Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Nevyváženost jídelníčku způsobuje nemoci

13.04.2016
Nevyváženost jídelníčku způsobuje nemoci

Prosazuji ten dietní směr, který je založen na vyváženosti všech důležitých složek stravy. Pokud se objeví zdravotní problém, má většinou souvislost s porušením této vyváženosti. Pokud provedete rozbor situace a přijdete na to, ve které složce potravy jste se odchýlili, pak je vhodné se znovu vrátit do zlatého středu. Samozřejmě lze jmenovat výjimky, dané dominantností choroby, při níž se máme některé stravě vyhýbat. Jako např. u cukrovky, celiakie, alergie na mléko apod. Ale takové stavy nemám na mysli, vycházím z předpokladu, že byl na začátku člověk zdráv, ale vinou nevyváženosti stravy a za přispění dalších faktorů si vytvořil nemoc.

Adaptace

Je pozoruhodné, jakým způsobem se naše tělo dokáže s porušením této rovnováhy vypořádat. Pokud chybí jedna složka potravy, tělo si dokáže chybějící ingredienci vyrobit náhradní cestou, ale je nutno poznamenat, že tato náhradní cesta nesmí trvat dlouho, jinak by se projevil zdravotní problém.

 

Vynechání jedné složky potravy

Máte např. strach z tuků, cholesterolu, aterosklerózy, ischemické choroby srdeční, a proto se rozhodnete, že vynecháte živočišnou stravu: tuky, maso, vejce... Jaké však může být vaše překvapení, když po létech této diety zjistíte, že máte ztučnělá játra - steatózu. Příčinou může být nedostatek bílkoviny a nadměrné přijímání sladkých jídel. A záměrně nyní neuvádím konzumaci alkoholu, která se na vzniku steatózy klasicky také podílí. Takže alkohol nemám na mysli. Steatóza tedy vznikne podobně jako u diabetiků, kteří svou nemoc nemají dobře kompenzovanou. V poradně vám nabídneme prostředek k ochraně jaterní buňky, např. takový, který obsahuje ostropestřec mariánský. Ale to je pouhé řešení následku.

 

Přebytek jedné složky potravy

A co se stane, když budete jíst naopak převážně živočišné bílkoviny, např. červené maso, vejce, nebo mléčné výrobky? To jsou jídla bohatá na omega-6 mastné kyseliny. Jejich nadměrná konzumace spouští nadprodukci kyseliny arachidonové, a ta se začne působením enzymu arachidonát 5-lipoxygenázy měnit na „prozánětlivou“ látku leukotrien B4, jež v místech, kde začne působit, podporuje záněty: na kloubech, v průduškách, v kůži, ve stěně tepen a v jiných tkáních. Takže porušením této rovnováhy si podporujete záněty a chronické nemoci.

 

Pomoc inhibitorů

Lékaři se snaží leukotrieny blokovat pomocí inhibitorů, např. při astmatu, revmatoidní artritidě, či dokonce při ekzému. Nebo v přírodní medicíně lze využívat účinku z rostliny boswellia serrata, která neutralizuje onen enzym arachidonát 5-lipoxygenázu díky tomu, že v sobě obsahuje kyselinu 3-O-acetyl-11-keto-ß-boswellianovou, a ta svým působením zmírní zánětlivé procesy v postižených místech. Nejvíce se využívá ve směsích určených k prevenci bolavých kloubů.

 

Nicméně je to řešení následku a na začátku problému mohla být právě ta nevyváženost složek potravy.


Související články:
Výživa a pohybová aktivita dětí
Recept na zdraví
Vláknina v popředí zájmu
Chronické nemoci žijí z cukru a při nízké hladině kyslíku
Bylinná léčba a superpotraviny
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná


13.04.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Výživa


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS