Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Nemoc je odsunuta do budoucnosti

13.10.2004
Po dobu, kdy pracuji jako poradce pro tuto internetovou stránku, přicházím k novým a novým poznatkům a poučením, které by mi jindy nepřišly na mysl. Mám možnost pozorovat mnohé souvislosti a zákonitosti v lidském počínání. O jednom takovém jevu chci dnes psát. Klíčová slova: Neochota řešit příčinu, sklon k lacinému pokrytí problému, odsouvání řešení pro budoucnost.

Použiji nyní jeden příklad dotazu čtenářky, který je ovšem zobecněn:
Dva roky po vysazení hormonální antikoncepce jsem nemohla přijít do jiného stavu. Zjistili, že mám vysokou hladinu jiného hormonu než mám mít, byla mi nasazena upravující hormonální léčba. Před půl rokem mně praskla cysta na vaječníku a můj gynekolog konstatoval, že mám endometriózu. Jinak jsem zdravá, akorát od svých 17 let - užívám hormon pro sníženou funkci štítné žlázy…


Na první pohled je jasné, že jde o jeden související problém, všechny potíže jsou následkem nevyrovnané hormonání regulace, která není léčena od příčiny, ale jen substitučně udržována.


Příčinu je třeba hledat v poruše velmi citlivé rovnováhy hormonálního regulačního systému na ose: hypofýza - štítná žláza – vaječníky. Je to jemné kybernetické zařízení, které udržuje v chodu naše tělo. Mechanizmus je pružný a dokáže reagovat na různé vnější vlivy, které na tělo působí. Díky tomuto mechanizmu se dokážeme vypořádat se stresem a jinými zatíženími. Jeden člověk to dokáže lépe, jiný hůře. Mechanizmus regulace jednoho člověka se projevuje rychle, druhého pomaleji.


Dnešní svět vyžaduje tu první variantu. Rychlý mechanizmus regulace. Dívka dnešního světa potřebuje držet krok s dobou, není vzácností, že v 15 letech již užívá hormonální antikoncepci. Výrobci tvrdí, že je pro tělo neškodná. Budiž, věřme tomu, ale jak se tělo vypořádá s tímto hormonálním zásahem? Dodaný hormon něco ovlivňuje, něco, co by se normálně přirozeně regulovalo. Je to jako na váhách. Jedna miska vah se zatíží, druhá se uvolní. Když se zatíží obě misky najednou, pak váhy přestanou vážit. Citlivý regulační mechanizmus přestane fungovat - zleniví.


Je to jen otázkou času, kdy se projeví problém, jiná žláza s vnitřní sekrecí přestane produkovat svůj přirozený hormon a tělo začne trpět nedostatkem chybějícího hormonu, např. hormonu štítné žlázy. Endokrinolog chybějící hormon doplní, problém se upraví. Tělo tak má dostatek hormonu, co na tom, že jej žláza sama nedokáže produkovat. Příčina nerovnováhy nebyla vyřešena, ale byla jen vyrovnána závažím na jednu misku. Pokud je žena v klidu, může to tak vydržet dlouhou dobu. Jestliže se ale zapojí do „kolotoče“ dnešního života - studium, zaměstnání, rodina, sport nebo boj o existenci…. Je zřejmé, že tato regulace nevydrží a nerovnováha se projeví na jiném místě.


Vraťme se k naší mladé ženě - má uměle regulované hormonální funkce, tělo dostává umělé hormony, protože zlenivělé žlázy jej nedovedou produkovat. Za této situace se žena rozhodne mít dítě. Vysadí hormonální antikoncepci, očekává těhotenství – a ono to nejde. Měsíčky přicházejí nepravidelně nebo se vůbec nedostaví. Na vaječníku se vytvoří cysta. Jedna miska vah je uvolněná a žláza začne produkovat nežádoucí hormon a jeho účinkem vznikne endometrióza. Je to stav, kdy tkáň normálně nalézaná ve výstelce dělohy (endometriu) začíná růst např. na vaječníku, ve vejcovodech, močovém měchýři nebo mezi konečníkem a pochvou a samozřejmě brání těhotenství. Gynekolog je tedy nucen použít další hormon, aby rameno vah znovu vyrovnal. Opět vznikne umělá rovnováha, cysta splaskne nebo je chirurgicky odstraněna, změny na endometriu se upraví - dojde k těhotenství, často až po umělém oplodnění.


Sláva - je tu nová šance, že regulační systém během těhotenství začne sám pracovat. Dokáže to? Nedojde k potratu? Nedojde k předčasnému porodu? Věřme, že vše dopadne dobře. A co pak? Začne naše žena znovu užívat hormonální antikoncepci? Protože si nemůže další dítě hned dovolit? Sám gynekolog to naší ženě „preventivně“ doporučí…


13.10.2004
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS