Než přiletí čáp…

cm tehotenstvi poceti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zima nabírá na síle a nás to čím dál víc láká zachumlat se do teplé peřiny. Zimní čas má něco do sebe – například je během něho počato veliké množství dětí… Také byste rádi, aby se vaše rodina rozrostla? Přinášíme vám několik tipů, jak tomuto zázraku pomoci!

Detoxikace před početím

Tento krok by rozhodně neměl být opomíjen. Příprava těla na nový život a obrovskou změnu, kterou s sebou přináší, se skutečně vyplatí. Vždyť v těle matky bude probíhat celá řada procesů. Právě tady miminko poroste a bude se vyvíjet, a to už v raném stadiu těhotenství. Proto je tak důležité, aby organismus ženy – jediné zázemí, které vyvíjející se plod má – bylo čisté.

Toxické látky, které organismem rády a často kolují, představují různá rizika jak pro matku, tak pro plod. Velkou část sice „pochytí“ placenta, která plod chrání, ale ani ta není všemohoucí. Se změnou životního stylu začínejte pozvolna. Měla by zahrnovat stravu bohatou na vitaminy sk. B, vitamin C a E, množství kvalitních ryb, rostlinných tuků, bílkovin.

  • Vynikající potravinou k podpoře plodnosti je už odpradávna med. Ten spolu s mateří kašičkou prokazatelně zlepšuje imunitní systém a utužuje ženskou plodnost! Zařaďte jej do svého jídelníčku v rozumném množství každý den.
  • Důležitou kyselinu listovou, jejíž množství by se mělo ještě navýšit během prvního trimestru, najdete nejen v doplňcích stravy, ale zejména v listové zelenině nebo brokolici.
  • Z bylinek vsaďte na kontryhel, který srovná menstruační cyklus, a dokonce pomůže rozjet ovulaci. Pro zmírnění menstruace jej pijte od poloviny cyklu až do konce menstruace. Pro podporu ovulace je vhodné pít čaj od konce menstruace až do poloviny cyklu (ideálně do 15. DC).

Je libo očistnou kúru?

Domácích detoxikačních kúr existuje nespočet. Zvolte takovou, která prospěje vám i vašemu protějšku. Zdravému organismu postačí kúra jedenkrát v měsíci. Vyberte pro ni pohodový den, v němž vás nečekají žádné náročné úkoly ani práce. Tělo by mělo relaxovat.

Velmi oblíbená je jablečná kúra trvající tři dny a sestávající z konzumace jednoho a půl kilogramu jablíček. Čerstvých, nejlépe BIO, tepelně neopracovaných. K doplnění tekutin poslouží obyčejná pramenitá voda, bylinkové čaje nebo zředěné zeleninové šťávy.

Opomenout nesmíme ani zázračné účinky zeleninových kúr, během nichž tělo nepociťuje až tak strašný hlad, dokonce ani ztrátu energie. Oblíbená kúra z kysaného zelí (chroupejte jen tak, případně s čistým zeleninovým vývarem a trochou koření). Kúra z kysaného zelí i dalších druhů kvašené zeleniny může trvat jeden až pět dnů, a podle potřeby lze do jídelníčku v tyto dny zařadit i trochu vařené rýže.

Čaj o páté po celý den

Bylinky se i v této záležitosti ukazují jako silní pomocníci a prokazují cennou službu všem, koho trápí jakýkoliv problém – ať už fyzický, či psychický. Neschopnost otěhotnět je v drtivé většině kombinací obojího, dokonce stále více stoupají případy párů, které fyziologicky počít mohou, zablokovaná mysl jim to však nedovolí. Bez obav popíjejte meduňku, která zklidní rozbouřenou mysl a harmonizuje menstruační cyklus, již zmíněný kontryhel, ale také šalvěj (kvůli estrogenu), heřmánek (zmírní PMS a regeneruje reprodukční systém) a speciální bylinné směsi. Ty můžete zakoupit už hotové, nebo si namíchat vlastní ze sušených bylin:

  • 50 g kopřivy (list)
  • 50 g kontryhelu (nať)
  • 25 g měsíčku (květ)
  • 10 g šalvěje (list)
  • 10 g levandule

Čajovou směs nasypte do papírového obalu nebo dobře těsnící lahve a uložte na tmavé místo. Připravujte jej vždy čerstvý (na jeden šálek jednu vrchovatou lžičku směsi, která se zalije vroucí vodou a nechá 15 minut vylouhovat – hrneček musí být zakrytý). Bylinné čaje popíjejte celý den, ideálně po dobu tří týdnů. Poté následuje týdenní pauza a můžete pokračovat.

Mazat, mazat, mazat

Řeč není o kůži, ale o promazávání organismu zevnitř, a sice rostlinnými oleji. Obsahují cenné látky a podporují očistné procesy v organismu. Vyzkoušejte například lněný olej – je bohatý na fytoestrogeny, které přirozeně upravují ženský cyklus a vyrovnávají hladinu hormonů. Lněný olej je však vhodný také pro muže. Má schopnost odstranit některé typy neplodnosti a ulevuje i při problémech s prostatou. Stačí jedna lžička oleje denně.

Sezamový olej je pro změnu bohatý na fosfor, vápník, niacin a rostlinné bílkoviny a působí jako mírné, leč účinné sedativum. V neposlední řadě také pečuje o urogenitální systém mužů i žen, pomáhá předcházet infekcím, jejichž chronická stadia právě v tomto systému bývají častou příčinou pozdějších problémů s početím.

Dýňový olej se zdá být ryze mužskou parketou a muži by dýňový olej i dýňová semínka do svého jídelníčku měli zařadit zcela určitě. Dýňový olej je silným zdrojem zinku a železa. Zinek sehrává zásadní roli v dobré plodnosti mužů. Hromadí se totiž v pohlavních žlázách, kde pomáhá tvořit mužské hormony i spermie. Z těla je vylučován, často nadměrně, potem i močí, proto je dobré jej pravidelně doplňovat.

Zkusme být ke svému tělu co nejohleduplnější. Je pro nás životně důležité. A pro život našich budoucích dětí ostatně také…