Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V dávné historii lidé nevěděli nic o vitaminu D, a tak netušili, že jeho nedostatek vyvolává křivici (rachitis), jež postihuje hlavně děti a dospívající mládež. Až 80 % dětí bylo postiženo křivicí. V 18. a 19. stol. se masově šířila doslova epidemie křivice zejména v severní Evropě a v Severní Americe, tedy v době průmyslové revoluce. Pro lékaře to byla velká záhada, tušili, že na vině bude chybné stravování. Mysleli si, že chybí vitamin A, B a vitamin C, ale zlepšení se po jejich podávání neprojevilo.
Z historie pátrání po příčině
Polský lékař Jędrzej Śniadecki vypozoroval, že se nápadně často vyskytuje křivičné onemocnění u dětí žijících v nuzných a temných domech v chudých čtvrtích Varšavy, kam se po většinu dne nedostalo slunce, na rozdíl od dětí z venkova, které se pohybovaly na slunci a křivicí tak často netrpěly. Usoudil, že sluneční světlo může vzniku onemocnění nejen zabránit, ale také ho léčit.
Hlavní potravinovou ingrediencí tehdejších lidí byla ovesná mouka a chyběl rybí tuk. Změnou stravy, přidáváním rybího tuku a pobytem na slunci se projevilo celkové zlepšení. Lékaři však stále nevěděli, čím tak pozitivně působí rybí tuk na křivici.
Který vitamin?
Až výsledky studií Sira Mellanbyho spolu s E. V. McCollumem r. 1922 doložily, že protikřivičné účinky rybího tuku způsobuje vitamin, jejž označili písmenem D. Ve své podstatě to ale vitamin není, protože biochemicky má strukturu odpovídající steroidním hormonům. Fenomén vitaminu D se v posledních letech objevuje v mnoha odborných studiích. Zasahuje do více lékařských oborů, a to nejen do osteologie (nauce o kostech), imunologie, gynekologie, psychiatrie, dermatologie… Zvláště v nedávné minulosti byl skloňován v souvislosti s covidem.
Situace se změnila. Dnes máme k dispozici mnoho údajů o vitaminu D, mohli bychom se domnívat, že křivice jako dětské onemocnění a osteomalacie – měknutí kostí u dospělých je již dávno zažehnána.
Dnešní stav – křivice nezmizela
S rozvojem diagnostické laboratorní techniky pro stanovení hladiny vitaminu D vyšlo najevo, že velmi vysoké procento lidí má i dnes nízkou hladinu vitaminu D. Je to dáno jednak stále existujícím nesprávným způsobem stravování a složením stravy, také strachem z rakoviny kůže (když bude vystavována na slunci), kouřením, požíváním alkoholu a působením dalších civilizačních faktorů. Dokazují to údaje o výskytu křivice. Např. ve Velké Británii, kde se počet případů křivice v letech 1995–2011 zvýšil ze 183 na 762.
I dnes se tato hypovitaminóza projevuje, a to na kostech, kde dochází k jejich řídnutí, ale i k jejich měknutí, tedy u dospělých se projevuje nemoc jako u dětské křivice. Hypovitaminóza D však postihuje také svaly, jsou přítomny bolesti svalů, postupně dochází i k slábnutí svalů, ty ztrácejí výkonnost, časem se ztrácí také hmota. V souvislosti s problémy našeho bývalého prezidenta se vžil lékařský termín sarkopenie, který vyjadřuje právě ono ubývání svalové hmoty.
Dnes víme, že užívání vitaminu D, a to i přes letní období, určitě každému prospěje k celkové odolnosti a svalové výkonnosti.
Má osobní zkušenost pediatra
Když jsem jako mladý pediatr nastoupil na obvod, střídal jsem tam kolegyni, která vedla dlouhá léta péči o děti. Sama stále bronzově opálená, prosazovala opalování dětí. Dožila se požehnaného věku.
Při preventivních prohlídkách jsem rozlišoval dvě skupiny dětí. V první skupině byly děti s tvarohově bílou pletí, měly však opálené okraje předloktí a obličej, evidentně neopalované a ve druhé skupině měly děti celotělově do bronzova opálenou pleť. Na podzim chodily do ordinace s respiračními nemocemi převážně děti z první skupiny. Skupinu opalovaných dětí jsem viděl zase až při další roční prohlídce. Lepší důkaz o působení fascinujícího účinku slunění nepotřebuji.
Rizikové skupiny občanů
Dále je jasné, že je potřeba doplňovat vit. D hlavně rizikovým skupinám:
- starším lidem,
- lidem, kteří z různých důvodů nechodí na slunce, kteří nejsou mobilní, jsou upoutáni na lůžko.
Systematické doplňování vit. D
Když jejich situace trvá dlouhou dobu, laboratorně jim změříme velmi nízkou hladinu vitaminu D, blížící se nule. A tehdy bych vitamin D výrazně a systematicky doplňoval, může to trvat i řadu měsíců, než se ukáže, jak se síla svalů zlepší. Vitamin D je často v těchto situacích rozhodující.
Udělejme si test výkonnosti
Ani si neuvědomujeme, že se průměrné dožití prodloužilo zcela neobyčejně, ale tomu nemusí odpovídat kvalita života, zvláště u těch starších ročníků. A měli bychom se připravit na to, co nás čeká. Každý si může hodnotit individuální stav své svalové výkonnosti. Například si zhodnotí způsob a rychlost chůze, za jak dlouhou dobu ujde předem určenou vzdálenost. Jak rychle vstane ze židle. A zkouší několikrát vstát a sednout si. Důležité je myslet na hypovitaminózu D. Pokud změříme nulové hodnoty, je to pozdě, lze to považovat za prohru. Obvykle je to výsledek dlouhodobého přehlížení vážnosti situace.
Jak doplnit vitamín D: Opravdu všichni?
Dostávám dotazy, zda je vhodné, aby vitamin D brali všichni lidé. S tím souhlasím, je dobré jej doplňovat všem.
Pokud ovšem nejde jen o prevenci a hypovitaminóza je součástí celkové nemoci, tehdy potřebujete dosáhnout léčebného efektu. A je proto nutné spojit se s ošetřujícím lékařem, aby průběžně kontroloval hladiny vitaminu D v krvi a podle kontroly reguloval i dávkování. Každý člověk má jiné schopnosti vstřebávání vitaminu, a pokud není hladina dostatečná, očekávaný efekt se nemusí dostavit. Téma kolem vitaminu D nutně vede k zastavení u osteoporózy. Na tomto webu najdete hodně článků, které se věnují danému tématu.
TIP Celostní medicíny: Více informací o dávkování a způsoby, jak rychle doplnit vitamín D, najdete v našem článku. Nebo si nejprve přečtěte, jak vitamín D ovlivňuje imunitu.
Diagnostika osteroporózy
Osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let.
Během doby, kdy se věnuji hloubkovým rozborům, pozoruji, že se osteoporóza hodnotí hlavně podle denzitometrie. Pokud výsledek měření potvrdí tuto nemoc, pak se doporučí nějaký lék a pacient jej začne užívat. Na tom není nic divného, až na to, že pozitivní nález na denzitometrii má vést pacienta a jeho lékaře k zamyšlení. Lékař má uskutečnit diferenciální diagnostiku, zda není přítomna jiná příčina související s rozvojem osteoporózy.
Osteoporóza jako komplexní porucha
Tato nemoc je totiž dlouhodobá a má hlubokou historii. Bývají přítomny chybné stravovacích návyky, je třeba vyloučit celiakii, zvýšenou funkci štítné žlázy.
Má se vyšetřit metabolismus vápníku a vitaminu D, regulace endokrinních faktorů, kromě samotného vitaminu D také hormonu parapříštitných tělísek, funkce ledvin, žlučových kyselin, lze hledat souvislosti s infekčními chronickými onemocněními, diabetem 1. a 2. typu, obezitou, vysokým krevním tlakem a srdečním selháním, ale také s autoimunitními chorobami a nádorovým bujením. Je třeba zkoumat genetické pozadí, které mnohé napoví.
Je to celá životní časová osa, kdy se tato nemoc vyvíjí… U dívek si máme všímat nepravidelnosti menstruačního cyklu, nepodceňovat jejich maskování poruch příjmu potravy, u žen bývá k zamyšlení užívání HA, kritické pak bývá období přechodu… A teprve potom se má individuálně navrhnout léčba.
Měření vitamínu D
- Na měření hladiny vitaminu D jsou dnešní laboratoře běžně vybaveny. Problém je v tom, že stanovení hladiny vitaminu D není levné.
- Lze si také sehnat testovací sadu a hladinu zjistit metodou z kapky krve. Vzorek se pak posílá do laboratoře, kde je vyhodnocen.
Prevence nedostatku
Když jsem výše vzpomenul moje poznatky mladého pediatra s opalováním, naznačil jsem tím, že prevence má začít již v dětství. Matka dítěte se má pravidelně stravovat, přijímat bílkoviny, vápník, doplňovat vitamin D. Dle zákona jej mají děti užívat do jednoho roku, a to povinně. A v pozdějším věku je užívání vitaminu D preventivně žádáno.
Vitamín D: Jídelníček je zásadní
Strava by měla každý den obsahovat rybu. A to se neděje, proti splnění tohoto požadavku lze jmenovat řadu objektivních důvodů, proč to nejde. Nejlépe by měla být ryba mastná a tučná, dále třeba olej z tresčích jater, losos, sardinky, tuňák, houby rostoucí na slunci, vaječný žloutek. Dnes již existují potraviny, které jsou vitaminem D obohacovány (mléčné výrobky, cereálie, rostlinné nápoje).
Pokud vyvstane naléhavost řešení zjištěné nepříznivé situace a také, aby se splnil uvedený požadavek, má se tím zabývat celá rodina, tehdy je větší šance situaci lépe zvládnout.
MUDr. P. Šácha