Nedejte chřipce šanci

cm smrkajici muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pod pojem chřipka bývá obvykle zahrnována pestrá škála viróz a onemocnění horních cest dýchacích, ale „pravá chřipka“ je nezaměnitelná. Je způsobena specifickými virovými kmeny, které se do organismu nemocného dostávají přes horní cesty dýchací. Největší nebezpečí hrozí, když nemocná osoba kašle nebo kýchá. Výskyt a rozsah chřipky není každý rok stejný. Některý rok se objevuje v mírnějším vzplanutí, jindy v rozsáhlejších epidemiích. Odborníci rozeznávají tři hlavní typy chřipkových virů, nazývaných A, B a C.

V případě infekce virem typu C se u napadené osoby objeví protilátky, které pak již zabezpečí celoživotní imunitu proti tomuto typu chřipkového viru. U infekce viry ze skupin A či B získávají imunitu pouze proti tomuto typu kmene chřipkového viru. Problém je však v tom, že viry chřipky mají schopnost vytvářet nové a nové kmeny, vůči kterým již po prodělané chřipce imunní nejsme a může dojít k infekci. I mezi oběma posledně zmiňovanými kmeny jsou rozdíly. Virus typu B je poměrně stabilní (ovšem někdy se dokáží změnit z důvodu svého přežití). Virus typu A je mnohem nebezpečnější. Je vysoce nestabilní a proměnlivý, stále a stále se na světě objevují nové modifikace. Mnohé z nich již vyvolaly rozsáhlé pandemie.

Ke klasickým chřipkovým příznakům patří zimnice a horečka, bolesti hlavy a svalů, ztráta chuti k jídlu a únava. Tyto příznaky jsou způsobovány kmeny virů A a B. I mezi nimi je opět rozdíl. Obecně lze říci, že typ A způsobuje těžší příznaky než typ B. Virus typu C vyvolává pouze příznaky mírnější než u ostatních dvou typů a tento typ chřipky se obtížně odlišuje od běžných onemocnění. Zmíněné příznaky, které jsou mnohem častější u dospělých než u dětí, jsou obvykle následovány dalšími, mezi které patří kašel (často s bolestmi na prsou) a bolesti v krku. Přibližně po dvou dnech začínají teplota i ostatní symptomy ustupovat a po pěti dnech již zcela mizí. Přetrvávat mohou pouze příznaky postihující dýchací cesty a slabost či depresivní nálada. Zcela úplně by měla chřipka pominout po sedmi až deseti dnech. V některých případech, třeba u oslabených jedinců, může vyvolat akutní zánět (lidově zápal) plic a skončit dokonce až smrtí. Což může nastat i u starších pacientů (či u lidí s plicním či srdečním onemocněním), kdy je to způsobeno sekundární bakteriální infekcí, která může přejít u oslabeného organismu v zánět průdušek či přilehlých oblastí (tzv. průduchů či průdušinek), tedy bronchitidu či broncholiotidu nebo v již zmíněný zánět plic – pneumonii.

Zásadní opatření u nemocného s chřipkou se netýkají léků jako takových. Je třeba, aby (s výjimkou lehkých případů) byl v klidu na lůžku v teplé, dobře větrané místnosti. Nesmírně důležité je správné množství tekutin (nemocný hodně vypotí), nejméně dva litry denně. Doporučují se ovocné čaje či šťávy či minerálky. Černý čaj není příliš vhodný, protože má močopudný účinek stejně jako káva a tak spíše odvádí vodu z těla. Důležitou součástí jídelníčku zůstávají ovoce a zelenina jakožto zdroj vitamínů, ale i sacharidů. Lidové léčitelství doporučuje jako součást léčby anýz (obsahuje látku podobnou látce oseltamiviru, která je obsažena v antivirových lécích) či tradiční zázvor, česnek nebo cibuli.

Dnes už je známé, že při chřipce nemá smysl podávat antibiotika (působí proti bakteriálním, nikoliv virovým infekcím). Lepší hojivý účinek na hrtan může mít pití teplých tekutin (zde se mohou dobře uplatnit různé bylinkové čaje) či inhalace teplé páry. Jakmile klesne teplota do normálního rozmezí, nemocný již může vstát z lůžka a postupně se zapojovat do normálního života.


Prevence chřipky:

Obecně platí, že v době výskytu chřipky je třeba v rámci svých možností se vyhýbat většímu seskupení lidí (třeba různé společenské akce), být v dobré fyzické i psychické kondici (nepřepínat své síly a dobře spát). Dále je dobré mít v jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce. Existuje i řada přírodních látek, které lze užívat, jak jako doplněk léčby, tak i jako součást léčby chřipky. Kromě tradičních multivitaminových přípravků a samotného vitaminu C (či v kombinaci se zinkem) k nim patří včelí med, beta glukan, adaptogeny, jako jsou třapatka purpurová (neboli echinacea), leuzea šustivá či schizandra. Dále sem patří přípravky obsahující kolostrum neboli mlezivo, mumio, výtažky z grapefruitových jadérek či hlívy ústřičné.

Pokud je nutné dobře odhlenit dýchací cesty, dle opakovaných zkušeností klientů (nejen z této internetové poradny), je přírodní produkt Respiral daleko účinnější než cokoliv chemického z běžné lékárny.