Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Noni (morinda citrifolia) - zázrak z Tichomoří

15.09.2015
Noni

V současnosti stále roste obliba exotických ovocných plodů - liči, durian, karambola, avokáda, papají a mezi nimi také v neposlední řadě ovoce z tichomořské oblasti - noni. Všechny tyto druhy ovoce jsou také někdy označovány jako potraviny tzv. nového typu - konzumují se už jinde než v oblastech původu.

Noni je plod tropické rostliny s latinským názvem Morinda citrofolia. Patří do čeledi Rubiacea (mořenovité), kam patří například i kávovník arabský (Coffea arabica). Původem pochází z dálek Tichomoří - jejím původním domovem byla nejen Havaj, ale také Samoa, Fidži, Tahiti či Tongu. v současnosti se ale už rozšířila do celého světa. Keř ve volné přírodě může dorůst výšky až devíti metrů. Zmiňuje se o ní již v 18. století slavný objevitel kapitán James Cook.

 

Rostlina noni

Morinda citrifolia roste v lesích, ale také na pobřeží či lávových svazích. Je to velmi plodná rostlina - každý měsíc se z ní dá sklidit až 8 kg ovoce. Bílé květy vyrůstají ve vrcholových hlávkách. Barva plodů se mění - nejdříve má žlutavě zelenou barvu, která se po dozrání mění v šedou. Každý jednotlivý plod tohoto souplodí po dozrání obsahuje jedno semeno o velikosti asi 4x8 mm. Je obaleno tenkou blankou a uloženo v měkké sklovité dřeni.

 

Při zrání má plod štiplavý zápach a proto se mu přezdívá "sýrové ovoce". Nicméně je velmi oblíbený nejen u lidí, ale také u některých druhů ptáků či mravenců. Ze zralých plodů se získává noni šťáva, kterou obsahuje řada přírodních přípravků. V některých případech se ovocná šťáva z noni vysuší na prášek, který se pak dává do tobolek.

 

Noni je zdrojem velkého množství důležitých přírodních látek - obsahuje sacharidy, vlákninu (zejména rozpustnou pektinovou část), vitamíny (vitamin A, C, E, niacin a další vitamíny ze skupiny B), minerálů a stopové prvky (vápník, draslík, hořčík, fosfor, sodík, železo, chróm, selen, zinek), enzymy, nenasycené mastné kyseliny (linolová, palmitová, stearová, olejová), antioxidanty, aminokyseliny, rostlinné alkaloidy, fytosteroly, antrachinony, terpeny, scopoletiny a další látky.

 

Jen svým obsahem přírodních látek představuje ovoce noni vydatný zdroj živin. Ovšem to není vše. V domorodém léčitelství se používala šťáva z plodů při léčbě pálení žáhy, jaterních nemocí, hypertenze, trávicích potíží, bolestí svalů, menstruačních bolestí a v mnoha dalších druzích zdravotních problémů.

 

Široké spektrum použití této rostliny v lidovém léčitelství řady přírodních národů z oblasti Tichomoří zaujalo vědce, aby blíže prozkoumali její působení. Při nich bylo zjištěno, že rostlina má působení antibakteriální, antivirové, protiplísňové, protinádorové, analgetické, protizánětlivé, protiparazitické a zlepšující imunitu. Například vědci v UIC College of Medicine (Rockford, Illinois, USA) zkoumali její použití v prevenci a léčbě rakoviny a zjistili, že účinné látky obsažené v rostlině mají velmi slibný potenciál. Důležiou roli hrají i obsažené antioxidanty, které zabraňují působení škodlivých volných radikálů z okolí.

 

Šťávu z plodů Noni NoniLive naleznete v naší nabídce.


15.09.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS