Netoxická domácnost – jak si vyrobit vlastní mýdlo nebo prací prostředek

netoxicka domacnost

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V posledních desetiletích rapidně stoupá výskyt civilizačních chorob. Je obecně známo, že kořeny sahají nejen k nezdravému životnímu stylu, ale také k prostředí, v němž se dlouhodobě pohybujeme a kde žijeme.

Celostní přístup k našemu zdraví je zcela jistě tou dlouhodobě správnou cestou. Neměli bychom se však zaměřovat pouze na naše tělo, ale také prostředí, ve kterém trávíme většinu svého času.

Snažíme se zdravě jíst, hýbat, používat bio kosmetické přípravky. Ale co péče o domácnost?  Jar, okena, cif , savo a další přípravky doslova nabité chemikáliemi. Kolik z nás je denně a naprosto automaticky používá? Tudy cesta ke zdraví rozhodně nevede. A přitom existuje dnes na trhu nespočet netoxických přípravků bez chemie. Začneme základními třemi: jedlá soda, ocet a kyselina citronová.

Jak na čistou domácnost bez toxinů?

K tomu, aby byl náš domov čistý, není potřeba den co den používat přípravky, jejichž složení málokdy studujeme tak pečlivě jako třeba složení potravin. Ale měli bychom. Právě přípravky určené k péči o domácnost obsahují obrovské množství toxických látek, které prokazatelně škodí našemu organismu.

Úklidové prostředky

Nemají-li úklidové prostředky prokazatelné BIO složení, je pravděpodobné, že obsahují množství vysoce těkavých organických sloučenin. Ty dráždí oči, dýchací cesty, mozek i nervovou soustavu.

Obrovským zdrojem těchto chemikálií jsou čistící prostředky, ty představují samostatnou kapitolu. Jedná se zejména o úklidové prostředky na podlahy, mytí koupelen, kuchyní, přípravky proti usazování prachu, leštěnky, prostředky do myčky a na mytí nádobí a samozřejmě velice agresivní WC čističe.

Přitom na úklid domácnosti toho opravdu moc nepotřebujeme. Vystačíte si pouze se 3 základními surovinami jako je  bílý ocet, kyselina citrónová a jedlá soda. O vůni se postarají esenciální oleje. Vyrobit si můžete i vlastní přírodní mýdla, prací prášky nebo prostředky na mytí nádobí.

Základem pro výrobu rostlinného mýdla jsou másla (kakaové, bambucké, mangové), oleje (olivový, mandlový, kokosový, slunečnicový, rakytníkový) a bylinky. Kombinace olejů a másel pak může vytvořit blahodárnou výživnou kombinaci, která pokožku hydratuje, zanechává ji sametově jemnou a hebkou.

Praní prádla

Pojďme si dát pár tipů na výrobu vlastního pracího prášku, pracího gelu nebo aviváže.

PRACÍ PRÁŠEK: 

ingredience: soda na praní (soda bicarbona), mýdlové vločky

Smíchejte sodu na praní (soda bicarbona) s mýdlovými vločkami v poměru 4:1. Vločky lze zakoupit již hotové nebo musíte ručně nastrouhat třeba toto kokosové mýdlo. Promíchejte a skladujte v uzavřené nádobě bez přístupu vzduchu. Dávkování 2-3 lžíce na 5 kg prádla.

PRACÍ GEL:

ingredience:  horká voda, mýdlové vločky, soda na praní (soda bicarbona)

Mýdlo na praní nastrouháme najemno, přidáme stejné množství prací  sody a zalijeme horkou vodou. Promícháme, necháme vše zcela rozpustit a vychladnout. Směs postupně zgelovatí a udrží svou konzistenci. Na závěr můžeme přidat esenciální olej, který prádlo provoní a také konzervuje vzniklý gel.

AVIVÁŽ:

Do skleněné láhve smícháte v poměru 1:1 ocet + vodu (měla by být alespoň převařená, nejlépe destilovaná) přidáte pár kapek esenciálního oleje. Před každým použitím stačí protřepat.

Mytí nádobí

Účinný mycí prostředek na nádobí není na přípravu nijak složitý a zabere minimum času. Výsledek vás ale mile překvapí.

DOMÁCÍ MYCÍ PROSTŘEDEK:

ingredience: 50 g přírodního neparfémovaného mýdla (může být i jádrové či olivové mýdlo), 500 ml horké vody, lžička sody na praní

Mýdlo nastrouhejte najemno a pomalu ho přisypávejte do horké vody. Míchejte a postupně mýdlo rozpouštějte. Ve chvíli, kdy se veškeré pevné části rozpustí, přidávejte za stálého míchání prací sodu. Při správném postupu dostane celá směs konzistenci gelu. Důležité je při přípravě saponátu dodržovat správný poměr surovin, jejich teplotu a dávkování, jinak se může mýdlo v roztoku srážet. Hotový prostředek nechte vychladnout a naplňte jím dávkovací lahvičku.

TABETY DO MYČKY:

ingredience: 1 hrnek jedlé sody, hrnek kuchyňské soli,  1/2 hrnku kyseliny citronové

Sypké ingredience smíchejte dohromady, přidejte kyselinu citrónovou a zalijete hrnkem vody. Hotovou směsí naplňte formičky např. od ledu, nechte zatuhnout a pak vyklopte. Skladujte v uzavřené nádobě, čímž zabráníte průniku vlhkosti.

Tipy na přírodní bio kosmetiku naleznete ZDE.