Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Nevítaný host - klíště

12.05.2019
klíště

Pobyty v přírodě nám čím dál častěji znepříjemňuje nevítaný host – klíště. Objevuje se díky mírnějším zimám dříve než obvykle – letos byl jeho výskyt zaznamenán již v polovině února, a také v čím dál vyšších polohách, dnes se bez obtíží pohybuje v nadmořské výšce 1.250 m. Stále častěji jsou klíšťata také nosiči řady infekčních chorob – mezi nejznámější patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Za vším tedy stojí pravděpodobně změny klimatu a životního prostředí, které malým roztočům nahrávají.

 

Klíště obecné je roztoč patřící do čeledi klíšťatovití. Živí se sáním krve na savcích, plazech, nebo ptácích. Vyskytuje se v lesích s bujným porostem, ale také na okrajích lesa, na loukách a ve vysoké trávě. Dospělé klíště je uchycené za zadní nohy na stéblu trávy či keři a čeká na procházejícího člověka nebo zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, ten se okamžitě reflexivně přichytí a zakotví se pomocí ozubeného hypostomu v kůži. Proces sání trvá jeden až dva týdny, a klíště dokáže hladovět i déle než jeden rok.


Prevence a ochranné pomůcky

Při pobytu v přírodě je vhodné v době zvýšeného výskytu klíšťat používat oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi nebo repelenty. Kdo není příliš nakloněn chemickým preparátům, může si sehnat nějakou přírodní variantu, které se dají běžně dostat a jsou rovněž účinné. Klíšťata přenášejí především lymskou boreliózu, infekční onemocnění bakteriálního původu. Dále pak klíšťovou encefalitidu (známou též pod názvem klíšťový zánět mozku), kterou způsobují takzvané arboviry.  Na všechny druhy bakterií, které klíšťata přenášejí je vhodné (i preventivně) užívat Joalis Spirobor, preparát ke stimulaci obranyschopnosti organismu. S viry, které se mohou na člověka přenést nejen z klíšťat a které mohou způsobovat encefalitidu, zarděnky, spalničky nebo příušnice, si poradí preparát Joalis FSME. Nezapomínejme, že se klíšťatům daří i v trávě, snadno si tak na nás mohou počíhat i v městském parku.

 

Jak postupovat, když si klíště najdeme?

Nejlepší a nejjednodušší způsob je opatrně klíště vyjmout, ideálně k tomu určenou pinzetou, která je k dostání v každé lékárně. Poté místo přisátí vydezinfikujeme  - použijeme k tomu přípravek s jódem nebo levandulový éterický olej. Následně doporučujeme užívat cca deset dní preparát Joalis Spirobor. Kapky proto s sebou přibalíme na každý výlet do přírody, dětem k babičce nebo na tábor.

 

Příklad z praxe – jak na klíšťovou encefalitidu s preparáty Joalis

Pan Pavel (49 let) si v květnu objevil zakousnuté klíště a již po pár týdnech měl příznaky, které nasvědčovaly onemocnění boreliózou. Trápil ho i kašel, poté se přidaly horečky. Šel k lékaři a ten bez provedení testů okamžitě nasadil antibiotika. Ta příznaky nemoci potlačila, během deseti dnů byl Pavel relativně v pořádku. Nicméně cca 14.den po objevení příznaků se jeho stav natolik zhoršil, že musel být hospitalizován. Měl obrovské bolesti hlavy, závratě, nemohl stát na nohou, trápily ho velmi vysoké horečky. V nemocnici mu byla provedena lumbální punkce, která ale oproti původní diagnóze prokázala klíšťovou encefalitidu. Lékaři mu ihned nasadili kortikoidy a léky na otok mozku, který se u něj v mírné podobě vyskytl. Deset dnů, které Pavel strávil v nemocnici pod silnými dávkami kortikoidů, pro něj byly ve znamení divných stavů. Během nich zpomalenému tělu velel mozek, aby vše vykonávalo rychle, což samozřejmě nebylo možné. Příbuzní měli obavy, aby Pavel neměl trvalé následky, které po klíšťové encefalitidě bývají velmi časté – až 70 % případů! Po deseti dnech léčby v nemocnici byl propuštěn do domácí péče, byl velmi zesláblý a téměř ztratil svalovou hmotu. Terapeutka metody řízené a kontrolované detoxikace ihned Pavlovi nasadila preparát Joalis FSME a také VelienDren s dávkováním 5 x denně po deseti kapkách. Pavel totiž od mládí nemá slezinu, což už samo o sobě je varovným signálem slabší protivirové imunity. Již po pěti, šesti dnech užívání kapek Joalis  se začaly dostavovat první pozitivní výsledky. Velmi úlevné bylo především zjištění, že mozek funguje, jak má – nedošlo tedy k žádnému nevratnému poškození. Protože se během léčby objevila i zvýšená tvorba hlenu, terapeutka přidala ještě preparát Joalis Lymfatex.

Po třech týdnech, kdy šel Pavel na kontrolu do nemocnice, byly jeho krevní testy úplně v pořádku. Během následující lékařské kontroly mu bylo provedeno také EEG – i z těchto výsledků vyplynulo, že Pavel je v pořádku, a že se může zapojit do běžného života. Lékaře jeho stav oproti původním prognózám velmi překvapil a museli konstatovat, že se mu daří nebývale dobře. Klíšťová encefalitida je totiž onemocnění, u kterého se předpokládá velmi zdlouhavá rekonvalescence a pacientům trvá řadu měsíců, než jsou schopni znovu docházet do zaměstnání a fungovat, jak byli zvyklí. Vliv preparátů Joalis byl tedy velmi rychlý a s viditelnými výsledky.

 

Celková nabídka přípravků a pomůcek určené k odstranění klíštěte.

 

12.05.2019
autor: Linda Maletínská, Joalis
zdroj: www.joalis.cz
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS