Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Nikotinamid

31.12.2018
Vitamíny

Nikotinamid je často spojován s vitaminem B3. Chemicky se jedná o amid kyseliny nikotinové. Stejně jako jiné vitamíny ze skupiny B, je rozpustný ve vodě. Samotný vitamin B3 je, dá se říci, vitamín dvou tváří. Velmi často se ve složení přírodních přípravků setkáváme s různými názvy - vitamin B3, vitamin PP, niacin, nikotinamid či vzácněji protipelagrový vitamín.

Jak to s ním tedy vlastně je a jakou roli hraje nikotinamid?

Dá se říci, že je to vlastně niacin a není to niacin. Že z toho nejste příliš moudří? Ono to opravdu není jednoduché. V potravě získáváme aminokyselinu tryptofan. Z této aminokyseliny (mimo jiné se z ní tvoří i serotonin, který ovlivňuje v mozku náš psychický stav), kterou si tělo neumí samo vytvořit a získává ji z potravy (drůbež, tuňák, losos, vejce, celozrnné pečivo a další zdroje), se tvoří vitamin B3.

 

Niacin (vitamin B3, PP či protipellagrový vitamín) je společný název pro kyselinu nikotinovou a nikotinamid. Niacin je v těle obsažen jednak jako vitamín, kyselina nikotinová, ale také jako provitamín, tryptofan. Jeho malý podíl je ve střevě měněn na nikotinamid. Nikotinamid je druhou alternativní formou vitamínu (hovoří se o dietním ekvivalentu niacinu).

 

Kyselina nikotinová je absorbovaná jak ze žaludku, tak z tenkého střeva, odkud je absorbován i nikotinamid. Obě formy se účastní jako součást různých enzymů velké řady biochemických reakcí v metabolismu, jako příklad lze uvést oxidoredukční děje, citrátový cyklus či metabolismus sacharidů.

 

Zkratka PP, se kterou se můžete občas setkat ve složení přírodních přípravků, znamená přibližně “proti pelagře”, též někdy jako “protipelagrový vitamín”. Pelagra je onemocnění lidí, kteří se živí převážně kukuřicí. Toto onemocnění se projevuje hlavně zdrsnělou kůží.

 

Kukuřice brání vstřebávání niacinu (nikotinamidu) a zdrsnělá kůže (vlastně projev dermatitidy, zánětu kůže) je projevem toho, že tento vitamín v buňkách kůže chybí. Dalším negativním jevem je průjem a neléčená forma může skončit až demencí pacienta. Abychom tomu předešli, museli bychom kukuřici konzumovat pouze v pražené formě, kdy z ní tělo může niacin získat.

 

Nikotinová kyselina (označovaná ovšem ne zcela přesně jako niacin) je v organismu přeměněna na nikotinamid, a tak obě sloučeniny z hlediska vitamínů fungují zcela shodně, ačkoliv nikotinamid nemá stejné farmakologické a toxické účinky jako niacin čili kyselina nikotinová. Samotný vitamín B3 se skládá kromě již zmíněné kyseliny nikotinové a odpovídajících amidů (nikotinamidu) také z komplexnějších amidů a řady esterů. Pro zjednodušení se dá říci, že niacin = nikotinamid = kyselina nikotinová = vitamin B3 neboli PP. Ovšem je třeba upozornit, že je to opravdu jen pro zjednodušení. Není to přesné, ale je třeba říci, že i v odborné literatuře existují různé výklady.

 

Zbytek nechme biochemikům, kteří se o nikotinamid velmi zajímají, protože hraje významnou roli v metabolismu čili v biochemických reakcích. Je totiž složkou důležitého koenzymu nikotinamidadenindinukleotidu (NADH). Celá reakce je dosti složitá, své o tom vědí studenti farmacie. Dá se pro zajímavost říci, že hraje důležitou roli například v syntéze mastných kyselin, steroidních látek, syntézy či glukózy v temnostní fázi fotosyntézy (u rostlin). Ovlivňuje tedy metabolismus tuků či cukrů. Samotný koenzym NADH je získáván, pro naše účely stačí říci, k tvorbě energie v buňce.

 

Pomáhá udržovat zdravou pokožku (viz pelagra), pozitivně působí na fungování trávicího ústrojí, srdečního systému a v neposlední řadě i na správné fungování nervového systému. Jako zajímavost lze uvést, že některé studie uvádějí užití vyšších dávek nikotinamidu (niacinu) u léčby schizofrenie. Ovšem takové dávkování patří do rukou lékařům, protože ve vyšších dávkách má niacin toxický vliv na játra. Pokud ovšem užíváte doplněk stravy a dodržujete dávkování, vše je v pořádku, pokud neužíváte některé léky nebo netrpíte některými závažnými nemocemi, jak se o tom zmiňuji na konci článku.

 

Co způsobuje nedostatek nikotinamidu?

Jeho nedostatek může (kromě pelagry) způsobovat únavu, kožní vyrážky (zejména pokud je kůže vystavena slunečním paprskům), poruchy trávení a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Může dojít až ke vzniku deprese a poruchy psychiky. Mezi rizikové skupiny patří alkoholici a lidé s genetickou poruchou.

 

Kde ho lze najít v potravinách?

Můžeme ho najít především v játrech, libovém a drůbežím mase a luštěninách. Náš organismus je schopen vyrobit si niacin z aminokyseliny tryptofanu, která se vyskytuje například v mléčných výrobcích a vejcích.

 

Co se týče předávkování, kromě již zmíněného poškození jater, lze dále uvést zarudnutí kůže, bolesti žaludku, nevolnost a průjem. Nikotinamid může zvýšit nežádoucí účinky některých léků snižujících hladinu tuků v krvi. Rovněž může zesilovat účinky nitrátů, blokátorů kalciových kanálů či sympatolytik, což se může projevit poklesem krevního tlaku. Důvodem k zákazu užívání tohoto vitamínu je závažná či etiologicky nejasná porucha funkce jater, aktivní vředová choroba či arteriální krvácení.

 

 

Celková nabídka produktů obsahujicí nikotinamid.


31.12.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Celer – léčivá potravina
Priessnitzův obklad
Melatonin - hormon tmy a spánku
Collesova zlomenina
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
„Hodný“ HDL cholesterol a „zlý“ LDL cholesterol
5 tipů, jak posilovat mozek!
Účinky alkoholu na lidské tělo z hlediska ajurvédy
Jak ulevit nemocným orgánům, rozpustit bolest a pochopit strach – 1. část rozhovoru s Terezou Kramerovou
Psychosomatika: zdánlivě triviální věda

319,- Kč

399,- Kč

259,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS