Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Nestyďte se za své slzy – očišťují duši

06.02.2015
Nestyďte se za své slzy

Slzy mají na biologické i duchovní úrovni především ochrannou a očišťující funkci. Pokud prožijeme silnou emoci jen uvnitř a nedáme ji najevo navenek (např. svým pláčem), v těle začne vznikat velmi nezdravé napětí. Po určité době můžeme onemocnět.

Neznám v přírodě krásnější výjev, než když svítí slunce a zároveň prší. Je to balzám, takhle vlhký vzduch dýchat a přitom se těšit z pohledu do slunečních paprsků. A neznám více uchvacující pohled do tváře člověka, než pohled na malé dítě, kterému ještě ani nestačily uschnout slzy, a které se už zároveň usmívá. Slzy znamenají, že žijeme. Slzy nás činí lidskými – je v nich skryta moudrost, otevřenost, bezbrannost i hloubka. Slzy jsou něčím velmi přirozeným, skrze ně jako by k nám promlouval život sám. Ukážeme-li druhým své slzy, většinou je to s námi paradoxně více sblíží.

 

Dovolme si plakat a buďme za své slzy vděční

Svěřila se mi jednou klientka: „Jsem už taková cíťa. Stačí málo a hned se rozpláču. Chtěla bych se toho zbavit.“ V desítkách a stovkách případů jsem byl na skupinách svědkem toho, jak byli lidé nesví z toho, že pláčou. Někteří své slzy skrývali před okolím léta. „ Vedl jsem velkou firmu a lidé byli zvyklí, že všechno za ně vyřeším. Nemohl jsem dát najevo svou slabost,“ řekl mi před pár dny pro změnu jeden jinak velmi úspěšný muž. Pocitu, když si po hrozně dlouhé době dovolíme plakat – když připustíme, že máme na své slzy právo – se nic nevyrovná. Je to úlevné, osvobozující a lidské.

 

Pokud můžete plakat, buďte za to vděční – vězte, že jsou i lidé, kteří by si plakat přáli, ale potlačovali své slzy tak dlouho, až emočně zcela „otupěli“.  Často se chráníme před bolestí a vystavíme kolem sebe zeď, aby nám už nikdo nemohl ublížit. Tím ale znemožňujeme přirozený tok životní síly a odpíráme si i vše ostatní, co život nabízí.

 

Proud slz nás léčí a očišťuje

Slzy chrání rohovku a odplavují z oka nečistoty – mají antibakteriální účinek. Také pomáhají naší duši vyrovnat se s prožitým traumatem. Často slzy symbolizují začátek nebo konec – pláč je přítomen při narození i smrti. Pláče dítě právě zrozené, pláče stařec nad hrobem a pláčou příbuzní, když ho vrací matce zemi. Někdy jsou slzy darem, nutným pro očistu našeho charakteru (viz Pokora a její role v uzdravování lidské duše). Zatímco prožíváme silnou bolest, z vyššího nadhledu se nám právě děje nejvyšší dobrodiní. Po každé bouřce a každém silném lijáku navíc vždy vyjde slunce a nám bude zase dobře.

 

Krystalky slz v sobě nesou vzorce štěstí nebo disharmonické struktury

Lidské slzy obsahují 99 % vody a zajímavé je, že existuje rozdíl ve složení slz, v návaznosti na emoci, kterou prožíváme. Na fotografiích tak můžeme vidět, jak nádherné harmonické struktury vody (slzy štěstí), tak nevábné, až skoro jedovaté obrazce (slzy smutku – kdy se z těla opravdu doslova vyplavují jedovaté látky).

 

Někdy prosíme o odpuštění nebo jsme pohnutí prožitou krásou do té míry, že spadneme na kolena a pláčeme. Podle S. N. Lazareva se v ten moment prudce přibližujeme Bohu a slzy opět plní svou očistnou funkci – mimo jiné též blokují intenzitu spojení s Božstvím (pokud jde např. o pozitivní emoci, nejsme totiž ještě tak silnou radost totiž schopni unést). Slzy štěstí jsou přímým indikátorem toho, že se svým prožíváním (alespoň nepatrně) přibližujeme Bohu. Jinými slovy, jak by řekla má kolegyně z Celostní medicíny, Zuzana Švédová: „Slzy jsou prostě božské.“


Související články a videa:
Nekompromisní štěstí v životě - Enjoying
Nejdůležitější vztah je ten, který máme sami se sebou
VIDEO: Cesta vnitřní harmonie
"Mám tě rád. Tak klidně plač."
Jak se vyrovnat s tím, když někdo blízký zemře


06.02.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS