie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nopál, česky správně opuncie, latinsky Opuntia ficus indica, patří mezi kaktusy. Je to rostlina s plochými kruhovými listy. Menší, které mají charakter chlupů se dají lépe oddělit, lehce proniknou kůží a oddělí se od tkáně rostliny. Ty větší ostny jsou hladké a více připevněné k pevnému podkladu pletiva. Většina kaktusů vytváří velmi hustou strukturní změť těchto listů s ostny. Má velké květy a chutné plody, které navíc jsou i ta část rostliny, která se dá použít jako rostlinná droga (zdroj důležitých látek).

Opuncie pochází původně ze střední Ameriky, odkud se s vracejícími dobyvateli dostala do Evropy na Pyrenejský poloostrov. Odtud se rozšířila do severní Afriky a Blízký Východ, a dokonce až do Indie. Dnes se nejvíce pěstuje v Mexiku, Brazílii, USA a dalších státech.

Obsažené látky

Obsahuje celou řadu užitečných přírodních látek – vlákninu, slizy, vitamín C, beta karoten, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), alkaloid berberin, vápník, hořčík, sodík, draslík, železo nebo aminokyseliny.

Obsažený vitamín C a beta-karoten patří mezi antioxidanty, tedy látky, které pomáhají chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

Některé studie potvrzují, že opuncie může příznivě působit na zvýšenou hladinu krevního cukru. Rovněž měly pozitivní efekt na snížení celkového cholesterolu, LDL (“zlého”) cholesterolu a volných lipidových částic. Tím přispívá ke snížení rizika vzniku aterosklerózy a dalších nemocí cévního a srdečního aparátu.

Obsažený alkaloid berberin příznivě stimuluje játra a v případě úzkosti má pozitivní efekt na nervovou soustavu. Naopak v případě předávkování dráždí nervovou soustavu, což může způsobit ochrnutí nervových center a následnou smrt, pokud není poskytnuta pomoc. Obsah berberinu je zřejmě důvodem, proč je opuncie v tradičním léčitelství používaná k regeneraci jater, ale také ke zmírnění strachu a úzkosti.

Obsažená vlákniny a slizy (přesněji polysacharidy slizovitého charakteru) jsou užitečné u pacientů s žaludečními vředy. Tyto látky vytváří ochrannou vrstvu mezi sliznicí a kyselým prostředím žaludku v případě zvýšené tvorby žaludeční kyseliny. Pomáhají rovněž při úpravě trávení (dochází k lepšímu strávení jídla bez negativních příznaků jako je například nadýmání) a při zácpě. Vláknina na sebe naváže vodu, bobtná (zvýší svůj objem) a tím šetrně dráždí stěnu střev. To má za následek lepší peristaltiku (pohyb stěny střev), která tak zlepší zpracování potravy ve střevech. Stejným způsobem pomáhá vláknina i jemně při zácpě. Zde je zapotřebí přípravek obsahující výtažek z opuncie dobře zapít a být trochu trpělivý, protože nástup účinku je postupný.

Podpůrně může nopál působit i při dietě tím, že nabobtná a v žaludku již vytváří pocit sytosti, takže pacient, držící dietu, již tak silně nepociťuje pocit hladu.

Zatím není potvrzena bezpečnost podávání přípravků s výtažkem z opuncie u dětí, těhotných a kojících žen, takže tyto skupiny by je neměly užívat.